Zapraszamy do udziału w konkursie "Zielony Poznań"
Mieszkańcy Poznania, instytucje oraz podmioty gospodarcze mogą zgłaszać swoje zielone obiekty w siedzibach rad osiedli, w Biurze Konkursu - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, ul. Matejki 50, II piętro, pokój 213 - oraz w siedzibach zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Obiekty konkursowe oceniane będą w pięciu kategoriach:
- zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne
- balkony, tarasy, loggie i okna
- ogrody przydomowe
- działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych
- pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku i wiosną bieżącego roku, ze szczególnym uwzględnieniem terenów publicznych ogólnie dostępnych na terenach wcześniej niezagospodarowanych.
Konkurs przebiegać będzie w dwóch etapach - osiedlowym i miejskim. Najwyżej ocenione obiekty zielone w etapie osiedlowym zakwalifikowane zostaną do etapu miejskiego i spośród nich powołana przez Prezydenta Miasta Poznania komisja konkursowa wybierze najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w poszczególnych pięciu kategoriach
Dokonując oceny komisje będą brały pod uwagę oryginalny pomysł na aranżację zielonego obiektu, układ kompozycyjny, a także trafność doboru gatunków i odmian. Najwyżej oceniane będą te, które wyróżniają się na tle architektury miasta i pośród innych zgłoszonych terenów zielonych. Istotne też, aby były regularnie pielęgnowane i prawidłowo zadbane.
Zdobywcy I miejsca w każdej kategorii otrzymują nagrodę pieniężną fundowaną przez Prezydenta Poznania, a laureaci II i III miejsca - cenne nagrody rzeczowe od sponsorów.
Od 1994 r. do 2013 r. włącznie, w XX dotychczasowych edycjach konkursu, udział wzięło 54526 uczestników. W każdej edycji liczba zgłaszanych obiektów zielonych wzrasta. W 2013 r. oceniono ich aż 5103. Zgłaszane obiekty charakteryzują się coraz bardziej pomysłowymi rozwiązaniami projektowymi i różnorodnością elementów architektury ogrodowej. Taka sytuacja cieszy organizatorów konkursu. Duża aktywność poznaniaków na rzecz tworzenia zielonych terenów tak w miejscu zamieszkania, jak w otoczeniu miejsca pracy, wpływa znacząco na estetykę miasta i poprawę jakości życia w Poznaniu.