Zmiany przepisów w zakresie ochrony drzew i krzewów

W dniu 28 sierpnia 2015 r. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o ochronie przyrody, które wprowadzają istotne zmiany w zakresie ochrony terenów zieleni i zadrzewień, w tym  dotyczące uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów.

Zmiany te wprowadzone zostały ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1045).

Jedną z najważniejszych zmian jest odejście od obowiązującego dotychczas kryterium wieku drzew (powyżej 10 lat), obligującego do uzyskania zezwolenia na ich usunięcie. 

f - grafika artykułu
Fot. UMP (archiwum)

Obecnie, zgodnie z nowymi przepisami, uzyskania zezwolenia nie wymaga m.in.:

- usunięcie krzewów, których wiek nie przekracza 10 lat;

- usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

        a)  35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

b)      25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

- usunięcie krzewów rosnących w ogrodach przydomowych.

Zamiast dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości na której rosną drzewa / krzewy przeznaczone do usunięcia, obecnie wystarczy złożenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadczenia o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością.

Zmiany dotyczyć będą również wycinek planowanych na terenach spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, oraz takich, które wiążą się z prowadzonymi inwestycjami,  kwestii dotyczących nowych nasadzeń, a także administracyjnych kar pieniężnych za usunięcie zieleni bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie drzew.

Ze względu na duży stopień skomplikowania zmienionych regulacji, przygotowane zostały dla Państwa nowe formularze wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew / krzewów - w kilku wersjach przeznaczonych dla poszczególnych kategorii wnioskodawców. Będzie on dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania.

Więcej informacji na temat zmian w ustawie o ochronie przyrody można znaleźć na stronie GDOŚ.