Wizyta ambasadora Pakistanu w stolicy Wielkopolski

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania przyjął w czwartek w urzędzie miasta Malika Muhammada Farooqa, ambasadora Pakistanu w Polsce.

Malik Muhammad Farooq, ambasador Pakistanu w Polsce. - grafika artykułu
Wizyta ambasadora Pakistanu w stolicy Wielkopolski

Malik Muhammad Farooq pełni misję w Polsce od kwietnia 2020 roku. Wcześniej pracował m.in. w placówkach dyplomatycznych Pakistanu w Kuala Lumpur, Frankfurcie czy Kathmandu. - Chciałbym, żeby do Polski przyjeżdżało więcej pakistańskich studentów i turystów. Polska to bardzo piękne państwo - podkreślał ambasador. 

Dyplomata wspomniał również mało znaną historię komandora Władysława Turowicza,  polskiego lotnika, który po II wojnie światowej współtworzył Pakistańskie Siły Powietrzne. Już wkrótce w jednym z miast w Pakistanie, jedna z ulic ma nosić imię Turowicza. 

Podczas spotkania w urzędzie miasta rozmawiano także o aktualnych tematach związanych z rozwojem stolicy Wielkopolski, gospodarką i mniejszością pakistańską w Poznaniu. 

- Istotne jest budowanie współpracy międzynarodowej na różnych płaszczyznach, w tym także na poziomie lokalnym. Dzięki temu wzmacniamy zrozumienie wśród ludzi, mimo różnic kulturowych, geograficznych czy religijnych. Im więcej kontaktu między zwykłymi obywatelami, tym większe szanse na pokojowe współistnienie i budowanie relacji międzynarodowych - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zastępca prezydenta wyraził także chęć zorganizowania spotkania z pakistańską młodzieżą, która chciałaby studiować w Polsce.

W roku akademickim 2020/2021 na poznańskich uczelniach studiowało ok. 20 Pakistańczyków. Według danych z połowy 2021 roku w stolicy Wielkopolski zameldowanych jest 15 obywateli tego kraju.

sieci społecznościowe