Program obchodów

28 czerwca 2020 r.

  • godz. 09:30 - uroczystość centralna przy Pomniku Ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r., pl. Mickiewicza 
  • godz. 11:30 - msza św. w kościele oo. Dominikanów, al. Niepodległości

Wirtualny Bieg LOTTO Poznański Czerwiec'56 na dystansie 10 km
Wszyscy mieszkańcy Wielkopolski i nie tylko mogą na sportowo świętować 64 rocznicę poznańskiego Czerwca'56. Biegnąc - pomagacie! Z każdego pakietu organizatorzy przekażą środki na wsparcie kombatantów tamtych wydarzeń, którzy w obecnych czasach, jako grupa szczególnie narażona - potrzebują tej pomocy.
Bieg wystartuje 28 czerwca i potrwa do 8 lipca 2020. Każda biegaczka i biegacz otrzyma po rywalizacji wyjatkowy medal i pamiątkową koszulkę bezpośrednio do domu.

Uczestnicy będa mogli startować:

  • indywidualnie
  • na rolkach
  • z kijkami
  • najmłodsi (pod nadzorem rodziców)

Wybiegnijmy na ulice naszych miast, miasteczek i wsi aby uczcić biegowo ten wyjątkowy zryw wolności w Poznaniu!

Szczegóły na stronie: LOTTO Poznański Czerwiec'56


Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56  wraca na kulturalną mapę miasta

Po trzech miesiącach przymusowej kwarantanny Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56  wraca na kulturalną mapę miasta z nową aranżacją ekspozycji stałej. Od 17 czerwca Muzeum Powstania Poznańskiego będzie dostępne dla zwiedzających przy ul Św. Marcin 80/82, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00.
Zmiany można zobaczyć już przy wejściu. Na nowo powstało mieszkanie z lat 50. Wprowadzone modyfikacje sprawiły, że często pomijana w historycznej narracji kwestia życia codziennego, znalazła sporo miejsca w tej części ekspozycji.

Większość fotografii została pogrupowana tematycznie, dzięki czemu opowieść o Poznańskim Czerwcu '56 stała się bardziej usystematyzowana i jaśniejsza. Swoje indywidualne miejsce znalazł wątek dotyczący MPK, zagranicznych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich i korespondentów opowiadających o tamtych wydarzeniach.

Zaakcentowano wyraźniej udział dzieci w pochodzie, a także rolę lekarzy i pielęgniarek, ratujących rannych.

Więcej na stronie: poznan.pl


IV. Ogólnoszkolna Konferencja "Młodych Rozprawa nad Czerwcem "56"
Jak co roku, każdy uczestnik może zaprezentować się w jednym z czterech bloków tematycznych: "Miejsce", "Bohater", "Wydarzenie" lub "Pamięć". W każdym z nich przewidziano maksymalnie pięć wystąpień. Uczniowie mogą przygotowywać je indywidualnie lub zespołowo w  wybranej przez siebie formie np. referat, piosenka, wiersz, lub film.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa zmienił się charakter prezentacji. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom oraz osobom zainteresowanym, organizatorzy postanowili zmodyfikować tegoroczną formę wystąpień:

Szkoły podstawowe oraz średnie: zgłoszenia chętnych uczniów od 2 do 22 czerwca 2020 roku na adres: czerwiec@wmn.poznan.pl lub telefonicznie: +48 61 852 94 64. Obowiązuje kolejność przesłanych zgłoszeń do wyczerpania miejsc we wszystkich blokach.

Tegoroczna edycja odbędzie się w Internecie, dlatego do 22 czerwca należy przesłać na w/w adres mailowy gotowe nagrania audiowizualne prezentacji uczniów. Zebrane materiały zostaną opublikowanie 26 czerwca na portalach prowadzonych przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Szczegóły na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


Wystawa na Skwerze Eki z Małeki

27.06.2020 r. (od ok. godz. 12) - 30.06.2020 r.

Organizatorzy zapraszają na wystawę zdjęć, kart historii ludzi, miejsc z tamtych dni. Wystawa ma przybliżyć, pokazać mieszkańców Łazarza, którzy stracili życie podczas wydarzeń Czerwca 56. W ramach ekspozycji znajdą się zdjęcia z przestrzeni Łazarza, miejsc będących świadkiem tamtych dni.

Zaprezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca'56 oraz ze zbiorów Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz.


II Test wiedzy o Poznańskim Czerwcu
Termin -  poniedziałek, 22 czerwca.
Pandemia koronawirusa wymusza zmianę organizacji i dlatego:

  • test przeprowadzony zostanie na platformie internetowej
  • jedną szkołę może reprezentować 1 osoba
  • zgłaszać mogą się wyłącznie szkoły średnie

zgłoszenia: czerwiec@wmn.poznan.pl  w terminie do 22 czerwca 2020 roku do godziny 8:00.

Szczegóły na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


"Poezja dla Czerwca"56″ - konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) oraz szkół średnich. Ma obudzić pokłady wrażliwości i emocji, by poprzez słowa wyrazić refleksje na temat Poznańskiego Czerwca '56. Wiersz musi się składać z minimum dwóch zwrotek.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy: zaakceptować treść regulaminu konkursu, wypełnić formularz zgłoszeniowy i przygotować wiersz w dowolnej formie, który będzie zawierać przynajmniej dwie zwrotki (strofy) i który będzie nawiązywać do w/w tematyki.

Zgłoszenia do 22 czerwca 2020 roku.O przyjęciu wiersza decyduje jego faktyczny czas dostarczenia do Muzeum, a nie data stempla pocztowego!

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 czerwca 2020 roku.

Szczegóły na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


"Logotyp z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Poznańskiego - Czerwiec "56" - konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) oraz szkół średnich. Uczniowie z klas V-VIII szkoły podstawowej mogą wybrać technikę wykonania logotypu w formie rysunku lub projektu komputerowego w dowolnym programie graficznym. Natomiast uczniowie szkół średnich muszą przygotować logotyp przy wykorzystaniu dowolnego programu komputerowego. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie jeden projekt.

Zgłoszenia; do 22 czerwca 2020 roku. Prace ze skanem formularza zgłoszeniowego należy wysyłać na adres e-mail: czerwiec@wmn.poznan.pl lub pocztą na adres siedziby Muzeum: ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań.

O przyjęciu logotypu decyduje jego faktyczny czas dostarczenia do Muzeum, a nie data stempla pocztowego.

Rozstrzygnięcie konkursu i poinformowanie zwycięzców nastąpi 23 czerwca 2020 roku.
Szczegóły na stronie Wielkopolksiego Muzeum Niepodległości