"Zielony Poznań" startuje kiermaszem w Parku Wilsona

Właściciele najpiękniejszych balkonów, tarasów, ogrodów i działek po raz kolejny staną do rywalizacji w konkursie "Zielony Poznań". XXIV edycję tego plebiscytu zainauguruje już w najbliższy weekend, 13-14 maja, kiermasz przed Palmiarnią Poznańską. 

Zielony Poznań 2017 - grafika artykułu
Zielony Poznań 2017

Podczas wydarzenia będzie można się zaopatrzyć w sadzonki, nasiona i inne materiały ogrodnicze. Nowością kiermaszu kwiatowego będą róże ze szkółki Rosarium, która w swoim asortymencie posiada ponad 600 odmian, a także tulipany z gospodarstwa Bogdana Królika w Chrzypsku Wielkim, które słynie z produkcji różnych odmian tych kwiatów. Na stoisku sadowników z Przybrody ogrodnicy znajdą z kolei duży wybór odmian jabłek z ekologicznych upraw.

- W tym roku kiermasz nabiera nowej mocy. Będzie sporo nowości, oprócz kiermaszu kwiatowego uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach hortiterapii, pokazach florystycznych, czy zasięgnąć porad ogrodniczych u ekspertów z Polskiego Związku Działkowców - mówi Ewelina Murzydło z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. - Będzie też dużo atrakcji dla dzieci, znakowanie rowerów, swoje stoiska informacyjne będzie miało na kiermaszu Poznańskie Centrum Świadczeń, które zaprezentuje ofertę dla rodzin, a także Hospicjum Palium - dodaje.

Podczas kiermaszu będzie można też zgłosić swój ogród, balkon, czy działkę do konkursu "Zielony Poznań". W tym roku odbędzie się on już po raz dwudziesty czwarty.

- Z roku na rok coraz więcej mieszkańców przystępuje do rywalizacji. W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono ponad 5 tysięcy obiektów - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - W każdej kolejnej edycji ogrody zgłaszane przez mieszkańców są też coraz piękniejsze, a komisji konkursowej coraz trudniej jest wybrać zwycięzców. Bardzo cieszy nas to, że mieszkańcy tak się angażują, widać, że zależy im na tym, by nasze miasto było ładne i zadbane.

Celem konkursu jest edukacja społeczna mieszkańców w zakresie estetyki i kształtowania terenów zieleni zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w pracy oraz utrwalanie wizerunku Poznania jako miasta zieleni. Składa się z dwóch etapów. W pierwszym - osiedlowym - przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych wizytują zgłoszone do konkursu zieleńce. Te, które ocenią najwyżej, przechodzą do etapu drugiego - miejskiego, gdzie zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybierze Miejska Komisja Konkursowa, składająca się z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i Urzędu Miasta Poznania.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w 5 kategoriach:

- zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe i szkolne

- balkony, tarasy, loggie i okna

- ogrody przydomowe

- działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych

- pasy zieleni.

Regulamin oraz karty zgłoszeń dostępne będą od 13 maja w siedzibach rad osiedli, w Oddziałach Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, w Biurze Konkursu Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404, pok.104). Można je pobrać także ze strony internetowej Urzędu Miasta Poznania - www.poznan.pl (patrz: -->Załączniki). Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 czerwca.

Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację kiermaszu i konkursu "Zielony Poznań" ufundował Prezydent Miasta Poznania oraz Partnerzy konkursu: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Aquanet SA, Unilever, Veolia Energia Poznań ZEC S.A., Ekonaw, Ogród Botaniczny UAM, Palmiarnia Poznańska, Targowiska Sp. z o.o., Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu oraz Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska "Fawor".

Joanna Żabierek/biuro prasowe

Załączniki

sieci społecznościowe