Urodziny Ogrodu Botanicznego

ogród Botaniczny, ul. Dąbrowskiego 165

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na swoje urodziny i V edycję Festiwalu Herbaty "Zaparzaj!"

Urodziny odbędą się w weekend 7-8 września 2019 roku, w godzinach od 10:00 do 17:00.

W programie m.in. warsztaty, wystawy, wykłady, pokazy i degustacje.

Spacery na Stulecie: Collegium Maius

ul. Fredry 10

Sto lat temu powstała Wszechnica Piastowska, późniejszy Uniwersytet Poznański. Swoje początki wywodzą z niego czołowe poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego.

Zapraszamy do udziału w spacerach po budynkach uniwersyteckich: podróży w czasie i przestrzeni z fascynującą historią ludzi i miejsc w tle.

14 września 2019 odbędzie się kolejny spacer z cyklu "Spacery na Stulecie". Tym razem zwiedzić można będzie budynek Collegium Maius.

Prowadzenie: Piotr Korduba

g. 12:00, start: wejście główne Collegium Maius (ul. Fredry 10)

wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK Zamek od 6 września

Spacery są częścią Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Miejsca przypomniane - wernisaż wystawy

ul. Towarowa 55

Przestrzenie CEUE po raz kolejny zamienią się w galerię sztuki. Tym razem od 5 września 2019 oglądać będzie można obrazy trzech młodych malarek. Prace stanowią wyraz eksperymentu nad formą prezentacji miejsc, którem artystki przechowują w pamięci.

Wystawa potrwa do 15 listopada 2019 r. na IV piętrze najnowszego budynku UEP.

Cykl obrazów pt. Miejsca przypomniane jest zbiorem dzieł malarskich trzech studentek Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obrazy są efektem pracy twórczej w trakcie trzeciego roku studiów z malarstwa i nawiązują do miejsc, które zostały zarejestrowane, przypomniane i przetworzone w sposób charakteryzujący każdą z autorek.

Wystawa w Ogrodzie Botanicznym UAM

Ogród Botaniczny UAM

Do 31 sierpnia 2019 r. w Ogrodzie Botanicznym UAM trwa wystawa prac Diany Lelonek pt. Od-ludzkie formy przyrodnicze - Centrum Żywych Rzeczy.

Diana Lelonek jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatką nagrody artystycznej fundacji Vordemberge-Gildewart oraz Paszportu Polityki 2019 za: "oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia". Instalacja umieszczona w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w wyniku długotrwałych badań terenowych.

Zlokalizowane na terenie ogrodu Centrum Żywych Rzeczy - powołana przez artystkę instytucja - będąc sama w sobie dziełem sztuki, staje się jednocześnie faktycznym działaniem w obszarze społecznym, naukowym i artystycznym. Centrum angażuje się w interakcję edukacyjną, artystyczną i polityczną. Posiadając swoją bazę wewnątrz instytucji goszczącej, zaczyna także wywierać na nią wpływ poprzez zwrócenie uwagi na aspekty, które do tej pory nie były zasadniczą domeną zainteresowań Ogrodu Botanicznego - jak np. środowiska hałd śmieciowych czy roślinności terenów poprzemysłowych. W pracach tych szczególną rolę odegrała współpraca z naukowcami. Nie mniej cenne były konsultacje z personelem technicznym ogrodu, które dotyczyły praktycznych aspektów pracy.

Najnowszy projekt Diany Lelonek stanowi połączenie kilku płaszczyzn, dobrze opracowanej bazy teoretycznej - dotyczącej filozoficznych i estetycznych konsekwencji antropocenu, umiejętnego wejścia we współpracę na polu nauk przyrodniczych, w taki sposób, aby z pełną odpowiedzialnością respektować zasady w nich obowiązujące oraz w końcu, ale nie na końcu, płaszczyzny artystycznej, której manifestacją jest złożone dzieło sztuki w formie instalacji, a także wiele innych towarzyszących jej działań.

Kino plenerowe nad Wartą

Politechnika Poznańska, ul. Piotrowo 2

Z okazji 100-lecia Politechnika Poznańska zaprasza na seanse filmowe w plenerze!

Seanse odbywać się będą przed Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Pokazy filmowe są bezpłatne!

Terminy seansów:

18 lipca

1 sierpnia

22 sierpnia.

