Miasto dba o swoje kamienice i czyste powietrze

W centrum Poznania ubyło blisko 300 kopcących pieców opalanych węglem. To wynik modernizacji miejskich kamienic. Przedsięwzięcie wpisuje się w działania Miasta na rzecz poprawy jakości powietrza.

Kamienica u zbiegu ulic Łąkowej i Królowej Jadwigi - grafika artykułu
Kamienica u zbiegu ulic Łąkowej i Królowej Jadwigi

Wydział Gospodarki Nieruchomościami, z pomocą Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, zmodernizował w zeszłym roku dziewięć miejskich kamienic. To budynki zlokalizowane przy ulicach: Kantaka, św. Marcin, Fabrycznej, Rybaki, Małeckiego, Głogowskiej, Kościuszki, Ratajczaka oraz u zbiegu ulic Łąkowej i Królowej Jadwigi. W 130 mieszkaniach, o łącznej powierzchni prawie 10 tys. m2, zmieniono system ogrzewania. W ramach przeprowadzonych prac zlikwidowano blisko 300 przestarzałych palenisk węglowych, a mieszkania przyłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Działania Miasta miały na celu poprawę nie tylko komfortu lokatorów miejskich kamienic, ale też jakości powietrza w Poznaniu. Korzystanie z sieci ciepłowniczej nie powoduje powstawania uciążliwej "niskiej emisji" (zanieczyszczenia, które pojawiają się na małych wysokościach i są szkodliwe dla człowieka). Modernizacja kolejnych budynków sprawi, że zmniejszy się zapotrzebowanie na węgiel - o 300 ton każdego roku. Liczba emitowanych zanieczyszczeń zostanie zredukowana o 2,7 ton pyłów drobnych oraz 2 kg benzoalfapirenu w skali każdego roku.

Łącznie na modernizację ogrzewania poznańskich kamienic wydano z budżetu Miasta kwotę 2,7 mln zł. Inwestycja była współfinansowana ze strony NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Poznaniu, w ramach programu KAWKA na lata 2015-2017.

To nie jedyne działania Miasta na rzecz poprawy jakości powietrza. Starania przynoszą efekty, a jakość powietrza w Poznaniu poprawia się z roku na rok.

Więcej na ten temat:

http://www.poznan.pl/mim/info/news/o-czyste-powietrze-zadba-specjalista,121031.html

http://www.poznan.pl/mim/info/news/kawka-bis-skuteczna-walka-ze-smogiem,120814.html

 WOŚ/AJ