Powiększ tekst
Na grafice plakat wydarzenia.

Thomas Bernhard: Zmierzch Zachodu i inne opowiadania - jubileuszowy wieczór literacki

21.05.2025
18:00
Ośrodek Kultury Austriackiej UAM, ul. Zwierzyniecka 7 Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Sceniczne czytanie: Aleksander Machalica (Teatr Nowy)

Oprawa muzyczna: Katarzyna Aleszczyk-Izdebska (wiolonczela) 

Thomas Bernhard (1931-1989) - austriacki prozaik, dramaturg i poeta, jeden z największych dwudziestowiecznych pisarzy niemieckojęzycznych. Ze względu na niesłychanie krytyczny stosunek autora do Austrii jako państwa katolicko-narodowosocjalistycznego, zacofania i kołtuństwa panującego na wsi i w małych miastach oraz do niszczycielskiego działania wszystkich instytucji państwowych doczekał się miana "kalającego własne gniazdo" (Nestbeschmutzer). W Polsce została opublikowana już większość jego powieści, m. in. "Autobiografie", "Bratanek Wittgensteina", "Dawni mistrzowie", "Kalkwerk", "Mróz", "Wycinka", "Zaburzenie". Znane są również wywiady, które Krista Fleischmann zamieściła w książce "Spotkanie", a także "Moje nagrody". W 2001 roku ukazały się w Wydawnictwie Literackim dwa tomy "Dramatów". W 2015 roku Atut wydał zbiór wierszy "Śmierć i tymianek.

Aleksander Machalica - ur. 7 lutego 1952 w Pszczynie. Jest Absolwentem Liceum Ogólnokształcącego nr 7 w Zielonej Górze. Zadebiutował na scenie w 1975 roku w roli tytułowej w Kowalu Gustawa Morcinka w reżyserii Jerzego Zitzmana w teatrze lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej. Następnie występował w takich teatrach jak: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 1989 jest aktorem Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie obecnie występuje w takich przedstawieniach jak: Pan Tadeusz (reż. M. Grabowski), Matka (reż. R. Stępień), Czerwone Nosy (reż. J. Klata). Na dużym ekranie publiczność mogła go zobaczyć w takich filmach jak: Zabij mnie glino (reż. J. Bromski), Vinci i Volta (reż. J. Machulski). Na koncie ma udział w licznych serialach takich jak: 07 zgłoś się, Samo życie, Złotopolscy, M jak Miłość, Na dobre i na złe, Lekarze, Artyści czy Blondynka. W 1997 roku otrzymał Srebrną Maskę, przyznawaną przez Lożę Patronów Teatru Nowego w Poznaniu za role: Algiero w Nie-Boskiej Komedii Zygmunta Krasińskiego w reż. K Babickiego, Camilla w Zimowej opowieści Williama Shakespear'a, w reż K. Warlikowkiego oraz za monodram Ojciec wg Antona Czechowa. 

Katarzyna Aleszczyk-Izdebska - wiolonczelistka, artystka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na stałe związana z poznańskimi instytucjami oraz środowiskiem muzycznym. Choć gra głównie muzykę klasyczną, odważnie łamie schematy, sięgając po ciekawe elementy z pogranicza różnych nurtów muzycznych. 

Wstęp wolny.

  • Wydarzenie bez barier: brak informacji
Baner
Na grafice plakat wydarzenia. Pobierz baner (JPEG, 69,04 kB)