Czas wolny seniora

Aktywny wypoczynek

Naszym zamierzeniem jest podpowiedzieć Państwu, jakimi atrakcyjnymi terenami do spędzenia czasu wolnego i wypoczynku za łonie przyrody dysponuje Poznań. W ostatnich latach powstały nowe przyjazne miejsca umożliwiające spacery z kijkami lub bez, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej, urządzenie pikniku w plenerze, plażowanie lub też tylko kontemplację piękna przyrody. Niestety, część z nich znana jest tylko mieszkańcom danej dzielnicy, a może i nie wszystkim, a szkoda. Warto z pewnością odkryć nowe miejsca, wyruszyć w nieznane, choć tak nieodległe przecież, bo dostępne dla każdego. Będziemy promować miejsca, do których dotrzeć można komunikacją publiczną: pociągiem, autobusem lub tramwajem, a także rowerem i pieszo - w nadziei, że będzie to cel kilkugodzinnej lub nawet jednodniowej wycieczki w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych. Zapraszamy do lektury i do zobaczenia!

"Nasz Sportowy Fyrtel" zaprasza seniorów na darmowe ćwiczenia usprawniające na siłowniach zewnętrznych. Zajęcia są  realizowane w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w kilkunastu lokalizacjach Poznania.

Szczegóły znajdą Państwo tutajNasz sportowy fyrtel


Spacer, plaża, wypoczynek, czyli wyprawa nad Jezioro Kierskie

Znakomite tereny spacerowe i rekreacyjne, atrakcyjne w ciągu całego roku i dostępne dla każdego dzięki możliwości dotarcia tu komunikacją publiczną - to wszystko oferuje Kiekrz.

Jezioro Kierskie to kiedyś niezwykle popularny cel wyjazdów tzw. zielonymi liniami MPK tych poznaniaków, którzy cenili sobie piękną opaleniznę. Potem o plaży stopniowo zapomniano, ale w ostatnich latach teren ten doczekał się rewitalizacji dzięki wytrwałym społecznikom, którzy z sukcesem z różnych źródeł (m.in. Budżet Obywatelski, NFOŚiGW) pozyskiwali środki nie tylko na przywrócenie świetności plaży, ale na realizację ambitniejszych zamierzeń, już na miarę XXI wieku. Na przybysza czeka zatem w sercu osiedla Kiekrz między ulicami Wilków Morskich i Księdza E. Nawrota malowniczy Park Edukacji Ekologicznej z zewnętrzną siłownią. W czasie spaceru podziwiać można panoramę Jeziora Kierskiego, na brzegu którego urządzono Plażę Parkową z wygodnymi ławkami i leżankami oraz bogato wyposażoną siłownią dla osób starszych i równie atrakcyjnym placem zabaw dla dzieci. Na biwakujących oczekuje wigwam z kilkoma stołami i ławami. Rowerzyści mogą odpocząć nieco bliżej centrum Kiekrza. Dla nich powstał Cyklostop - zadaszone miejsce z ławkami i stołami i możliwością drobnej naprawy roweru.

Do parku i na plażę dotrzeć można dwojako:

1. pociągiem do stacji PKP "Kiekrz", gdzie zmodernizowano perony, łącząc je tunelami i wyposażając to miejsce w windę i podjazdy dla niepełnosprawnych. Podróż trwa tylko ok. 12 minut z dworca Poznań Główny.

2. autobusami MPK z pętli "Ogrody": linie 186, 195, 833, 834 do przystanku "Kiekrz Kościół" (plaża, park, Cyklostop) - strefa A.

Wytrwałym piechurom polecić można dłuższy spacer wzdłuż wschodniej skarpy Jeziora Kierskiego ul. Nad Jeziorem (z przystanku "Nad Jeziorem" lub od stacji kolejowej "Kiekrz" - ul. Chojnicką kilkaset metrów w kierunku Poznania do skrzyżowania z ul. Nad Jeziorem). Wygodna asfaltowa pieszo-jezdnia prowadzi aż do Krzyżownik poprzez Plażę Łabędzią i Smoczą. W sezonie można obserwować zawody żeglarskie lub bojerowe zimą.

Kiekrz czeka i zaprasza!

Urszula Filimon-Kucharska


Szachty - na spacer

Zapraszam Seniorów na Szachty (Glinianki), jedno z najciekawszych miejsc spacerowych w Poznaniu.

Kilka lat temu, kiedy pierwszy raz odwiedziłam to miejsce, było ciekawe, ale zaniedbane. Błotniste ścieżki (niedawno padał deszcz), trochę nieprzyjazne, prowadziły w nieznane: wśród wysokich drzew i krzewów, obok stawów. Były dość liczne ślady po dawnych wykopach (z niem. Schachten - wykopać), z których w przeszłości wydobywano glinę. Kiedyś znajdowały się tutaj cegielnie. Ostatnie zlikwidowano w latach 90. XX w.

Stawy są bardzo malownicze, a w lustrze wody pięknie odbijają się gałęzie przybrzeżnych drzew. Od 2014 r. Szachty zaczęły się zmieniać. Dzięki Funduszowi Obywatelskiemu wybudowano pierwsze ścieżki spacerowe, ustawiono ławki oraz kosze na śmieci. Dzięki temu to miejsce stało się bardziej przyjazne dla seniorów - można tu usiąść i odpocząć, a później kontynuować spacer, a nawet, jeśli sił starczy, wspiąć się na wieżę widokową, z której można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Poznania i Lubonia. Ta imponująca wieża (25 m wysokości i ok. 120 schodów) została zbudowana z funduszu Budżetu Obywatelskiego na wniosek osiedlowego radnego p. Tomasza Wierzbickiego.

Obecnie dzięki Funduszowi Obywatelskiemu będzie realizowany projekt dalszego zagospodarowywania Szachtów. Urządzenia małej architektury powstaną z boku trasy spacerowej, aby nie utrudniać ruchu pieszego i ułatwić poruszanie się osobom na wózkach.

Jest wiosna, przyroda budzi się do życia, warto tam pójść na spacer. To świetne miejsce na nordic walking.

Szachty zapraszają!

Halina Bąkowicz

Dojazd autobusami:

  •  nr 610, 616,180 do przystanku Wykopy - od strony wschodniej
  •  nr 180 do przystanku Rudnicza na zachodzie

oraz nr 175 od strony Świerczewa - przystanki Koźmińska, Buczka, Okulickiego.