Dni Różnorodności Kulturowej

Wykład o poznańskiej gwarze, nauka chińskiej kaligrafii czy tańca kazachskiego oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu - to tylko niektóre niespodzianki, przygotowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w ramach Dni Różnorodności Kulturowej. Atrakcje czekają na poznanianki i poznaniaków w niedzielę 19 maja, w Ogrodzie Botanicznym UAM.

Dni Różnorodności Kulturowej - grafika artykułu
Dni Różnorodności Kulturowej obchodzone są co roku. Na zdjęciu zeszłoroczna edycja akcji/ fot. Wydział Neofilologii UAM

Wydział Neofilologii UAM zaprasza osoby w każdym wieku do świętowania "Dni Różnorodności Kulturowej". Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie wpisuje się w rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Mówi ona o ustanowieniu "Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju", którego celem jest krzewienie zasady tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocja i ochrona praw człowieka, w tym prawa do rozwoju.

- Są to wartości bliskie Wydziałowi Neofilologii UAM, realizowane w ramach jego codziennej pracy dydaktycznej i naukowej - podkreślają organizatorzy. 

Dni Różnorodności poznanianki i poznaniacy świętować będą w niedzielę 19 maja, w Ogrodzie Botanicznym UAM (ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 165). Na uczestników wydarzenia czekają interesujące prelekcje (m.in. o poznańskiej gwarze) i ciekawe warsztaty (poświęcone np. runom i chińskiej kaligrafii czy też nauce tańca kazachskiego). Z myślą o osobach chcących zażyć trochę aktywności przygotowano gry i zabawy na świeżym powietrzu. Będzie można spróbować swoich sił w takich dyscyplinach jak petanque (francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi), kubb (rodzaj gry parkowej wywodzącej się ze Szwecji) lub sokatira (baskijska gra, w którym dwie grupy ludzi przeciągają linę). Chętni sprawdzą swoją wiedzę na temat krajów niemieckojęzycznych i posłuchają dźwięków santury (indyjskiego instrumentu strunowego). Podczas wydarzenia zagra też zespół "5 stron świata". Atrakcje czekają na poznanianki i poznaniaków w godz. 10:00-17:00. 

Z kolei w poniedziałek 20 maja na patio Collegium Novum UAM odbędzie się Piknik "Smaki Świata" oraz warsztaty dla społeczności akademickiej. 

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie Wydziału Neofilologii UAM

Zdjęcia: arch. Wydziału Neofilologii UAM. 

AJ