Uniwersytet Otwarty UAM - nowe kursy

Uniwersytet Otwarty to inicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mająca na celu zaoferowanie wszystkim chętnym możliwość zapisania się na zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych i uznanych wykładowców pracujących na tej uczelni. W październiku rozpoczyna się nowy rok akademicki -  ruszyła zatem rekrutacja na jesienny trymestr zajęć. Zaoferowanych zostało 75 kursów - wiele znanych z wcześniejszych edycji, pojawiło się również sporo nowości.

Uniwersytet Otwarty UAM - nowe kursy - grafika artykułu
Uniwersytet Otwarty UAM - nowe kursy

Na liście propozycji dominują kursy językowe. Znalazły się też wykłady z psychologii, programowania,  historii, prawa, liczne warsztaty (np. warsztaty antystresowe) i ćwiczenia. Swoją wiedzę poszerzyć będzie można też z tak  nieoczekiwanych zagadnień  jak hieroglify egipskie, historii Polski pełnej mitów, rozwoju przez arteterapię, czy też tak aktualnych jak prawne aspekty obrotu nieruchomościami.

Rekrutacja na trymestr jesienny trwać będzie do 4 października, w niektórych przypadkach może być przedłużona do 11 października. O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Same zajęcia rozpoczną się od 22 października. Zapisu dokonać można poprzez stronę internetową uo.amu.edu.pl.

Wybuch pandemii spowodował, że od maja 2020 roku wszystkie kursy prowadzono wyłącznie w trybie online. W nadchodzącym roku akademickim pojawiła się co prawda możliwość prowadzenia zajęć również w trybie stacjonarnym. Organizatorzy obawiają się jednak wzrostu liczby zachorowań na COVID-19, w związku z czym ograniczyli liczbę kursów prowadzonych w takim trybie do ośmiu. Niestety koronawirus nie ustępuje i w przypadku wzrostu liczby infekcji, zajęcia prowadzone kontaktowo albo zostaną dokończone w formie zdalnej, albo - jeśli nie będzie takiej możliwości - będą odwołane. A ponieważ w poprzednich trymestrach pozytywnie odebrano ofertę zajęć zdalnych, a liczba uczestników oraz samych kursów pobiła rekordy dotychczasowej działalności, większość zajęć w nowym trymestrze poprowadzona zostanie dalej online.

Można stwierdzić, że Uniwersytet Otwarty trwale wpisał się w wizerunek Poznania - w 2021 roku obchodzi 5-lecie swojej działalności. W tym czasie w projekcie uczestniczyło blisko 500 wykładowców z UAM, a na kursy zapisało się prawie 20 tysięcy chętnych osób.

Inicjatywa przeznaczona jest przede wszystkim dla mieszkańców i mieszkanek Poznania i Wielkopolski, od 16 roku życia aż po najstarszych, bez względu na poziom dotychczasowego wykształcenia. UAM oferuje kursy w formie klasycznych zajęć uniwersyteckich,  a więc wykładów i ćwiczeń a nawet laboratoriów, które trwają cały semestr (najczęściej od 15 do 30 godzin). Na zakończenie kursu słuchacz otrzymuje certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wykładach, a po zdaniu egzaminu (dobrowolnego) uzyskuje dodatkowo świadectwo z osiągniętymi efektami kształcenia.

Opłata wynosi od 160 zł za 15 godzinny kurs. Formalności ograniczone są do minimum. Wystarczy zapisać się przez stronę internetową https://uo.amu.edu.pl/kursy

sieci społecznościowe