Wolontariuszki i Wolontariusze w dobie pandemii

Rok 2020 obfitował w wiele trudnych i nieoczekiwanych chwil. Mimo tego wiele poznańskich instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw i osób prywatnych pokazało serce, udzielając wsparcia medykom, DPS-om, domom dziecka i sobie nawzajem. Chcąc uhonorować ich starania Miasto Poznań przygotowało film, w którym zaprezentowano najbardziej wyróżniające się przykłady niesienia pomocy w czasie pandemii.

Kolaż zdjęć wolontariuszy. - grafika artykułu
Wolontariuszki i Wolontariusze w dobie pandemii.

Co roku w stolicy Wielkopolski przyznawane są nagrody w konkursach Poznański Wolontariusz Roku oraz Poznanianka Roku, które w 2020 r. przez sytuację związaną z koronawirusem nie mogły się odbyć.

- Pandemia COVID-19 nie sprawiła jednak, że zapomnieliśmy o wyróżniających się organizacjach i osobach prywatnych. Postanowiliśmy wziąć z obu konkursów to, co najlepsze i zaprezentować sylwetki wolontariuszy, których ciężka i niecodzienna sytuacja zmobilizowała do działania i dawania siebie innym. Pamiętamy przy tym, że jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej wsparcia, jakie poznaniacy i poznanianki udzielali w tym trudnym dla wszystkich czasie - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

- Poznańscy medycy stanęli przed wyzwaniem podobnym do tego, przed którym kilkadziesiąt lat temu stawała Poznanianka stulecia - Wanda Błeńska - mierząc się z epidemią trądu w Afryce. Przykład jej wolontariackiej pracy inspiruje do dziś, a w Poznaniu nie brakuje osób, które idą w jej ślady, poświęcając swój czas, talent i zdrowie dla innych. Wolontariusze nie oczekują niczego w zamian. Co roku wyróżniamy ich nagrodą Poznańskiego Wolontariusza Roku, której główną ideą jest promowanie postaw wolontariackich podejmowanych na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Od 2019 roku patronką nagrody indywidualnej jest właśnie Wanda Błeńska. Również od 2018 roku przyznajemy tytuł Poznanianki  Roku - kobiety działającej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Poznaniu. W minionym roku trudno było nam wyłonić laureatów w konkursach, ponieważ cały Poznań stał się wolontariuszem - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

WIDEO

- Zachęcamy do nieco bardziej pozytywnego podsumowania ubiegłego roku, przypomnienia sobie o tym, że wspólnym działaniem jesteśmy w stanie wiele pokonać i że razem jesteśmy silniejsi. Niech stanowi on przypomnienie, że trudne sytuacje potrafią nas pozytywnie zmienić i niech niesie ducha optymizmu na kolejne, wciąż niepewne miesiące - dodaje dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Film został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wersja z audiodeskrypcją jest dostępna pod adresem https://youtu.be/zEAJwSqAa4g

Na zlecenie Miasta film wyprodukował Poznań Film Commission z Estradą Poznańską. Wersję z audiodeskrypcją przygotował Remigiusz Koziński z Fundacji Otwieramy Kulturę i Sztukę. 

JZ

sieci społecznościowe