"Zielony Poznań" - znamy laureatów konkursu

Wiemy już, kto otrzymał nagrody i wyróżnienia w miejskim konkursie na najlepsze aranżacje przydomowych ogródków, balkonów, zieleńców i elewacji. W 28. edycji wydarzenia kapituła uhonorowała blisko 20 osób i instytucji. Ze względu na pandemię tradycyjna gala nie mogła się odbyć.

Galeria zdjęć przedstawia zwycięskie i wyróżnione realizacje ogrodów, balkonów czy rodzinnych ogrodów działkowych startujące w konkursie Zielony Poznań. - grafika artykułu
I miejsce w kategorii ogród przydomowy.

- W tym roku do konkursu wpłynęło ponad 2,5 tys. zgłoszeń. Świadczy to o tym, że dla mieszkańców zielony, kolorowy i ekologiczny Poznań to bardzo ważna rzecz - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Chcę podziękować wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom i wyróżnionym. Mam nadzieję, że już za rok będziemy mogli spotkać się stacjonarnie, podczas tradycyjnej gali rozdania nagród - dodaje. 

WIDEO

- Jak co roku konkurs był skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają miasto. Poprzez nagrodzenie autorów najlepszych realizacji, chcemy kształtować postawy proekologiczne oraz zachęcać do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy - zaznacza Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Rywalizacja składała się z dwóch etapów - osiedlowego i miejskiego. W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniali przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców. 

78 aranżacji z najwyższą punktacją przeszło do etapu drugiego, w którym powołana przez prezydenta Poznania Miejska Komisja Konkursowa - złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Okręgowego Zarządu PZD, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta - wybierała najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty. Spośród nich wyłoniono te, które wyróżniają się na tle architektury miasta i odznaczają indywidualnym charakterem. Finalnie przyznano 14 tytułów laureata oraz 5 wyróżnień.

LISTA LAUREATÓW

w kategorii zieleńce:

1 miejsce - Anna Jankiewicz i Bożena Rzadkiewicz (Łazarz)

2 miejsce - Przedszkole nr 174 im. "Królewny Śnieżki" (Piątkowo Północ)

3 miejsce - Barbara Wiśniewska (Piątkowo)

w kategorii balkony: 

1  miejsce - Adam Sokołowski (Jeżyce)

2  miejsce - Alina Kasprzak (Nowe Winogrady Północ)

3  miejsce - Robert Ciołkowski (Wilda)

w kategorii ogród przydomowy:

1  miejsce - Lidia Paluch (Krzyżowniki-Smochowice)

2  miejsce - Stanisław Latuszak (Starołęka-Minikowo)

3  miejsce - Krystyna Skalska (Starołęka-Minikowo)

3 miejsce - Anna Świadek (Starołęka-Minikowo)

w kategorii Rodzinne Ogrody Działkowe:

1 miejsce - Mariola Sitz  (ROD "Urodzaj")

2 miejsce - Halina i Bernard Szafczyk  (ROD "Mazurek")

2 miejsce - Halina i Janusz Lewczyńcy (ROD "Złotowska II")

3  miejsce - Halina Chwedoruk (ROD im. "A.Paszkowiaka")

WYRÓŻNIENIA  

Wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM za  "Zieloną Strefę Relaksu" dla: 

  • Stanisława Latuszaka (Starołęka-Minikowo)

- Wyróżnienie za "Zieloną Strefę Relaksu" ma na celu podkreślenie wagi, jaką rośliny odgrywają w życiu każdego człowieka - wyjaśnia prof. dr hab. Justyna Wiland z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM. - Jesteśmy przede wszystkim konsumentami roślin i korzystamy z różnych usług środowiskowych, których nam dostarczają. Znakomite jest jednak także ich znaczenie dla naszej psychiki, ponieważ potrzebujemy kontaktu z naturą w celu uzyskania wewnętrznego spokoju, doznania odprężenia od codziennego stresu i odzyskania pełni sił witalnych. Dlatego też warto pamiętać, że miejsce relaksu powinno być nie tylko piękne architektonicznie, ale i otoczone dużą ilością zieleni, ponieważ inaczej nie spełni ono swojej funkcji - dodaje.     

Wyróżnienie Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych ,Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dla:

Barbary Wiśniewskiej (Piątkowo) za ogród przydatny do hortiterapii biernej.

- Ogród przy bloku stanowi enklawę przyjemną nie tylko dla właścicielki, pani Barbary, ale także dla innych mieszkańców i przechodniów, dając możliwość stymulowania zmysłu wzroku, dzięki czemu jest przydatny dla hortiterapii biernej - tłumaczy prof. dr hab. Agnieszka Krzymińska, kierownik Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.   

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii ogród przydomowy dla:

  • Beaty Janus-Białej - za ogrodową wielofunkcyjność (Wola)

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii balkon dla:

  • Urszuli Molendy - za nieustającą pasję do roślin (Antoninek-Zieliniec-Kobylepole)

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii zieleniec dla:

  • Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Smolnej 13 - za zieloną przestrzeń sprzyjającą mieszkańcom (Główna)

W tym roku w rywalizacji wzięło udział łącznie 2 612 obiektów: 1 501 w kategorii działki na terenach Rodzinny Ogrodów Działkowych, 465 - w kategorii ogrody przydomowe, 426 - w kategorii balkony, tarasy, loggie i okna, 207 - w kategorii zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne, 13  - w kategorii pasy zieleni oraz jeden w kategorii zielone dachy.

Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację 28. edycji konkursu przekazał Prezydent Miasta Poznania oraz partnerzy: Ogród Botaniczny UAM oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Załączniki

sieci społecznościowe