Spacery na Stulecie: Collegium Minus

ul. Wieniawskiego 1

Sto lat temu powstała Wszechnica Piastowska, późniejszy Uniwersytet Poznański. Swoje początki wywodzą z niego czołowe poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego.

Zapraszamy do udziału w spacerach po budynkach uniwersyteckich: podróży w czasie i przestrzeni z fascynującą historią ludzi i miejsc w tle.

6. lipca: Spacery na Stulecie. Collegium Minus

Prowadzenie: Przemysław Stanula

g. 12:00, start: przy ławeczce Heliodora Święcickiego (ul. Wieniawskiego 1)

wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK Zamek od 28 czerwca

Kolejny spacer odbędzie się 14. września: Spacery na Stulecie. Collegium Maius

Prowadzenie: Piotr Korduba

g. 12:00, start: wejście główne Collegium Maius (ul. Fredry 10)

wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK Zamek od 6 września

Spacery są częścią Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Wykład w Obserwatorium Astronomicznym UAM

Obserwatorium Astronomiczne UAM

Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu wykładów popularno-naukowych w roku 2019. Wykład pt. "... mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości..." wygłosi w piątek 14 czerwca 2019 r. dr Przemysław Bartczak. Zapisy na wykład odbywają się poprzez stronę Obserwatorium: do wyboru godzina 20:30 lub 22:00. Rezerwacja miejsc na wykłady włączana jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy.

Eisteddfod UAM - festiwal kultury walijskiej

Collegium Martineum (ul. Św. Marcin 78)

Już po raz szósty odbędzie sie na UAM festiwal kultury walijskiej Eisteddfod UAM. Celem festiwalu jest szerzenie wiedzy o językach mniejszości, kulturze krajów celtyckich, oraz zacieśnianie związków pomiędzy Polską a Walią czy Irlandią m.in. poprzez tłumaczenia tekstów kultury.

Studenci i wykładowcy Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM oraz Towarzystwo Polsko-Walijskie zapraszają do udziału w wydarzeniu. Jest to świetna okazja do zaznajomienia się z kulturą tego mało znanego kraju, a przy okazji zaprezentowania swoich talentów w tak różnorodnych dziedzinach jak: twórczość literacka, tłumaczenia, muzyka i kulinaria.

​Do udziału w konkursach oraz wydarzeniach Eisteddfodu zaproszeni są wszyscy chętni, szczególnie studenci i uczniowie liceów.

Festiwal odbędzie się 17 maja 2019 w Collegium Martineum (ul. Św. Marcin 78) w godzinach: 16-45-20.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy. Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 14 maja 2019 o godzinie 18:00 w Foyer Teatru Animacji w Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Marek Ziółkowski z Instytutu Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych UAM, a jego tytuł brzmi: Zakłócenia i manipulacje transmisją wiedzy. Socjologia kłamstwa

Koncert charytatywny #zmalujmycosdobrego

Aula UAM

To już IX edycja koncertu charytatywnego UAM. Tym razem odbywa się pod hasłem #zmalujmycosdobrego. Na koncert zapraszamy w poniedziałek 15 kwietnia 2019 r. o godz. 18:00.

Na scenie wystąpią: Małgorzata Ostrowska Exclusive, Przybył, TrombQuartet. Wydarzenie poprowadzą Dominika Narożna oraz Bartek Jędrzejak.

Bilety - cegiełki można będzie uzyskać bezpośrednio przed koncertem. Nie prowadzimy ich sprzedaży, a jedynie rozdajemy je licząc na darowizny do puszek. Podczas koncertu odbędą się także licytacje wartościowych przedmiotów.

Koncert stanowi zwieńczenie akcji charytatywnej organizowanej przez studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu: UAM Charytatywnie.

Tegorocznym beneficjentem jest Jakub Czecholiński, który zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym.

Obserwacje astronomiczne, które potwierdziły Ogólną Teorię Względności - wykład

ul. Słoneczna 36

Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na kolejne spotkanie z cyklu wykładów popularno-naukowych w roku 2019. Wykład pt. "Obserwacje astronomiczne, które potwierdziły Ogólną Teorię Względności" wygłosi w piątek 12 kwietnia 2019 r. prof. dr hab. Tadeusz Michałowski.

Zapisy na wykład odbywają się poprzez stronę Obserwatorium: do wyboru godzina 20:00 lub 21:30. Rezerwacja miejsc na wykłady włączana jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy.

