XCVIII sesja RMP

Stanowisko w sprawie nauczania w podstawie programowej o Powstaniu Wielkopolskim, obywatelski projekt uchwały o ochronie terenów zielonych, uchwały planistyczne, strategia oświatowa - to tylko niektóre tematy sesji Rady Miasta w dniu 5 marca.

Widok z lotu ptaka na fragment dziedzińća Urzędu Miasta Poznania i placu Kolegiackiego - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Sesję rozpoczęły oświadczenia związane z informacją o postawieniu zarzutów prokuratorskich dyrektorce poznańskiego Zoo. Radny Michał Grześ przypomniał, że w przeszłości często zgłaszał zastrzeżenia do pracy dyrektorki i był za to krytykowany. Teraz radny domaga się zdecydowanych działań ze strony miasta. W tej sprawie głos na sesji zabrał również prezydent Jacek Jaśkowiak przypominając z kolei, że kilka lat temu Miasto zleciło kontrolę w Ogrodzie Zoologicznym i wówczas nie wykazała ona nieprawidłowości. Jednocześnie podziękował pracownikom Zoo za informacje o sytuacji w placówce. Miasto zleciło kolejną kontrolę i na podstawie jej ustaleń poinformowało odpowiednie organy. (Więcej o działaniach Miasta w tej sprawie na poznan.pl).

W zupełnie innej sprawie oświadczenie wygłosił radny Paweł Sowa (także w imieniu radnej Haliny Owsiannej). Zaapelował, aby w związku ze zmianami prawnymi w planowaniu przestrzennym, Miasto wywołało plany miejscowe obejmujące kilkanaście terenów zielonych w północnej części Poznania, w celu ich ochrony.

Wszystkie kluby poparły stanowisko zgłoszone przez klub KO, aby w podstawie programowej w szkołach zachować temat Powstania Wielkopolskiego i znaczenia tego wydarzenia dla historii całego kraju. W stanowisku podkreśla się, że wiedza o Powstaniu Wielkopolski jest kluczowa w umożliwieniu młodym Polakom zrozumienie zagadnień z zakresu historii odradzającej się Rzeczypospolitej po okresie zaborów. Bez omówienia przebiegu i wpływu tej zwycięskiej insurekcji na kształt zachodniej granicy Polski po 1918 roku, gospodarczy rozwój kraju czy militarną odbudowę armii, obraz Rzeczypospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym nie będzie rzetelny i kompletny. Stanowisko ma być głosem samorządu Poznania w toczących się konsultacjach zmian w podstawie programowej nauczania historii.

Rada przyjęła Strategię Oświatową Miasta Poznania 2030. Celem dokumentu jest m.in. dostosowanie poznańskiej oświaty do aktualnych potrzeb uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników placówek oświatowych, poprawa infrastruktury szkół i przedszkoli czy wspieranie i promowanie nowoczesnych form edukacji. Prace nad dokumentem rozpoczęły się kilka lat temu. Jego powstanie poprzedzone było wieloetapowymi badaniami, w których wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich najważniejszych grup związanych z poznańską oświatą. Były one prowadzone m.in. we współpracy z zespołem naukowym Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie prac nad dokumentem zostały ustalone następujące priorytety: edukacja zapewniająca bezpieczeństwo uczniom; podwyższenie kompetencji nauczycieli i dyrektorów szkół; równość w edukacji; edukacja bliższa potrzebom rynku pracy; wsparcie instytucjonalne dla innowacji; działania na rzecz intensyfikacji współpracy pomiędzy różnymi interesariuszami; edukacja klimatyczna.

W pakiecie uchwał planistycznych podjęto decyzję o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Dolna Wilda i 28 Czerwca 1956 r." Jego celem będzie wprowadzenie korekt w zakresie terenów komunikacji, a także ustalenie funkcji oraz parametrów zabudowy. Przyjęto uchwałę w sprawie mpzp "Umultowo Wschód - rejon ulicy Jasne Błonie". Zapisy planu mają umożliwić dostosowanie parametrów nowej zabudowy do zabudowy już istniejącej w kwartale oraz korektę szerokości pasa drogowego wraz ze skrzyżowaniem ulicy Naramowickiej z Kopcową. Kolejny miejscowy plan dotyczy rejonu Cmentarza Górczyńskiego. Plan utrzymuje dotychczasowy sposób zagospodarowania terenu, zapewniając ochronę cennych elementów układu kompozycyjnego Cmentarza Górczyńskiego oraz istniejącej zieleni, jednocześnie uwzględnienia rezerwę terenu pod układ komunikacyjny, zgodny z koncepcją przebiegu planowanej linii tramwajowej. Podczas sesji została również przyjęta uchwała w sprawie aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Uchwała przedstawia analizę zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Poznania.

