Rowerowy savoir vivre

Jazda rowerem to świetna alternatywa dla innych sposobów poruszania się po mieście. Powinniśmy jednak robić to z głową i nie utrudniać życia innym użytkownikom dróg.

Dwa rowery przypięte do stojaka w taki sposób, że jeden uniemożliwia wyjazd drugiemu. - grafika artykułu
Parkując rowerem pamiętajmy, by nie przeszkadzać innym rowerzystom.

Liczba osób poruszających się na co dzień rowerem sprawia, że w przestrzeni miejskiej obserwujemy coraz większy ruch jednośladów. Część rowerzystów zapomina jednak o zasadach poprawnej jazdy, co wywołuje uzasadnione pretensje ze strony pieszych i kierowców.

Pamiętajmy więc, że nasze zachowanie wpływa na sposób, w jaki społeczność rowerowa jest postrzegana przez mieszkańców Poznania.

Przepisowa jazda

Jadąc na rowerze, musimy stosować się przede wszystkim do zasad ruchu drogowego.

Oznacza to konieczność jazdy albo po drodze rowerowej, albo po jezdni. Pierwszeństwo ma tutaj droga rowerowa - gdy jest wyznaczona, nie wolno nam poruszać się po jezdni, ponieważ grozi to mandatem.

Istnieją tylko trzy wyjątki, w których rowerzysta może jechać chodnikiem. Należą do nich:

  • poruszanie się wzdłuż drogi, na której samochody mogą rozwinąć prędkość powyżej 50 km/h, o ile sam chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości;
  • niesprzyjające warunki pogodowe, np. silny deszcz, burza lub opady śniegu;
  • jazda jako opiekun dziecka do 10. roku życia, które też porusza się na rowerze.

Co ważne, wożenie dziecka w foteliku nie uprawnia nas do jazdy chodnikiem - staje się wtedy pasażerem dorosłego użytkownika roweru. Obowiązują nas wtedy takie same zasady, jakbyśmy jechali rowerem samodzielnie.

Zbliżając się do pasów, zwróćmy uwagę na wyznaczony rodzaj przejścia. Jeśli nie ma dedykowanego dla nas przejazdu, musimy zejść z roweru i przeprowadzić go przez jezdnię.

Nie jesteśmy sami

Zasady ruchu drogowego to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że nie tylko my poruszamy się po drodze. Musimy dostosować nasze zachowanie w taki sposób, by nie przeszkadzać pieszym, kierowcom i innym rowerzystom.

Szczególnie w wąskich, miejskich uliczkach musimy być świadomi naszego otoczenia. Dlatego sytuacja, w której jedziemy ze słuchawkami w uszach, jest niedopuszczalna. Należy również dostosować prędkość do warunków drogowych i nie pędzić na złamanie karku - nawet, gdy nam się spieszy.

Jadąc drogą rowerową, trzymajmy się zasady ruchu prawostronnego. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której osoba jadąca z naprzeciwka mierzy się z ryzykiem zderzenia czołowego. Jest to szczególnie istotne podczas jazdy kontrapasem lub kontraruchem. Widząc pas dla rowerów wyznaczony na jezdni jednokierunkowej, zwróćmy uwagę na strzałki oznaczające kierunek ruchu. Jeśli nie widzimy pasa w naszym kierunku jazdy, wtedy po prostu poruszamy się jezdnią.

Podobnie jak w jeździe samochodem, zachowujmy właściwy odstęp od rowerzysty jadącego przed nami. Da nam to właściwy czas na podjęcie reakcji w przypadku nagłego hamowania. Gdy stoimy na światłach przed przejazdem rowerowym, dajmy innym rowerzystom i pieszym trochę przestrzeni osobistej i ustawmy się za nimi w pewnej odległości.

Dodatkowo przyjmijmy złotą zasadę - nie stajemy na środku drogi rowerowej. Niezależnie, czy dzwoni do nas szef, przyszedł SMS lub postanowiliśmy podziwiać piękno naszego miasta, po prostu zjedźmy na pobocze lub postójmy chwilę na chodniku. Inni rowerzyści będą nam wdzięczni.

Komunikacja miejska

W Poznaniu możemy przewozić rowery komunikacją miejską. Ważne jednak, abyśmy robili to z głową.

Rowery przewieziemy w pojazdach oznaczonych piktogramem roweru. Znajduje się on przy wejściu, które jest najbliżej miejsca przeznaczonego do transportu rowerów.

Właśnie w tym miejscu powinniśmy ulokować nasz rower po wejściu do pojazdu. Zabezpieczmy go w odpowiedni sposób za pomocą taśm, które znajdują się na poręczach pojazdu.

Pamiętajmy, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i wózki dziecięce mają pierwszeństwo w dostępie do tych miejsc. Widząc, że chcą wsiąść do pojazdu, zgodnie z regulaminem musimy ustąpić im miejsca. Jeżeli tego nie zrobimy, nasz rower zostanie potraktowany jako "nieuprawniony przewóz rzeczy", za co może grozić nam kara finansowa.

Nie możemy przewozić wszystkich rowerów. Do poznańskich tramwajów i autobusów nie wniesiemy roweru współdzielonego (np. Bolt), roweru z napędem oraz wózka rowerowego (cargo).

Stan techniczny

Zupełnie jak w przypadku innych pojazdów, nasz rower musi spełniać określone warunki, by można nim bezpiecznie jeździć. Warto przypomnieć, że nasz jednoślad powinien być wyposażony w:

  • co najmniej jeden sprawnie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku;
  • z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Co pewien czas warto również zrobić przegląd roweru i zadbać o jego stan techniczny. Sprawdźmy przede wszystkim stan klocków hamulcowych oraz napędu. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której spadnie nam łańcuch lub hamowanie będzie nieskuteczne.

Parkowanie

Rower daje nam dużą swobodę w kwestii parkowania. Mimo to, jak widać na zdjęciu załączonym do tego artykułu, nie każdy potrafi robić to poprawnie - przez co jeden z właścicieli tych rowerów będzie miał trudności z odpięciem go od stojaka.

Parkując rower zwróćmy uwagę, aby nie przeszkadzać innym rowerzystom i użytkownikom dróg. Najlepiej przypiąć go do stojaka rowerowego, latarni lub znaku. Zróbmy to w taki sposób, by nie utrudniać odpięcia już stojących w tym miejscu rowerów. Nie zastawiajmy też chodnika lub przejścia - z tego względu, lepiej nie mocować roweru np. do bramy wjazdowej na posesję.

Podsumowanie

Jazda rowerem to świetny sposób przemieszczania się po mieście. Jako rowerzyści musimy jednak pamiętać o dobrych praktykach w poruszaniu się naszymi jednośladami.

Oprócz stosowania się do przepisów ruchu drogowego, starajmy się zachowywać w sposób ułatwiający życie innym użytkownikom dróg. Dbajmy też o stan techniczny roweru, a podczas jazdy komunikacją miejską zwracajmy uwagę na zapisy regulaminu. Parkując, starajmy się to robić w taki sposób, by nie przeszkadzać pieszym, kierowcom pojazdów i innym rowerzystom.