Jeden program stażowy - mnóstwo ścieżek rozwoju

"Stypendia na staże" Biura Obsługi Inwestorów to program realizowany od 2015 roku. Z tej formy wsparcia skorzystało już 38 osób. Postanowiliśmy sprawdzić, jak potoczyły się ich dalsze losy.  Jednocześnie przypominamy, że tegoroczny nabór na stypendia na staże trwa do 31.10.2020 r.

Program "Stypendia na staże" może stać się początkiem prawdziwej kariery. Zdj. Mimi Liam from Unsplash - grafika artykułu
Program "Stypendia na staże" może stać się początkiem prawdziwej kariery. Zdj. Mimi Liam from Unsplash

- Głównym wymogiem programu stypendiów dla studentów przygotowujących się do podjęcia zatrudnienia w Poznaniu jest wspólne złożenie wniosku przez studenta oraz firmę, w której będzie realizował staż. Takie kryterium umożliwia sfinansowanie staży, które są dokładnie przemyślane zarówno przez pracodawcę, jak i stypendystę. Myślę, że właśnie dzięki temu, program stypendiów Miasta Poznania trafia do właściwych osób, które później z sukcesem realizują się zawodowo - mówi Katarzyna Sobocińska, zastępczyni dyrektor Biura Obsługi Inwestorów, a jednocześnie inicjatorka programu stypendia na staże.

Od stypendium do... startupu - historia Michała Paszyna

O programie stypendiów na staż dla studentów miasta Poznania dowiedziałem się od znajomego, który aktywnie poszukiwał różnych możliwości zdobycia zatrudnienia. Współpracowałem wtedy z firmą, która wydawała mi się odpowiednim miejscem na odbycie stażu, a także późniejsze zatrudnienie. Po rozmowach z przedsiębiorstwem okazało się, że program stażowy Miasta Poznania jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Po pozytywnym zakończeniu okresu stażowego firma wyraziła chęć dalszej współpracy ze mną w oparciu o umowę o pracę.

Wreszcie, po pewnym czasie, zdecydowałem się na start własnego przedsiębiorstwa. We współpracy ze znajomymi rozpoczęliśmy innowacyjne projekty startupowe - nasze działania dotyczą różnych obszarów zarówno sfery B2B jaki i B2C. Jednym z tych projektów jest BudgetBee, który w oparciu o model działania budżetu partycypacyjnego ma wspomagać firmy i pracowników w zarządzaniu dodatkami dla pracowników.

Uznaliśmy, iż program stażowy dla studentów będzie dobrym wsparciem zarówno dla nas jak i dla naszego potencjalnego pracownika. Dzięki mojemu wcześniejszemu doświadczeniu i sprawnemu procesowi przyznawania stypendiów, udało nam się pozyskać kolejnego wartościowego członka zespołu. W przyszłości także planujemy korzystać z tego programu, który jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla firm jaki i przyszłych pracowników - studentów.

Mocne wsparcie w zatrudnianiu nowych pracowników - Wavin Shared Services Sp. z o.o., Paulina Małecka

Do tej pory w programie organizowanym przez Miasto Poznań zorganizowaliśmy aż 7 staży. Pierwszy rozpoczął się w 2017 r., a pracownik jest członkiem Wavin Shared Services Sp. z o.o. do dziś i zajmuje teraz stanowisko Managera. Wykazał się wybitnymi umiejętnościami, które bardzo szybko zostały dostrzeżone i docenione.

Aż pięć osób, czyli prawie 72% stażystów odbywających u nas staż związało się z naszą organizacją i współpracujemy z nimi do dziś. Dwie osoby będące przed laty stażystami, zajmują obecnie stanowiska kierownicze. Pozostałe 3 osoby są specjalistami i dalej otrzymują od nas duże szanse na rozwój oraz realną do zdobycia ścieżkę kariery. Wszystkie osoby, które zdecydowały się pozostać w organizacji, pracują na podstawie umowy o pracę.

Jedna ze stażystek, która rozpoczęła staż w 06.2018 r., studiowała kierunek zupełnie niezwiązany z profilem naszej firmy, a w jej kręgu zainteresowań nie było branży finansowej. Okazało się, że dzięki stażowi, który pozwolił poznać całkowicie nowy obszar, z którym nigdy dotąd nie miała styczności, odnalazła swoją ścieżkę zawodową.

Nowych stażystów, którzy wysyłają do nas swoje CV oraz wyrażają chęć na udział w procesie rekrutacyjnym, pozyskujemy głównie z portali ogłoszeń rekrutacyjnych. Dobrym źródłem zdobycia potencjalnych kandydatów jest także współpraca z uczelniami wyższymi. Kolejnym kanałem informacyjnym są nasi pracownicy. Zachęcamy ich do rozpowszechniania informacji o programie stażowym wśród swoich znajomych. 

Program stażowy daje nam możliwości na rozpoznanie kompetencji pracownika, jego umiejętności i preferencji oraz sposobów radzenia sobie w sytuacji pracy pod presją czasu. Okazuje się, że wielu aplikantów wykazuje się wysoko cenionymi u nas wartościami i dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować stanowisko dopasowane do oczekiwań młodego stażysty i zapewnić mu kontynuacje rozwoju w naszej organizacji.

Wdrożenie w zawód architekta - Adam Szymaniak

Staż stanowił dla mnie rozpoczęcie kariery w zawodzie architekta. Zatrudniłem się w poznańskim biurze projektowym RHplus architekci. Podczas trwania stażu zostałem wprowadzony w standardy pracy firmy, poznałem bliżej oprogramowanie, które jest ważnym narzędziem pracy architekta oraz zacząłem uczyć się jak wykorzystywać nabytą na studiach wiedzę teoretyczną w praktyce. Stopniowo powierzane mi są coraz bardziej złożone i odpowiedzialne zadania. W dalszym ciągu jednak zdobywam nieocenione w zawodzie architekta doświadczenie oraz niezbędną wiedzę techniczną i prawną.

Staż przede wszystkim pokazał mi, jak w rzeczywistości wygląda praca architekta. Była to dla mnie pierwsza możliwość skonfrontowania wyobrażeń na temat zawodu oraz faktycznego obrazu tej pracy. Zdobyłem ogólną wiedzę na temat branży, oraz miałem możliwość obserwacji doświadczonych architektów i współpracy z nimi. Staż pokazał mi moje mocne strony oraz braki, nad którymi mogłem popracować. Zaangażowanie oraz sumienne realizowanie powierzonych zadań zaowocowały podpisaniem umowy o pracę po zakończeniu stażu. W biurze jestem zatrudniony do dzisiaj.

Pozyskanie stypendium było dość proste. Wypełniony wniosek należało wysłać w określonym terminie do urzędu. Po jego rozpatrzeniu zawierana była umowa między stypendystą, firmą i miastem. Po zakończeniu 6-miesięcznego stażu wystarczyło przedłożyć zawartą z firmą umowę o pracę.

Wsparcie finansowe dla firm

Jak przekonują przedstawiciele firmy Wavin, program stażowy "Stypendia na staże" przynosi wymierną korzyść także dla pracodawców - pozyskanie wartościowych pracowników. - Ponadto program umożliwia otrzymanie dodatkowych środków finansowych i odciążenie budżetu firmy. Jednocześnie od samego początku możemy zaznajamiać studenta z charakterem przyszłej pracy - mówi Paulina Małecka.

------

W tegorocznej puli zostało jeszcze 11 stypendiów. Czekamy na Wasze wnioski! Wszystkie niezbędne informacje i dokumenty znajdziecie TUTAJ.

sieci społecznościowe