Wybory samorządowe - jak zagłosować w Poznaniu nie będąc tu zameldowanym?

21 kwietnia odbędzie się ponowne głosowanie w wyborach na prezydenta Poznania. W drugiej turze poznaniacy wybiorą między Jackiem Jaśkowiakiem a Zbigniewem Czerwińskim. Osoby, które mieszkają w stolicy Wielkopolski, ale nie są tu zameldowane, mogą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Umożliwi to oddanie głosu na swojego kandydata.

Zdjęcie przedstawia grupę osób, członków OKW, wysypujących z urny wyborczej karty do głosowania. - grafika artykułu
Wybory samorządowe - jak zagłosować w Poznaniu nie będąc tu zameldowanym?

Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców, w jakiej miejscowości jest się aktualnie wpisanym do stałego obwodu głosowania. 

Jeśli nie jest to stolica Wielkopolski, to należy złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Poznaniu. Najłatwiej załatwić to online przez stronę gov.pl, logując się np. za pomocą profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Następnie wystarczy podać swój adres i złożyć oświadczenie, że mieszka się we wskazanym miejscu na stałe. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający związki ze stolicą Wielkopolski, np. umowę najmu lub akt notarialny zakupu mieszkania, rachunek za prąd czy internet z danymi wyborcy, umowę o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu. Mogą być to oryginały w formacie PDF, a także zdjęcia lub skany dokumentów. 

Wniosek można złożyć także stacjonarnie - w Urzędzie Miasta Poznania (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych) przy ul. Libelta 16/20. Nie trzeba umawiać się na wizytę. Do urzędu należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, mDowód albo paszport). Do załatwienia sprawy potrzebny będzie także wydrukowany wniosek - można go pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej albo wypełnić na miejscu, "w okienku". Podczas wizyty pracownicy urzędu poproszą o okazanie dokumentu, który potwierdzi stałe zamieszkanie w stolicy Wielkopolski.

Warto się pospieszyć 

Ze złożeniem wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania nie należy czekać. Urząd może wydawać decyzję do 5 dni, dlatego warto złożyć dokumenty jak najszybciej, aby móc głosować w Poznaniu.

Aby oddać głos w wyborach, osoby mieszkające w Poznaniu mogą także zameldować się w stolicy Wielkopolski na pobyt stały. Najprościej zrobić to online, logując się do ePUAP za pomocą np. profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Zameldować można się także osobiście w urzędzie lub przez pełnomocnika. Szczegóły dotyczące załatwienia tej sprawy można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Informacji o wyborach udzielają pracownicy Biura Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-20:00.

JZ