Wybory 2020: Jak przygotować się na wizytę w lokalu wyborczym?

Zbliżające się wybory prezydenckie wiążą się z wprowadzeniem szczególnych zasad dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego. Poznańscy urzędnicy apelują o stosowanie się do obowiązujących wytycznych. "Bezpieczeństwo tego dnia zależy także od samych wyborców" - mówią.

W Poznaniu zagłosować będzie można w 227 lokalach wyborczych - grafika artykułu
W Poznaniu zagłosować będzie można w 227 lokalach wyborczych

W dniu głosowania, w niedzielę 28 czerwca, wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych w Poznaniu będą dostosowane do aktualnych wymogów sanitarnych. Członkowie komisji wyposażeni zostaną m.in. w środki ochrony osobistej, lokale będą regularnie dezynfekowane i wietrzone, a przy wejściach znajdą się płyny do dezynfekcji rąk.

- Członkowie komisji wyborczych i siedziby będą gotowe na niedzielne głosowanie. Bezpieczeństwo tego dnia zależy jednak również od samych wyborców. Przypominamy o obostrzeniach związanych z zasłanianiem ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przed wejściem do lokalu wyborczego, a także zachowaniem dystansu społecznego w środku i przed budynkiem - mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania.

Przy wydawaniu karty do głosowania każdy wyborca otrzyma zdezynfekowanych długopis, który po oddaniu głosu będzie trzeba odłożyć w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Mimo to urzędnicy zachęcają do zabrania własnych długopisów z niebieskim tuszem. Wyborcy muszą też pamiętać o wzięciu ze sobą dowodu tożsamości ze zdjęciem.

Stosownie się do obowiązujących wytycznych zminimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i pozwoli bezpieczniej przeprowadzić wybory.

Czy należy spodziewać się kolejek?

- Nie wykluczamy, że mogą się pojawić - dodaje dyrektor Kasprzak. - Zależy to od wielkości obwodu głosowania, liczby członków komisji, a także limitu osób mogących przebywać w tym samym czasie w lokalu wyborczym. Według rozporządzenia ministra zdrowia będzie to nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni. 

Jak podkreśla dyrektor Wydziału Organizacyjnego, wyborcy najchętniej chodzą głosować w godzinach porannych i popołudniowych, wtedy spodziewać się należy największego ruchu. W porze obiadowej i wcześnie rano głosujących jest przeważnie mniej. 

- Osoby, które znajdą się w lokalu najpóźniej o godz. 21:00 będą mogły jeszcze oddać głos. Odradzamy jednak przychodzenie na ostatnią chwilę. Ponieważ, jeżeli faktycznie pojawią się kolejki, może się zdarzyć, że wyborca po prostu nie zdąży zagłosować - zaznacza Wojciech Kasprzak. 

W lokalach wyborczych, przed salą głosowania, wyznaczono strefy na oczekiwanie. Będą one przypominały te znane ze sklepów. Chodzi o rozmieszczone co 2 metry znaczniki ułatwiające zachowanie dystansu.

Zabezpieczenie sanitarne lokali wyborczych i członków komisji

Lokale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę. Przed nimi zainstalowane zostaną dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla wyborców. Stanowiska członków komisji rozmieszczone będą w co najmniej 1,5 m odstępach. 

Regularnie dezynfekowane będą wszystkie powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu. Chodzi m.in. o klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higienicznosanitarne, czy włączniki światła.

Członkowie komisji zostaną wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne w liczbie zapewniającej ich zmianę według potrzeb oraz płyn do dezynfekcji rąk w ilości gwarantującej możliwość dezynfekcji każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek.

Głosowanie będzie przeprowadzone w godz. 7:00-21:00.