Z rynku do parku - drzewa i krzewy będą przesadzone

Wiosną rozpocznie się przebudowa Rynku Łazarskiego. Obecnie trwa porządkowanie terenu. Około 1500 krzewów i 12 drzew, które znajdują się na terenie sąsiadującego z rynkiem skweru Kazimierza Nowaka zostaną przesadzone - trafią do parku Kasprowicza oraz do przedszkolnych ogródków. Akcja przenoszenia roślin już się rozpoczęła. 

Przesadzanie krzewów już się rozpoczęło - grafika artykułu
Przesadzanie krzewów już się rozpoczęło

Na terenie skweru znajduje się wiele gatunków krzewów - to berberysy, róże, derenie, tawuły, jałowce, sosny górskie i ogniki. Większość, bo około tysiąc roślin, zostanie przesadzone do parku Kasprowicza. Będą zdobić skwery, w sąsiedztwie hali Arena. Około 500 krzewów trafi do poznańskich przedszkoli (nr 14, 113, 43, 160 i 22). To wynik uzgodnień Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP realizującego projekt Connecting Nature (wprowadzającego innowacyjne rozwiązania oparte na przyrodzie, w ramach którego przy poznańskich przedszkolach powstają już m.in. naturalne place zabaw). 

Przesadzanie krzewów już się rozpoczęło. Do końca lutego przeniesienie czeka także znajdujące się na skwerze zdrowe drzewa. 12 klonów i śliw z użyciem specjalistycznego sprzętu zostanie przetransportowane do parku Kasprowicza. 

Przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Intensywne roboty budowlane rozpoczną się wiosną tego roku, a zakończą jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadafirma Skanska S.A. Prace na skwerach prowadzi w jej imieniu profesjonalna firma ogrodnicza. Nad całą budową czuwa także nadzór inspektora terenów zieleni Generalnego Wykonawcy. 

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci. 

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami. 

Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Rynek Łazarski będzie kolejną inwestycją w Poznaniu zrealizowaną przez Skanska S.A. W ubiegłych latach firma ukończyła m.in. takie inwestycje jak rondo na ul. Starołęckiej, wiadukt Łęczyca, Park Rataje czy odcinek "Wartostrady" wzdłuż rzeki Warty.

AJ

sieci społecznościowe