Nić pajęcza materiałem na złamanie!

Pajęcze nici mogą być przydatne w leczeniu ubytków kości, w przypadku kiedy dodatkowo się je utwardzi. Naukowcy odkryli, że do nitki tkanej przez pajęczaki wystarczy dodać odrobinę takiego szkła, którego do wzmacniania swych pancerzy używają okrzemki. Po połączeniu właściwości obu substancji, uzyskuje się włókna nadające się do hodowania kawałków kości w warunkach laboratoryjnych. Stworzone w ten sposób fragmenty mogą w najbliższym czasie przyspieszyć zrastanie się tkanki kostnej po ciężkich urazach i pomóc szybciej przywracać do zdrowia pacjentów po przeszczepach.

Pajęczyna to najwytrzymalszy znany materiał!!!

Pajęczyna jest najwytrzymalszym znanym materiałem: 5-krotnie mocniejsza na rozciąganie od stali, o 30% elastyczniejsza niż nylon, 3-krotnie odporniejsza na uderzenie powodujące zerwanie niż kewlar- tworzywo stosowane do kamizelek kuloodpornych.
Tajemnice wytrzymałości i elastyczności pajęczyny udało się wykryć uczonym z Uniwersytetu Wyoming w wyniku badań protein przy zastosowaniu m.in. magnetycznego rezonansu jądrowego. Okazało się, że nić pajęczyny składa się z długich łańcuchów cząsteczek z na przemian wypukłymi i wklęsłymi zatrzaskami na końcach, łączącymi się ze sobą jak klocki lego. Cząsteczki mają kształt sprężyn spiralnych co daje im elastyczność i odporność na uderzenia boczne, podczas gdy zatrzaski dają wytrzymałość na zerwanie.
Szanse na sterowanie produkcją pajęczyny daje inżynieria genetyczna. Uczeni zidentyfikowali także dwa geny odpowiedzialne za tworzenie protein stanowiących rdzeń konstrukcyjnych części pajęczyny. Przeniesienie tych dwóch genów do komórek pewnych bakterii spowodowało produkcję protein identycznych, jak tworzących nić pająka. Doprowadzenie tego odkrycia do stadium wykorzystania praktycznego da materiał o najróżniejszych zastosowaniach. Cieńsze i mocniejsze nici chirurgiczne z protein zmniejszą urazy tkanek i krwawienie przy szyciu ran. Grube liny mogłyby być zastosowane do podtrzymywania mostów wiszących. Z takich nici można byłoby wytwarzać sztuczne wiązadła i ścięgna lepiej akceptowane przez organizm niż wykonywane z tworzyw sztucznych.

sieci społecznościowe