Prof. Richard Wilson (Wielka Brytania) 8.102018

Prof. Richard Wilson to jeden z najszerzej dyskutowanych brytyjskich artystów współczesnych, którego dokonania zostały nagrodzone najbardziej prestiżowymi nagrodami światowymi - w tym odznaczeniem królowej Elżbiety II. Uczestniczył między innymi w biennale w Wenecji, Sao Paulo i Sidney. Określany jest mianem mistrza iluzji, a jego szokujące instalacje wplecione w przestrzeń publiczną mają wywoływać u widza dezorientację.

Jego praca, znajdująca się w Saatchi Collection w Londynie, "20:50" - pokój pokryty olejem, który w swojej nieskończoności odbija i absorbuje przestrzeń wokół, została przez krytyka Andrew Dixona w programie BBC The History of British Art określona, jako jedno z najważniejszych dzieł sztuki XX wieku. Z kolei w Liverpoolu artysta zasłynął przedsięwzięciem pod tytułem "Turning the place over" - dosłownie wyciął fragment budynku, umożliwiając swobodny obrót o 360 stopni.

Prof. Wilson posiada tytuły Honorowego Akademika Królewskiego Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie (Royal Academy of Fine Art) oraz doktora honorowego University of East London's. Jest stypendystą Fundacji Guggenheim, DAAD i Maeda Visiting Artist - Stowarzyszenia Architektów; był dwukrotnie nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych: Turner Prize w Londynie.

Prof. Wilson w uroczystościach na Uniwersytecie Artystycznym bierze udział na specjalnie zaproszenie prof. Katarzyny Kujawskiej-Murphy, która wystąpi również jako moderator panelu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej