Nowoczesna bieżnia w ośrodku przy ul. Mogileńskiej

Pacjenci ośrodka rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej mogą już korzystać z bieżni antygrawitacyjnej. Została ona kupiona dzięki zbiórce pieniędzy, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, walcząc w ringu z Mateuszem Masternakiem. Nowoczesny sprzęt umożliwia pacjentom szybszy powrót do zdrowia.

Na zdjeciu trzy osoby stojące przed bieżnią, jedną z nich jest prezydent Poznania - grafika artykułu
Bieżnia to wysoko wyspecjalizowany sprzęt. Zapewnia pacjentom bezpieczną i bezbolesną terapię

Zbiórka pod hasłem "Dla Mogileńskiej", prowadzona przez Fundację Grupy MTP In_Spire,  rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Zebrano podczas niej 260 tys. zł. Fundacja przekazała je na konto Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej w Poznaniu - na zakup nowoczesnej bieżni antygrawitacyjnej. 

Pieniądze były zbierane m.in. podczas 50. Gali Biznes Boxing Polska, która odbyła się 12 maja w pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich, na której prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak walczył w ringu z Mateuszem Masternakiem. Zbiórka trwała także: podczas obchodów jubileuszu 30-lecia Wielkopolskiego Klubu Kapitału i podczas Positive Ways - dorocznego rajdu supersamochodów przez Polskę. Dzięki akcji "Dla Mogileńskiej" pacjenci uzyskali po raz pierwszy możliwość skorzystania z tego typu nowoczesnego sprzętu w ośrodku publicznej służby zdrowia w Poznaniu.

- Warto było przeboksować trzy rundy z Mateuszem Masternakiem - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dzięki tej walce mogliśmy wesprzeć zbiórkę "Dla Mogileńskiej", której celem był zakup bieżni antygrawitacyjnej. Kiedy dwa lata temu złamałem poważnie nogę, to urządzenie pomogło mi dojść do sprawności. Korzystanie z niego w prywatnych gabinetach nie jest niestety tanie. Dlatego zależało mi, by ten sprzęt znalazł się w ośrodku rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej i był dostępny dla wszystkich mieszkańców. Dzięki temu pacjentki i pacjenci po urazach ortopedycznych, ale też udarach, mają szansę na szybszy powrót do zdrowia.

Bieżnia to wysoko wyspecjalizowany sprzęt. Zapewnia pacjentom bezpieczną i bezbolesną terapię, którą można rozpocząć natychmiast po zabiegach, przebytych urazach i złamaniach. W trakcie wykonywania ćwiczeń system odciąża pacjenta nawet o 80% jego własnego ciężaru. Bieżnia zalecana jest szczególnie dla osób po urazach kończyn dolnych, a także dla seniorów. 

- Dzięki niej od pierwszego dnia pobytu pacjentów w naszym ośrodku możemy kształtować prawidłowe wzorce chodu i rehabilitować pacjentów z wykorzystaniem nowoczesnej technologii - mówi Jakub Urbanowicz, specjalista fizjoterapii, kierownik działu fizjoterapii oraz kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dziennej w placówce przy ul. Mogileńskiej. - Możemy wprowadzić odciążenie, w zależności od tego, z jakim rozpoznaniem przyszedł do nas pacjent, jakie było zalecenie lekarskie i jaka była wybrana metoda operacyjna.

Komfortowy powrót do zdrowia w zakładzie przy ul. Mogileńskiej

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej SPZOZ przy ul. Mogileńskiej 42 świadczy usługi opieki długoterminowej, rehabilitacji i opieki psychiatrycznej. Przechodzi właśnie kompleksową modernizację - komfort pacjentów poprawił się zdecydowanie dzięki wybudowaniu nowego skrzydła.

Nowy budynek jest przestronny, przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Sale są dwu- lub trzyłóżkowe, wyposażone w pełen węzeł sanitarny, co jest bardzo istotne w przypadku pacjentów z niepełnosprawnością ruchową. Są w nim nowoczesne sale do rehabilitacji leczniczej, a w nich - odpowiedni sprzęt. 

Pacjenci Oddziału Rehabilitacji Stacjonarnej oraz Ośrodka Rehabilitacji Dziennej wracają do zdrowia w nowoczesnych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Najczęściej są to osoby po wszczepieniu endoprotez stawów biodrowych i kolanowych, amputacjach i złamaniach kończyn górnych i dolnych oraz zdarzeniach neurologicznych - m.in. udarach.

Dla terapii pacjentów z chorobami neurologicznymi zostały wydzielone specjalne strefy. Są one wyposażone w urządzenia, łączące założenia metod fizjoterapeutycznych z nowoczesnymi technologiami i multimediami. Dzięki temu fizjoterapia jest bardziej efektywna, a ponadto daje możliwość bezpośredniej kontroli nad postępami. Specjalne systemy sufitowe ułatwiają ponowną naukę chodu u pacjentów np. po przebytych udarach mózgu, zmniejszając ryzyko upadku.

Stworzono też specjalną salę do terapii limfatycznej, przeciwobrzękowej - dostosowaną dla potrzeb pacjentów onkologicznych. Tam przy wykorzystaniu zaawansowanych aparatów do terapii obrzęku można znacząco zmniejszyć powikłania pooperacyjne, poprawiając komfort pacjentów i umożliwiając im szybszy powrót do stanu sprzed operacji. 

Pacjenci ortopedyczni mogą korzystać ze specjalistycznych platform stabilizacyjnych, kontrolując stopień obciążenia kończyn w trakcie ćwiczeń, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań i przywraca czucie zaburzone przez zabiegi operacyjne.

Oddział Opiekuńczo-Leczniczy sprawuje opiekę nad osobami przewlekle chorymi, które  wymagają całodobowej opieki pielęgniarskiej oraz specjalistycznego nadzoru lekarskiego. To jedno z niewielu miejsc w Poznaniu, które specjalizuje się w leczeniu pacjentów dietą przemysłową - dojelitowo za pomocą tzw. "przezskórnej endoskopowej gastrostomii" (PEG). Oddział wyposażony jest w wysokospecjalistyczny sprzęt najnowszej generacji, w tym łóżka elektryczne, materace przeciwodleżynowe, podnośniki. 

Placówka ma też Oddział Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny w Owińskach. Specjalizuje się on w opiece i leczeniu dorosłych mężczyzn z chorobami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. 

AW