Uroczyste przekazanie Atlasu Geochemicznego miasta Poznania i okolic.

15 lipca br. o godz. 12 - tej w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyło się uroczyste przekazanie Miastu "Atlasu Geochemicznego Poznania i okolic" przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie.

Atlas Geochemiczny - grafika artykułu
Atlas Geochemiczny Poznania i okolic

"Atlas Geochemiczny Poznania i okolic" jest opracowaniem, prezentującym stan chemizmu powierzchniowych środowisk Ziemi na terenie miasta Poznania, Lubonia, Swarzędza, Puszczykowa i Mosiny oraz w ich rolniczo - leśnym otoczeniu. Dokument powstał w ramach programu kartografii geochemicznej obszarów zurbanizowanych i przemysłowych w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie. Badania terenu Poznania i okolic prowadzono w latach 2002-2003. Prace sfinansował Narodowy Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zlecenie Ministra Środowiska.
Teren badań obejmuje obszar 900km2. Informacje przedstawiono w formie 70 - ciu map w skali 1: 100 000 i tabel obrazujących zawartość składników chemicznych w środowisku przyrodniczym w: glebach, osadach wodnych i wodach powierzchniowych.
Mapy przedstawiają kwasowość gleb, mineralizację (zasolenia) wód powierzchniowych oraz zawartość pierwiastków chemicznych: srebra, glinu, arsenu, baru, berylu, wapna, kadmu, kobaltu, chromu, miedzi, żelaza, rtęci, magnezu, manganu, niklu, fosforu, ołowiu, siarki, strątu, tytanu, wanadu i cynku w glebach, osadach wodnych i wodach powierzchniowych. Dodatkowo zobrazowano na mapie anomalie geochemiczne w glebach oraz przedstawiono przekroczenia wartości dopuszczalnych stężeń pierwiastków w glebach.
Przedstawione w opracowaniu wyniki badań i analiz dla miasta Poznania i okolic będą cennym źródłem informacji dla służb administracji państwowej i samorządowej przy podejmowaniu działań i decyzji w zakresie ochrony środowiska, produkcji rolnej, leśnictwa, ochrony zdrowia i planowania przestrzennego.
Odbiorcą Atlasu jest Prezydent Miasta Poznania jednak przekazany będzie również Staroście Powiatu Poznańskiego oraz Burmistrzom sąsiednich gmin: Luboniowi, Puszczykowo, Mosinie
i Swarzędzowi.
Docelową grupą odbiorców jest społeczeństwo i służby specjalistyczne:
- do celów planistycznych - MPU,
- w celu przeprowadzania bardziej szczegółowych badań i analiz oraz dla identyfikacji powiązań występujących koncentracji
z rodzajem działalności - WOŚ, WIOŚ, RZGW, uczelnie itp,
- do klasyfikowania wartości poszczególnych gruntów - GEOPOZ, developerzy,
- do określenia przydatności gleb pod kątem upraw - ogrodnicy, rolnicy i działkowcy.
Treści zawarte w Atlasie wraz z wszystkimi mapami zamieszczone zostaną (w terminie 1-2 miesięcy), na stronach Poznańskiego Informatora o Ochronie Środowiska pod adresem:
www.city.poznan.pl-zakładka "środowisko".
"Atlas Geochemiczny Poznania i okolic" mogą Państwo nabyć (35 zł/1 egz. + koszty przesyłki) wysyłając zamówienie na poniższy adres:
Sekcja Dystrybucji Wydawnictw
Państwowy Instytut Geologiczny
ul. Rakowiecka 4, 00-975 Warszawa,
dystryb@pgi.waw.pl
tel. (022)849 53 51 wew. 403,
fax: (022)849 53 42, 8 48 25 26.