ODSŁONIĘCIE TABLICY TADEUSZA RUGE

W niedzielę, 19 września o godz. 14.30, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci ostatniego przedwojennego prezydenta Poznania (1937-1939) - Tadeusza Ruge, w 65.rocznicę jego tragicznej śmierci. W imieniu władz miasta tablicę odsłoni zastępca prezydenta Poznania Tomasz Kayser.

TADEUSZA RUGE - grafika artykułu
TADEUSZA RUGE

Wcześniej, o godz. 13.30, w kościele pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha odprawiona zostanie msza św. w intencji Tadeusza Ruge.
Tadeusz Ruge urodził się 12 stycznia w Żabnie k/Mosiny. Dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za udział w Powstaniu Wielkopolskim oraz za pracę społeczną na rzecz miasta. Walczył również w wojnie polsko - bolszewickiej, za co został odznaczony orderem Virtuti Militari. W 1935 roku został powołany na stanowisko wiceprezydenta Poznania, natomiast w latach 1937-1939 pełni funkcję prezydenta komisarycznego miasta. W obliczu zagrożenia wojną podejmował wiele działań obronnych na terenie miasta związanych z budową schronów, studni i rowów przeciwlotniczych. 2 września 1939 roku zostaje odwołany z urzędu i udaje się do Warszawy. Na jego miejsce Rada Miasta Poznania wybiera Cyryla Ratajskiego. Zginął tragicznie 19 września 1939 roku w Drużkopolu k/Łucka (obecnie Żurawnyki) na Ukrainie, gdzie został pochowany. Stamtąd zastępca prezydenta Poznania Maciej Frankiewicz przywiózł garść ziemi. Urna z ziemią wmurowana została pod pamiątkową tablicą w Poznaniu.