Rada zapoznała się z informacją o stanie ratownictwa i bezpieczeństwa miasta Poznania za 2023 rok oraz ze sprawozdaniem Komendanta Miejskiego Policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2023 roku. Przyjęto Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2024 (więcej). Ponadto dokonano zmian w tegorocznym budżecie Miasta.

Przed Radą głos zabrał Bartłomiej Kaleta ze Związku Zawodowego "Wrzesień 21" skupiającego pracownice i pracowników Urzędu Miasta. Zaapelował o zabezpieczenie w budżecie środków na podwyżki dla urzędniczek i urzędników. Jego zdaniem proponowane dotychczas przez Miasto podwyżki są niewystarczające, nie łagodzą m.in. skutków inflacji. Podkreślał, że urzędnicy wydają szereg dokumentów, realizują usługi, udzielają informacji, bez których miasto nie może funkcjonować. Są to osoby wykształcone, specjaliści w różnych dziedzinach. Zapowiedział, że związek będzie przed wyborami pytać osoby ubiegające się o mandat w Radzie Miasta i o urząd Prezydenta, co zamierzają w tej sprawie zrobić.

Przyjęto dwie uchwały związane z ochroną zabytków: w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków oraz w sprawie udzielenia w 2024 r. dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (więcej).

Jednogłośnie, bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się Rada przyjęła obywatelski projekt uchwały w sprawie: wyznaczenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania polegających na zachowaniu i powiększaniu terenów zieleni i terenów przeznaczanych pod małą retencję na terenie Miasta Poznania. Projekt uchwały został wniesiony do Rady Miasta przez Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców Poznania "Inicjatywa 1%".

W projekcie rekomenduje się, aby w polityce miasta w zakresie powiększania terenów zielonych i pod małą retencję brać pod uwagę następujące postulaty:

  • uwzględnienie w analizach systemu zieleni obszarów zieleni publicznej, terenów zieleni pełniących również funkcje retencyjne oraz w sposób analogiczny pozostałych terenów zieleni nieurządzonej;
  • potrzebę wprowadzenia zharmonizowanego dokumentu w zakresie zachowania i zabezpieczenia istniejących na terenie Poznania terenów zieleni i terenów pod małą retencję;
  • finansowanie kierunków wskazanych działań w perspektywie kolejnych kilku lat budżetowych, powinno osiągnąć 1% wydatków budżetu Miasta;
  • zapewnienie mieszkańcom Poznania udziału w procesie decyzyjnym dotyczącym nabywania nieruchomości z przeznaczeniem pod obszary zieleni publicznej oraz tereny zieleni pełniące również funkcje retencyjne, a także pozostałych terenów zieleni nieurządzonej.

Projekt uchwały w imieniu inicjatorów zaprezentował Wiesław Rygielski, który zwrócił uwagę, że inwestycje w zieleń to najlepsza inwestycja w jakość ludzkiego życia. Inicjatywa uchwałodawcza ma służyć m.in. zawróceniu uwagi na ten temat, na konieczność ochrony zieleni w mieście, reagowania miejskich służb na przypadki niszczenia zieleni, ochronę terenów zielonych poprzez ich wykup. Podkreślał, że uchwała ma charakter intencjonalny. Nie chodzi o "aptekarskie" wyliczenie 1%, ale by była to rezerwa na niespodziewane wydatki w zakresie ochrony zieleni. Ważne też jest, aby strona społeczna mogła w tych sprawach zabierać głos.

Marek Sternalski w imieniu klubu KO zgodził się, że idea takiej uchwały ma sens i potencjał do działań. Warto, aby wiele terenów pozostało jako niezagospodarowana przestrzeń zieleni. Przykładem podobnych działań może być obszar na Górczynie z naturalnymi terenami retencyjnymi, o który postulował m.in. radny Tomasz Stachowiak, a inicjatywa zyskała poparcie Rady.

Krzysztof Rosenkiewicz w imieniu klubu PiS podkreślał, że uchwała powstawała poza podziałami politycznymi i obrazuje trend wśród mieszkańców, którzy chcą zachowania terenów zielonych i coraz mniejszej w nie ingerencji.

Paweł Sowa w imieniu swoim i klubu Wspólny Poznań podziękował inicjatorom projektu i przypomniał o zgłoszonej na początku sesji propozycji przygotowania miejscowych planów chroniących zieleń, co może się wpisać w realizację kierunków uchwały.

Po przyjęciu uchwały Wiesław Rygielski podziękował wszystkich radnym, którzy ją poparli, a w szczególności tym, którzy pomagali w jej tworzeniu: Sarze Szynkowskiej vel Sęk, Krzysztofowi Rosenkiewiczowi i Przemysławowi Polcynowi.

oprac. red.