Warto posprzątać Wartę

Już w najbliższą sobotę odbędzie się akcja sprzątania brzegów Warty. Od godz. 10:00 w jednym z 10 punktów będzie można odbierać pakiety rękawiczek i worków na śmieci. Na uczestników czekają także warsztaty, zabawy oraz niespodzianki na zakończenie akcji.

Warto posprzątać Wartę - grafika artykułu
Warto posprzątać Wartę

Data wydarzenia nie jest przypadkowa - 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Od ponad 100 lat ludzie na całym świecie angażują się tego dnia w akcje sprzątania najbliższych terenów. W Poznaniu co roku do sprzątania okolic dołącza kilkadziesiąt zorganizowanych grup - szkoły, rady osiedli, zbiorowości sąsiedzkie, organizacje, wolontariusze, mieszkańcy.

Dlaczego sprzątanie nad Wartą? To miejsce, gdzie poznaniacy i poznanianki lubią spędzać wolny czas, spacerować, odpoczywać, jeździć rowerem. Niestety nie każdy potrafi zadbać o otoczenie i pozostawia po sobie śmieci. Służby porządkowe na bieżąco dbają o czystość w mieście, ale warto dołączyć do akcji promując postawy ekologiczne i umacniając, przede wszystkim u młodszych - nawyki porządkowania po sobie.

Akcja będzie miała miejsce na Wartostradzie. Dostępnych będzie 10 punktów:

Działka, ul. Nadbrzeże 4,

Ogród Szeląg, ul. Ugory,

Kontener Art, ul. Ewangelicka,

Klub Na Fali, ul. Piastowska 40,

Łazienki Rzeczne - Klub LOK, ul. Piastowska 71,

Most Przemysła I (strefa wypoczynku - ścianka wspinaczkowa),

POSIR - korty tenisowe nad Wartą, ul. Osiedle Piastowskie 106A,

NURT - kwatera główna, ul. Wioślarska,

Brama Poznania, ul. Gdańska 2,

Poznański Rejon Wspinaczkowy, Wartostrada przy ul. Hlonda.

Wszystkie punkty znaleźć można na mapie.

Będą tam czekać worki, rękawice oraz wskazówki organizacyjne. Każda osoba, biorąca udział w akcji, otrzyma także kod na darmowy przejazd hulajnogą Lime po Wartostradzie. Przy punktach będzie można wypożyczyć i oddać pojazd. Podczas poruszania się na hulajnodze należy zachować ostrożność i stosować się do obowiązujących przepisów. Po skończonej przejażdżce pojazdy należy odstawić w taki sposób, aby nie utrudniały ruchu oraz nie stwarzały zagrożenia.

Dodatkowe atrakcje

Na miejscu na uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, czekać będą ciekawe wydarzenia towarzyszące. Oddział Edukacji Ekologicznej z Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów przygotowały warsztaty edukacyjne. Odbędą się quizy, konkursy z upominkami, będzie okazja do wykonania kolorowych kul kwietnych z masy papierowej przygotowanej z makulatury, dzięki którym powstają tzw. bomby kwietne. Papierowe kule zawierające nasiona roślin miododajnych można posadzić w dowolnym miejscu.

Warsztaty połączone będą z pogadankami na temat roli pszczół i innych zapylaczy w ekosystemie, konieczności zmiany zachowań i przyzwyczajeń w pielęgnowaniu zieleni miejskiej a także właściwego postępowania z odpadami organicznymi czy prawidłowej segregacji odpadów.

Wydział Klimatu i Środowiska także przygotował dla najmłodszych poznanianek i poznaniaków warsztaty edukacyjne - "Czy jerzyk mieszka w budce?", "Koszenie/grabienie - przyrodnicze utrapienie" oraz "Kozy w Warcie".

Zbierz kapsle - odbierz nagrodę

W punktach odebrać będzie można także tytkę na kapsle. Zapełnioną torebkę z metalowymi zatyczkami będzie można dostarczyć do kwatery głównej przy plaży Nurt i przekazać osobom na stoisku edukacyjnym. Tam wymienione zostaną na nagrody-niespodzianki.

Nad Wartę powróci także instalacja - butelka na kapsle. Można do niej wrzucać metalowe zatyczki, aby nie zaśmiecać okolicy i wspólnie zadbać o czyste tereny wypoczynku.

Więcej informacji pojawiać się będzie na bieżąco na wydarzeniu na Facebooku.

PD