Kocie zdrowie

  1. PROFILAKTYKA ZDROWOTNA

Podstawowa profilaktyka kotów opiera się na szczepieniach i działaniu przeciwpasożytniczym (na pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne).

Szczepienia kotów

Kalendarz szczepień jest ustalany indywidualnie przez lekarza weterynarii niemniej każdy kot, nawet ten który nie wychodzi na zewnątrz powinien zostać zaszczepiony na takie choroby jak panleukopenia i koci katar - obie mogą być dla kotów śmiertelne. W przypadku kotów wychodzących obowiązkowe jest szczepienie na wściekliznę, która nadal występuje na terenie naszego kraju.

Działania przeciwpasożytnicze

  • Zapobieganie inwazji kleszczy i pcheł u kotów wychodzących na zewnątrz

Należy pamiętać o regularnym zabezpieczaniu zwierzęcia przed pchłami i kleszczami. Na rynku są dostępne są preparaty, o różnym terminie działania. Kupując preparat trzeba upewnić się, że jest przeznaczony dla kota. Uwaga - psie preparaty mogą doprowadzić nawet do śmierci kota!

Zapobieganie inwazji pcheł ma na celu polepszenie komfortu kociambra - gryzące pchły powodują swędzenie, ale także... przenoszą psiego tasiemca!

Podobnie sytuacja ma się z kleszczami - kot może je przynieść na swoim futerku do domu, co w konsekwencji może prowadzić u ludzi do chorób odkleszczowych.

A zatem pamiętając o regularnej profilaktyce przeciw ektopasożytom chronimy nie tylko swojego kociego podopiecznego, ale także siebie.

  • Zapobieganie pasożytom wewnętrznym

Profilaktykę przeciw tzw. endopasożytom można podzielić na dwie grupy - odrobaczanie profilaktyczne lub odrobaczanie po badaniu kału. Niezależnie od wybranego sposobu należy robić to regularnie. W przypadku kotów wychodzących - co 3 miesiące lub gdy kot ma niepokojące objawy takie jak chudnięcie, biegunka, wymioty. W przypadku mruczków, które nie opuszczają domowego zacisza - co 6 miesięcy. Preparat na odrobaczenie dobiera lekarz weterynarii na podstawie wywiadu lub po wynikach badania kału.

Dlaczego należy dbać o profilaktykę kotów? Ponieważ częścią pasożytów mogą zarazić się także ludzie.

A zatem... dbając o kota, dbasz także o swoje zdrowie.

Opracowanie: Weronika Depa - lekarz weterynarii

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej