Zakład, że się uda? Zbiórka na nową siedzibę FabLabu w Poznaniu

Makerspace albo FabLab, jedyny w mieście i największy w kraju, w Poznaniu znany jest jako Zakład. Od kilku miesięcy przyszłość pracowni na Jeżycach stoi pod znakiem zapytania. Budynek dawnych Poznańskich Zakładów Graficznych znalazł nowego własciciela, który nie widzi w nim miejsca dla warsztatu majsterkowiczów. Właśnie rozpoczęła się zbiórka funduszy na ratowanie pracowni pod hasłem: "Zakład, że się uda?".

Makerspace Zakład - grafika artykułu
Makerspace Zakład

- Ile stanowisk, tylu różnych ludzi. Każdy ze swoimi oryginalnymi pomysłami, które może tutaj spełniać. Tworzyliśmy stanowiska w oparciu o zapotrzebowanie. Mamy tu elektronikę, druk 3D, krawiectwo, studio foto, zakład ślusarski, stolarnię i stanowisko renowacji mebli. - wymienia Agata Pakieła z Zakładu Makerspace.

Pomimo pomyślnego rozwoju inicjatywy, przyszłość Zakładu stanęła pod znakiem zapytania. Z chwilą gdy pojawił się nowy właściciel nieruchomości przy ul. Wawrzyniaka, dotychczasowi najemcy dostali wypowiedzenia. Zakład ma czas do 30 kwietnia na przeprowadzkę. Na to  jednak brakuje funduszy. Problemem jest brak odpowiedniej przestrzeni i środków na jej ewentualną adaptację.

- Zakład do tej pory istniał dzięki temu, że użytkownicy tej przestrzeni wspólnie składali się na pokrycie kosztów. Jednak nie mamy funduszy na remont nowego lokalu. Dlatego podjęliśmy się akcji crowdfoundingowej na platformie www.polakpotrafi.pl, czyli finansowania społecznego. W tej chwili uzbieraliśmy 16 tys. złotych, ale do końca miesiąca musimy pozyskać minimum 100 tysięcy na sfinansowanie remontu - przekonuje Agata Pakieła.

We wsparcie warsztatu, który prowadzi fundacja Animatornia, zaangażowało się Miasto Poznań. Dwie z 5 możliwych lokalizacji przeprowadzki to miejskie nieruchomości, które po adaptacji z powodzeniem mogłyby służyć jako nowa pracownia FabLab.

- Zakład jest wyjątkową i przede wszystkim wiarygodnią inicjatywą. Byłoby żal gdyby w naszym mieście taka inicjatywa zniknęła. To jest urzeczywistnienie naszych poznańskich cech - młodzi ludzie chwytają sprawy w swoje ręce, potrafią zorganizować przestrzeń, dają miejsce pracy i możliwość realizowania pasji innym ludziom. Nie czekają aż ktoś coś zrobi za nich, tylko sami wychodzą z inicjatywą. Dlatego aktywnie szukamy miejsca dla Zakładu i gorąco zachęcam do wsparcia tego przedsięwzięcia - przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Fundacja Animatornia powołała Zakład 2 lata temu w budynku po dawnych Poznańskich Zakładach Graficznych przy ul. Wawrzyniaka 39. Szybko zyskał popularność i stał się miejscem, w którym każdy poznaniak może do woli majsterkować, konstruować i tworzyć. Zakład udostępnia profesjonalny sprzęt i dzieli fachową wiedzą. Prowadzone tu są szkolenia i warsztaty z zakresu prac manualnych, stolarstwa, spawania, elektroniki i innych dziedzin sztuki użytkowej. Zakład funkcjonuje na zasadach organizacji non-profit.

- Nurt makerski, związany z majsterkowaniem, do it yourself i pracami manualnymi rozwija się w Polsce od kilku lat. Powstają takie miejsca w Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Wszyscy razem współpracujemy też z zagranicznymi warsztatami w ramach ogólnoświatowej sieci FabLab  - przekonuje Paweł Janowski, jeden z założycieli Zakładu.

Informacje o działalności Zakładu i możliwości jego wsparcia dostępne są na stronie www.polakpotrafi.pl
Hubert Bugajny/biuro prasowe