Kosmos Szekspira: między historią astronomii a humanistyką cyfrową - wykład

Instytut Filologii Polskiej UAM

10 kwietnia 2019 r. Instytut Filologii Polskiej UAM gościć będzie prof. Jarosława Włodarczyka, wybitnego znawcę historii astronomii, dyrektora Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy do Sali Śniadeckich, w której o godz. 12.00 rozpocznie się wykład prof. Jarosława Włodarczyka pt.

Kosmos Szekspira: między historią astronomii a humanistyką cyfrową.

Prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk jest historykiem astronomii, dyrektorem Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, członkiem towarzystw naukowych (w tym członkiem korespondentem l'Académie Internationale d'Histoire des Sciences i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego), redaktorem naczelnym serii wydawniczych: "Studia Copernicana", "Biblioteka Klasyków Nauki" i "Bibliotheca Heveliana".

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy. Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 9 kwietnia o godzinie 18:00 w Sali Prób Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Grzegorz Schroeder z Wydziału chemii UAM, a jego tytuł brzmi: Chemia - podejście naukowca, a oczekiwania i poglądy społeczeństwa.

"Chemia tworzy substancje z nowymi właściwościami, tworzy świat". To sformułowanie włoskiego filozofa nauki prof. Evandro Agazii'ego najpełniej opisuje relacje pomiędzy efektami pracy chemików, a obawami i oczekiwaniami społeczeństwa wobec nowych związków oraz materiałów chemicznych.

Chemicy tworzą nowe materiały niewystępujące w środowisku naturalnym. Wszystkie substancje chemiczne posiadają właściwości wynikające z ich budowy i struktury, dlatego każdy pierwiastek lub związek chemiczny wpływa na środowisko, w jakim występuje.

Odpowiedzialne obchodzenie się z produktami chemicznymi i wiarygodne testowanie ich działania na otoczenie jest niezbędne w czerpaniu korzyści z osiągnięć chemii.

Nie tylko o białych niedźwiedziach i pingwinach - wykład

Centrum Wykładowe, ul.Piotrowo 2

Akademickie Koło Naukowe Krótkofalowców Politechniki Poznańskiej SP3PET zaprasza na prelekcje Sebastiana Gleicha pod tytułem "Nie tylko o białych niedźwiedziach i pingwinach - o pracy i życiu na Stacji Polarnej Horsund na Spitsbergenie oraz Stacji Polarnej na Antarktydzie"

Sebastian Gleich był pracownikiem Stacji Polarnej na Horsundzie i na Antarktydzie. Będzie opowiadał o życiu i pracy w tych Stacjach Polarnych.

Miejsce wydarzenia

Centrum Wykładowe, ul.Piotrowo 2, sala 3

Data wydarzenia

piątek, 5. Kwiecień 2019 - 17:00.

Tajemnice neuroplastyczności mózgu - wykład

Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Poznaniu ul. Kutrzeby 10

Okazuje się, że wydajność ludzkiego mózgu wcale nie jest stała. Wszystko dzięki temu, że jego ważną cechą jest plastyczność. Jak to się dzieje, że uszkodzony mózg może się naprawić? Co to jest neuroplastyczność? Na czym polega i jak jest wywoływana trwała zmiana w mózgu? Na te pytania odpowie prof. dr hab. Małgorzata Kossut z Uniwersytetu SWPS.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza.

Wydarzenie objęte jest patronatem Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS i wpisuje się w obchody XI Światowego Tygodnia Mózgu.

Koncert rektorski z cyklu "Muzykalny UAM"

Aula Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki serdecznie zaprasza na kolejny koncert rektorski z cyklu "Muzykalny UAM", który odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w Auli Lubrańskiego. Wykonawcą koncertu będzie niemiecki pianista i kompozytor Søren Gundermann.

W swoim programie koncertowym niemiecki pianista Søren Gundermann zaprasza na muzyczną podróż. Tematy, które prezentuje we własnych jazzowych aranżacjach pochodzą z różnych rejonów świata i z różnych stylistycznych sfer. Arabska wersja tematu z filmu "Casablanca", rosyjska melodia ludowa z gry komputerowej, bluesowa interpretacja "Sarabandy" Haendlera, stara angielska pieśń w skali azjatyckiej - to tylko kilka stacji tej podróży, w której pianista łączy muzyczną poezję z humorem. Improwizując na podstawie utworów tak różnych kompozytorów jak Ennio Morricone, Erik Satie albo Krzysztof Komeda spontanicznie tworzy muzykę pomiędzy jazzem, klasyką, muzyką świata i muzyką eksperymentalną. Za pomocą niekonwencjonalnych technik gry fortepian niekiedy brzmi jak afrykański bęben albo gitara elektryczna. Muzyka bez granic!

