Studzienka Bamberki wróciła na Stary Rynek

Kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku przeszedł fachową renowację. Dzień po pręgierzu na swoje miejsce wróciła odnowiona Bamberka.

Studzienka Bamberki wróciła na Stary Rynek - grafika artykułu
Studzienka Bamberki wróciła na Stary Rynek

- Znana poznaniakom i turystom figura kata w stroju rycerza została zamontowana w czwartek, a obecnie wykańczana jest nawierzchnia wokół posadowienia pręgierza. Z kolei w piątek na Stary Rynek wróciła studzienka Bamberki, w trakcie renowacji odnowiona została zarówno odlana z brązu figura, jak i kamienna studzienka - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Bamberka powstała w 1915 roku jako publiczna studnia. Były tam poidła dla zwierząt, osobne dla koni i psów. Studzienka nie zawsze znajdowała się przy zachodniej ścianie Ratusza. Figura zmieniała lokalizacje: pierwotnie stała przed domkami budniczymi, później w kilku innych miejscach na Starym Rynku, a przez jakiś czas nawet przy ul. Mostowej.

Postać na studni upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, zaproszonych przez władze miasta do zasiedlenia wyludnionych wojnami i zarazą wsi. Figurka przedstawia kobietę w stroju bamberskim z konwiami, czyli zbiornikami używanymi w winiarstwie. Fundatorem studzienki był poznański kupiec i winiarz Leopold Goldenring.

Rewaloryzacja płyty Starego Rynku była okazją do zbadania stanu studzienki Bamberki. Określono go jako zróżnicowany - sama figura odlana z brązu była w bardzo dobrym stanie, jednak elementy kamienne były już w złej formie. W pracowni kamieniarsko-konserwatorskiej - na podstawie oględzin, jakie przeprowadzili konserwatorzy oraz właściciela firm, a które potwierdził profesor geologii Uniwersytetu Poznańskiego, specjalista od skał wapiennych - ustalono, że studnia Bamberki zbudowana jest z wapienia muszlowego pochodzącego najprawdopodobniej ze złoża z okolic Bambergu.

Ta wiedza pozwoliła odpowiednio zająć się materiałem. Oczyszczono go z zabrudzeń i nawarstwień, usunięto też wadliwe kity z czasu poprzedniej konserwacji. Całość podstawy wanny (części studni) i postumentu wzmocniono odpowiednim preparatem. Na cokole zrekonstruowano i uzupełniono ubytki. Wszystkie elementy kamienne zostały zabezpieczone przed wnikaniem wody w głąb materiałów. Podczas prac wymieniono także łańcuchy do wiader trzymanych przez Bamberkę oraz przewody wodne.

Studzienkę zamontowano na stałym miejscu - pomiędzy Wagą Miejską a Ratuszem. Również pręgierz stoi już przy południowo-wschodnim rogu Ratusza. Zarówno jego figura, jak i postument również zostały oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i osadów. Ubytki zostały wypełnione, a kamienny materiał wzmocniony.

PIM/AW