W zakresie urządzeń

Od 1 maja 2018 r. nie można też instalować nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie EKOPROJEKTU*.

Co to oznacza? Mianowicie osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub kominka albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. I dodatkowo wszystkie nowo instalowane kotły muszą mieć automatyczne podajniki paliwa i brak możliwości zainstalowania rusztu awaryjnego - wszystko po to aby uniemożliwić spalanie odpadów, które jest z mocy prawa zakazane ale niestety wciąż jeszcze spotykane.

Nałożono również w pierwszej kolejności rygor na posiadaczy podwójnych systemów ogrzewania. Jeśli w budynku znajduje się przestarzały system ogrzewania na paliwo stałe nie spełniający wymagań EKOPRAOJEKTU i równolegle drugi taki który te wymagania spełnia bądź też ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, gazowe lub pompa ciepła to zakazuje się stosowania źródeł ciepła nie spełniających wymagań w dniu następnym po dniu ,w którym stwierdzono (na stacji automatycznego pomiaru jakości powietrza WIOŚ) przekroczenie 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego, tj. 50 mg/m3  gdy jednocześnie prognozowane jest utrzymanie się tego poziomu.

Informację na ten temat są dostępne pod adresem www.powietrze.pl/powietrze.

Wskazano też okresy przejściowe dla posiadaczy przestarzałych systemów grzewczych na paliwo stałe. I tak w pierwszej kolejności do końca 2023 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych (tzw. kopciuchów mających niejednokrotnie po 20-30 lat),  następnie  wymiana  do końca 2027 roku także kotłów, które obecnie spełniają podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Osoby, które do ogrzewania swoich domów wykorzystują kotły klasy 5 mogą z nich korzystać bezterminowo przy ich pełnej sprawności.

Podobnie właściciele kominków - od 1 maja 2018 r. roku nowe urządzenia muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Nie oznacza to jednak, że trzeba wymieniać już zamontowane kominki. Żeby spełniały wskazane poziomy sprawności cieplnej (co najmniej 80%) lub normy emisji określone w EKOPROJEKCIE* wystarczy do końca 2025  roku  doposażyć je w specjalne urządzenia, które ją zredukują, tzw. elektrofiltry.

*EKOPROJEKT - Wymagania ekoprojektu zostały wprowadzone na terenie całej Unii Europejskiej na podstawie rozporządzeń Komisji UE z 2015 roku. Określają minimalne parametry w zakresie sezonowej efektywności energetycznej oraz emisji cząstek stałych, organicznych związków gazowych, tlenku węgla i tlenków azotu dla kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe.

Dla kotłów z automatycznym podawaniem paliwa, sezonowa emisja pyłu nie może przekraczać 40 mg/m³, organicznych związków gazowych 20 mg/m³, a tlenku węgla 500 mg/m³. Dodatkowo w przypadku kotłów na biomasę emisja tlenków azotu nie może być wyższa niż 200 mg/m³ a dla kotłów na węgiel 350 mg/m³.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej