Srebrna Pieczęć dla prof. Śliwińskiego

Profesor Piotr Śliwiński, historyk i krytyk literatury, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza odebrał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania z rąk Jacka Jaśkowiaka, prezydenta stolicy Wielkopolski. 

Zdjęcie przedstawia moment wręczenia przez Prezydenta Miasta Poznania Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania Prof. Piotrowi Śliwińskiemu - grafika artykułu
Prof. Piotr Śliwiński odebrał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania

Srebrna Pieczęć jest przyznawana osobom stanowiącym wzór tradycyjnych, poznańskich cnót, które w sposób wyjątkowy zaistniały w świadomości mieszkańców stolicy Wielkopolski. Wybitny naukowiec odebrał ją w sobotę, 28 maja, podczas uroczystej gali Poznańskiej Nagrody Literackiej. Do ubiegłego roku profesor był przewodniczącym Kapituły tego prestiżowego wyróżnienia. 

-  Z ogromną przyjemnością przekazuję na pana ręce Srebrną Pieczęć Miasta Poznania. To wyraz uznania i szacunku dla pańskiej bogatej działalności oraz licznych zasług i talentów. Wśród nich na pierwszy plan chciałbym wysunąć wirtuozerską umiejętność wskazywania drogi od słowa do odbiorcy, którą niezmiennie podziwiam - mówił w laudacji Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - W ostatnich latach mamy szereg dowodów na to, jak potężną siłą jest słowo. Jak złożone zeń zdania, układające się w spójny przekaz, mogą zmieniać życie nie tylko jednostek, ale i całych narodów. Jak zaprzęgnięte do celów dezinformacyjnych i propagandowych - mimo pozornej wykwintności - stają się narzędziem zbrodni, uzasadniając na przykład krwawą inwazję na wolny i suwerenny kraj. Nadzieję daje fakt, że nawet słowa grube i wulgarne, użyte w odpowiedzi na wezwanie do poddania się, potrafią dodać otuchy napadniętym i wzniecić ducha wspólnoty, która przekroczyła nawet najbardziej ufortyfikowane drutem kolczastym granice. Po 24 lutego także w naszym mieście słychać coraz częściej język wielotysięcznej rzeszy gości z Ukrainy, z którymi - co jest naszym wielkim polskim osiągnięciem - znaleźliśmy wspólny język. Życzę zatem, drogi Piotrze, abyś naszą Srebrną Pieczęcią pieczętował kolejne listy, bo w Twoich słowach można znaleźć esencję prawdy o literaturze, mieście i świecie.

Profesor Piotr Śliwiński napisał wiele artykułów i książek krytycznoliterackich, takich jak m.in. "Poetyckie awangardy - awangarda przedwojenna", "Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce, 2007). Jest też współautorem "Literatury polskiej XX wieku" (razem z prof. Anną Legeżyńską i prof. Bogumiłą Kaniewską), "Literatury polskiej 1976-1998" (z prof. Przemysławem Czaplińskim) i Poezji polskiej po 1968 roku (z prof. Anną Legeżyńską). W 2012 r. opublikował także zbiór esejów "Horror poeticus".

- Jestem uradowany i bardzo zaskoczony - przyznał prof. Piotr Śliwiński. - Nie mam wielkiego doświadczenia w tego typu przemówieniach. Podczas spotkań autorskich zwykle staram się przejąć inicjatywę i być prowadzącym rozmowę, ale teraz nie wiem, co powiedzieć, powiem więc: bardzo dziękuję.

Profesor Piotr Śliwiński to także twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów, wieloletni redaktor "Polonistyki" oraz "Poznańskich Studiów Polonistycznych, współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Ostatnio wydał "Wolny wybór. Stulecie wierszy 1918-2018" (2018), "Dyskursy, w dyskursach. Szkice o krytyce i literaturze lat ostatnich" (2019). Był przewodniczącym Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej w latach 2015-2021.

AW

sieci społecznościowe