Søren Gundermann urodził się w 1984 roku w Beeskow. Gry na fortepianie uczył się najpierw samodzielnie. Wcześnie zainteresował się improwizacją. Już w trakcie studiów w Poczdamie i Berlinie (fortepian u Iris Unger i Delefa Pauligka, kompozycja u Bringfrieda Loefflera) grał jazz w różnych zespołach. W 2010 roku pracował i uczył się jako stypendysta DAAD w Warszawie. Po warsztatach u kompozytora Hermanna Kellera w Berlinie zaczął intensywnie zajmować się niekonwencjonalnymi technikami gry. Od 2011 roku występuje jako niezależny pianista grając jazz, muzykę świata oraz muzykę eksperymentalną solo i w różnych formacjach m.in. z perkusistą Hermannem Naehringiem. Poza tym zajmuje się komponowaniem i uczestniczy w projektach teatralnych. W 2018 roku odbył trasę z austriacką poetką Reginą Hilber, współpracował z niemieckim malarzem Friedrichem Stachatem i zagrał koncerty z polskim saksofonistą Jackiem Fałdyną. Z zespołami "Jack Novelle" i "Gundermann & Strauch" wydał trzy płyty. Jest współzałożycielem pianistycznego festiwalu "pianOdra" we Frankfurcie nad Odrą i prowadził warsztaty na temat improwizacji oraz preparacji instrumentów na Uniwersytecie w Poczdamie, na Viadrinie i w Schloss Rheinsberg.

Wstęp na koncert jest bezpłatny i nie ma konieczności rezerwacji wejściówek.

Debata Walentynkowa 2019

Aula Magna, Centrum Wkładowe PP

Piękna Księżniczka i Rycerz na białym koniu, jak nasze wyobrażenia ideału niszczą związek?

Na to pytanie postanowią odpowiedzieć zaproszeni goście: Mirosława Majerowicz-Klaus, Bogna Białecka i ks. Radosław Rakowski. Nie zabraknie również wolnego głosu oraz możliwości zadania pytania do gości.

Jak wy wyobrażacie sobie związek? Czy wasze wyobrażenia dążą do ideału? A może uważacie, że jesteście w idealnym związku?

Zapraszamy do dyskusji w Debacie Walentynkowej, która odbędzie się już 28 lutego na Auli Magna Politechniki Poznańskiej.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy. Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 12 lutego 2019 o godzinie 18:00 w Sali Prób Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Wiesław Osiński z Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, a jego tytuł brzmi: Przekroczyć niemożliwe: ku aktywności fizycznej w wieku starszym.

Trauma, kryzys i rozwój - wykład

Uniwersytet SWPS w Poznaniu ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

Trauma i cierpienie pojawiają się niespodziewanie, burząc porządek rzeczy i wystawiając na próbę zaufanie, poczucie bezpieczeństwa oraz nasze wartości. Paradoksalnie jednak doświadczanie ich może pomagać w rozwoju osobistym i pogłębianiu poczucia sensu. Czym jest zatem wzrost postraumatyczny i jakie czynniki kształtują pozytywne zmiany po doświadczeniu traumy? Jakie zaś wpływają na budowanie negatywnego obrazu siebie i świata? O tym wszystkim porozmawiamy już 23 stycznia 2019 (godz. 17) na wykładzie interaktywnym dra Mariusza Zięby, kierownika Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi Uniwersytetu SWPS.

"Nie, bo RODO" - jak podejść do tematu z głową? - wykład

Empik przy Placu Wolności, ul. Ratajczaka 44

Jak podejść do przetwarzania danych osobowych z głową? Jak łatwo, a niekiedy nawet przyjemnie spełniać obowiązki wynikające z RODO? O czym informować osoby, których dane osobowe przetwarzamy, jak chronić ich dane, realizować ich prawa, reagować na wszelkie incydenty związane z przetwarzaniem danych osobowych. O ujarzmieniu RODO potwora i opieraniu się pokusie RODO paniki opowie 17 stycznia 2019 (godz. 17) dr Tomasz Lewandowski, prawnik i wykładowca na poznańskim Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS. Spotkanie zorganizowane jest w ramach cyklu "Uniwersytet SWPS w Empiku".