Wybory 2023 - ważne informacje dla studentek i studentów

Za niecałe dwa tygodnie Polacy oddadzą swoje głosy w wyborach do Sejmu i Senatu, a także w referendum ogólnokrajowym. Osoby, które chcą dopisać się do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania powinny pamiętać, że mają czas na załatwienie formalności tylko do 12 października.

zdjęcie przedstawia rękę wrzucającą kartkę papieru do przeźroczystej urny - grafika artykułu
Wybory 2023 - za kilka dni mija ważny termin dla wyborców

Każdy, kto mieszka w Poznaniu, ale nie jest tu zameldowany, a chce oddać głos w stolicy Wielkopolski, może do 12 października przez internet, łatwo i szybko złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Na stronie gov.pl znajduje się formularz, który umożliwi głosowanie w obwodzie właściwym dla adresu, pod którym wyborca będzie przebywał w dniu wyborów. 

W stolicy Wielkopolski wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć także stacjonarnie - w Urzędzie Miasta Poznania. Obsługa klientów w tym zakresie jest prowadzona przy ul. Gronowej 22a (bez rezerwacji wizyty). Dokumenty są też przyjmowane przy ul. Libelta 16/20 (tam również nie trzeba umawiać się na wizytę) oraz przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (obsługa tylko umówionych klientów: poznan.pl/mim/rezerwacje).

Inną możliwością jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Można je uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą. W tym przypadku sprawę można załatwić wyłącznie stacjonarnie - w urzędzie. Albo osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są do 12 października przy ul. Gronowej 22a (bez rezerwacji wizyty), ul. Libelta 16/20 (tam również nie trzeba umawiać się na wizytę) oraz ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (obsługa tylko umówionych klientów). 

Aby ułatwić wyborcom załatwienie tych formalności pracownicy urzędu w wyżej wymienionych lokalizacjach będą przyjmować klientów od poniedziałku do czwartku (9-12 października) w wydłużonych godzinach pracy - do godz. 17:00.

- Do 4 października rano w Poznaniu do spisu wyborców dopisanych mamy ok. 23 tysięcy osób. Przy czym w ostatnich dwóch dniach dopisało się ok. 5 tysięcy. Widzimy więc, że z dnia na dzień liczba zainteresowanych rośnie. Z kolei zaświadczeń o prawie do głosowania wydano jak do tej pory ok. 3,5 tysiąca. - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP. 

Ułatwienia dla studentów

Dużą grupą osób, które 15 października będą głosować poza miejscem zameldowania, są studenci. Dlatego Miasto Poznań we współpracy z uczelniami zorganizowało siedziby obwodowych komisji wyborczych również w domach studenckich.

Mieszkańcy akademików Politechniki Poznańskiej mogą głosować w Domu Studenckim nr 6 (okw 252), Uniwersytetu Medycznego w DS Eskulap (okw 234), studenci z akademików Uniwersytetu Przyrodniczego w DS Danuśka (okw 241), zaś ci którzy mieszkają w domach studenckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w DS Zbyszko (okw 240). By oddać głos w jednej z tych komisji należy do 12 października skontaktować się z administracją domów studenckich.

Studenci mieszkający poza akademikami ww. uczelni mogą głosować w Poznaniu dopisując się do właściwej obwodowej komisji wyborczej lub na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, tak jak wszyscy wyborcy.

Dowody osobiste - odbiór dokumentu także w sobotę

Aby w dniu wyborów oddać głos trzeba komisji okazać dowód tożsamości. Urząd miasta, chcąc ułatwić osobom, które wyrabiają nowe dowody osobiste umożliwi ich odbiór także w soboty 7 i 14 października w godz. 7:30 -14:00. Obsługa w tym zakresie prowadzona będzie przy ul. Libelta 16/20. 

Darmowy transport do lokali wyborczych 

- Bardzo nam zależy, żeby osoby starsze, a także z niepełnosprawnościami mogły również wypełnić wyborczy obowiązek. Tego dnia będą one mogły skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Przygotowaliśmy też taksówki - mówi Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania. 

Poznańscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz wyborcy z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku wyborców z niepełnosprawnościami - dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności - orzeczeniem lub wypisem z orzeczenia, albo legitymacją.

