Wolontariusze poszukiwani

Miasto Poznań szuka wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego, którzy będą bardzo potrzebni do działań pomocowych. Z apelem o wsparcie zwrócił się do poznanianek i poznaniaków Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.  Trwa mobilizacja wszelkich zasobów w celu udzielenia wsparcia fali uchodźców z Ukrainy.

Na zdjęciu flaga Ukrainy przed urzędem miasta na placu Kolegiackim - grafika artykułu
Wszystkie osoby znające język polski i ukraiński, mogą zgłosić się poprzez formularz

Miasto apeluje do przedsiębiorców o włączenie się do działań służących pomocy osobom uciekającym z terenu objętego wojną. Wszystkie osoby posługujące się językiem polskim i ukraińskim, które chcą i mogą w ramach wolontariatu wspomóc miejskie instytucje i służby, mogą zgłosi się poprzez formularz dostępny na stronie:

https://www.webankieta.pl/ankieta/711825/ankieta-dotyczaca-wsparcia-wolontarystycznego-dla-osob-z-ukrainy.html

Przedsiębiorców, którzy zatrudniają osoby ukraińskiego pochodzenia, Miasto prosi o przekazanie niniejszej informacji i w miarę możliwości umożliwienie wykonywania pracy w elastycznym wymiarze czasu.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, już w czwartek, 24 lutego, skierował też apel do organizacji pozarządowych oraz wolontariuszek i wolontariuszy.

- Zwracam się do Państwa, których działalność jest bliska ludziom i motywowana zawsze potrzebą reakcji na bieżące sprawy, z apelem o weryfikację własnych zasobów w celu opracowania wspólnego programu pomocy dla uchodźców - apelował prezydent Poznania. - Będę wdzięczny za przekazanie informacji o podejmowanych przez Państwa inicjatywach na rzecz pomocy dla narodu ukraińskiego. Jeśli są gotowi Państwo do podjęcia działań związanych z tłumaczeniem lub każdym innym rodzajem wsparcia w przyjęciu uchodźców ze wschodu, będę zobowiązany za przekazanie ich drogą mailową na adres: wolontariat@um.poznan.pl.

Szacuje się, że polskie granice już wkrótce przekroczyć może nawet milion osób uciekających z terenu toczącej się wojny w Ukrainie. Samorządy zostaną postawione przed ogromnym zadaniem zapewnienia tym osobom zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, wsparcia językowego i asystowania przy realizacji spraw formalnych w urzędach, a także w bliskiej perspektywie dostępu do edukacji i rynku pracy.

WZiSS/AW

sieci społecznościowe