Remontujesz, udostępniasz - możesz skorzystać z Funduszu Dostępnościowego

Budowa podjazdu, instalacja windy, poprawa nawierzchni, czy automatyczne drzwi wejściowe - likwidację barier architektonicznych można sfinansować z pożyczek z Funduszu Dostępności. Obsługuje je Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

na wózku siedzi meżczyzna przed nim schody bez podjazdu - grafika artykułu
holistic.news

"Koszty pożyczki są niskie. Inwestor część prac finansuje na preferencyjnych warunkach, czyli zachowując prawo do umorzenia części kapitału pożyczki po zakończeniu realizacji projektu oraz do dłuższych niż proponowane w bankach komercyjnych okresów kredytowania czy okresów karencji w spłacie kapitału oraz niskiego oprocentowania (0,15 proc. w skali roku)" - mówi portalowi niepełnosprawni.pl Anna Klepacz, ekspertka z BGK. 
Ze środków na likwidację barier architektonicznych mogą korzystać bardzo różne podmioty:

jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;

podmioty w ramach administracji rządowej, m.in. państwowe osoby prawne, w tym jednostki od nich zależne;

spółki komunalne oraz inne podmioty zależne od jednostek samorządu terytorialnego;

inne niewymienione powyżej jednostki sektora finansów publicznych, posiadające osobowość prawną;

podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki;

instytucje kultury;

spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego.

Zakres prac, które można sfinansować pożyczką z Funduszu Dostępności, jest opisany w ostatnim rozdziale Standardów dostępności dla polityki spójności na lata 2014-2020. Bank Gospodarstwa Krajowego kieruje się w swojej polityce uniwersalnym podejściem do dostępności i rozumie ją w duchu projektowania uniwersalnego, gdzie nie chodzi tylko o wprowadzanie rozwiązań takich jak windy czy podnośniki, ale o tworzenie przestrzeni, z których komfortowo będą korzystać osoby z różnymi potrzebami i o różnym stopniu sprawności.

"Zależy nam, by spróbować doinformować wnioskodawców, że nie muszą prowadzić jedynie inwestycji poprawiającej dostępność budynku, ale że takie działanie może być częścią szerszego remontu" - dodaje ekspertka z BGK.

opr AM