Osoby powyżej 70. roku życia, bez orzeczonej niepełnosprawności, ale mające trudności w poruszaniu, mogą skorzystać z bezpłatnego przejazdu taksówkami zapewnionymi przez Miasto Poznań. Wystarczy - do 12 października - zadzwonić na infolinię Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44) i umówić termin przewozu do lokalu wyborczego w dzień głosowania. Razem z wyborcą może także jechać opiekun. Liczba miejsc ograniczona. 

Głosowanie przez pełnomocnika, karta do głosowania w alfabecie Braille'a

Dużym ułatwieniem, przysługującym osobom powyżej 60. roku życia lub posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jest możliwość głosowania przez pełnomocnika. W tym celu należy złożyć wniosek w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP przy ul. Libelta 16/20 (nie trzeba się umawiać na wizytę, wystarczy pobrać numerek). Wnioski można składać tylko do piątku, 6 października.

W Poznaniu 130 spośród 260 lokali wyborczych jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - są dostępne dla wózków inwalidzkich i wyposażone w dodatkowe oświetlenie i lupy. Aby zagłosować w wybranym lokalu, wystarczy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania, tak jak w przypadku osób, które chcą głosować poza miejscem zameldowania, do 12 października. 

Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania opracowanej w alfabecie Braille'a. Nakładki będą dostępne w każdym lokalu w dniu wyborów, a wydawać je będą członkowie komisji. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić.

Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu skorzystać z pomocy osoby trzeciej, w tym także niepełnoletniej, np. wnuka, syna. Ważne: w żadnym wypadku asystować natomiast nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Należy przy tym pamiętać, że pomoc może mieć tylko i wyłącznie charakter techniczny.

Warto także dodać, że do obowiązków obwodowej komisji wyborczej należy (na prośbę wyborcy), przekazanie ustnie treści obwieszczeń wyborczych, w tym informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

W każdy poniedziałek (w godz. 15:00-17:00) w budynku urzędu przy ul. Libelta 16/20 dyżuruje tłumacz polskiego języka migowego, który pomoże przy załatwianiu spraw związanych z uprawnieniami wyborców. Urząd Miasta Poznania zapewnia także obsługę poprzez tłumacza online. Tłumacz PJM online będzie także dostępny w dniu wyborów.  

Miasto jest gotowe na wybory 

Na terenie Poznania przygotowaniem i przeprowadzeniem głosowania zajmować się będzie ok. 2500 członków obwodowych komisji wyborczych.. Będą oni pracować w 260 lokalach, które będę czynne w godz. 7-21.

- Podczas tych wyborów w przypadku 7 stałych obwodów głosowania doszło do zmiany siedziby komisji wyborczej, np. z uwagi na remonty. Rozpoczęliśmy już akcję listownego informowania wyborców o miejscu, gdzie będą mogli oddać głos. Zmiana ta dotyczy osób zamieszkałych pod ok. 5,5 tys. punktów adresowych - zaznacza Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UMP.

Gdzie głosować?

Osoby, które nie są pewne do jakiego lokalu się zgłosić, mogą to sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest usługa dostępna na stronie gov.pl w zakładce "Meldunek i wybory". Serwis pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, w tym informację o tym, gdzie głosujemy w zbliżających się wyborach.

Kolejną opcją jest wyszukanie za pomocą adresu zamieszkania, przy użyciu z cyfrowego planu miasta. Nazwę ulicy i numer domu wystarczy wpisać w pole "szukaj" w prawym górnym rogu ekranu. Po kliknięciu lupy, na planie pojawi się wizytówka punktu adresowego. Wśród informacji znajduje się m.in. odnośnik z numerem obwodu wyborczego i lokalizacją komisji właściwej dla danego adresu. Następnie trzeba kliknąć przycisk "lokal wyborczy". Na mapie pokaże się adres siedziby komisji wyborczej oraz informacja, czy jest ona dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Adresy lokali wyborczych na cyfrowym planie miasta można również sprawdzić w inny sposób. Należy kliknąć przycisk "mapy" w górnym pasku menu i wybrać mapę tematyczną "wybory". Na ekranie pojawią się adresy wszystkich lokali wyborczych na terenie Poznania.

Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44. Konsultanci udzielą informacji o adresach lokali wyborczych i ich dostosowaniu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

JZ