Światowy Dzień Braille'a

Alfabet Braille'a umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym czytanie książek czy pisanie notatek.

Na zdjęciu makieta Ostrowa Tumskiego w Poznaniu z Katedrą i okolicznymi budynkami, ręce dotykają drzew na makiecie, u dołu opis w alfabecie Braille'a - grafika artykułu
Światowy Dzień Braille'a.

4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille'a. Tego dnia w 1809 roku urodził się twórca tego pisma, Louis Braille. Gdy miał 3 lata w wypadku stracił wzrok. Kilkunastoletni Louis zaczął tworzyć alfabet dotykowy wykorzystując system korespondencji używany przez francuską armię, którego znaki złożone były z 12 wypukłych punktów. Alfabet Braille'a wszedł do powszechnego użytku w 1879 r. Podstawa alfabetu jest sześciopunkt ułożony w kształt prostokąta, który dzięki różnorodnej konfiguracji liczby punktów może uzyskać aż 63 znaki. Ze względu na swój uniwersalny charakter, posługują się nim osoby niewidome i niedowidzące na całym świecie.
Odmiany zapisu alfabetu Braille'a pozwalają zapisać niemal wszystko, także nuty. Polską adaptację pisma opracowała zakonnica Elżbieta Róża Czacka.

W Urzędzie Miasta Poznania, każde przysłane pismo w języku Braille'a jest tłumaczone, rozpatrzone, a następnie zainteresowany dostaje odpowiedź również napisaną alfabetem Braille'a. Procedura obowiązuje wszystkie wydziały i biura Urzędu. Wiele inwestycji w mieście ma oznaczenia w języku "wypukłym", np. oznakowania na poręczach mówią, w jakim kierunku dane wyjście prowadzi. W pojazdach MPK udogodnieniem dla osób niewidomych i słabowidzących są przyciski z zapisem w alfabecie Braille'a. Takie opisy są także na makietach miejskich obiektów.
Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie jest 39 milionów osób niewidomych, a 253 milionów ma schorzenia wzroku. Światowy Dzień Braille'a ustanowiono w 2019 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

opr.AM

sieci społecznościowe