11 czerwca startują miejskie kąpieliska

Poznaniacy spragnieni wypoczynku nad wodą od czwartku, 11 czerwca będą mogli korzystać z pięciu miejskich kąpielisk. Na plażowanie i kąpiel pod czujnym okiem ratowników Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają do Kiekrza, Krzyżownik, Strzeszynka, nad Rusałkę i Maltę.

Kąpielisko Rusałka/ zdjęcie archiwalne - grafika artykułu
Kąpielisko Rusałka/ zdjęcie archiwalne

Kąpieliska będą funkcjonowały od godziny 10:00 do 18:00. W tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez 2 ratowników. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji dostosowały kąpieliska do zaleceń obowiązujących w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Nad jeziorami pojawią się tablice, które poinformują poznaniaków, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

- Najważniejszą zasadą jest zachowanie dystansu społecznego. Sugerujemy dwumetrowy odstęp zarówno w wodzie, jak i na plaży - mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR. - Mamy nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta podejdą do tych zaleceń odpowiedzialnie. Na otwartych, ogólnodostępnych i bezpłatnych obiektach, takich jak kąpieliska, nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych.

Z wypoczynku na kąpieliskach powinny zrezygnować osoby z objawami infekcji oraz wszyscy, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi lub przebywają na kwarantannie. Należy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa podczas kichania oraz kaszlu. Nie wolno też zapominać o myciu/dezynfekcji rąk oraz o zachowaniu czystości w swoim otoczeniu i wyrzucaniu odpadów do odpowiednich pojemników. Organizator kąpielisk będzie regularnie dezynfekował toalety.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają również o przestrzeganiu zasad wynikających z regulaminów kąpielisk. Należy m.in. respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Na terenie kąpielisk nie wolno spożywać alkoholu. POSiR oraz służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Na terenie kąpielisk zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji poznaniaków będą specjalne bezpłatne strefy grillowe.

Poznańskie kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wszystkie poznańskie kąpieliska w ocenie Sanepidu mają wodę przydatną do kąpieli. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych.

W upalne dni nad poznańskimi jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe i place zabaw.

Co roku wszystkie kąpieliska przechodzą przed sezonem letnim odświeżenie. Teren został gruntownie wysprzątany, postawiono toalety przenośne i dodatkowe kosze na śmieci. Plaże nad jeziorami Kierskim i Strzeszyńskim wzbogaciły się o dodatkową infrastrukturę rekreacyjną w ramach dobiegającego końca projektu Plażojada 2. Odwiedzający będą mieli do dyspozycji m.in. wiaty, leżaki, ławki i parasole, na placach zabaw pojawią się nowe urządzenia, a tereny zyskają oświetlenie i monitoring.

KĄPIELISKA W SEZONIE 2020:

  • Jezioro Kierskie - Plaża Parkowa (Kiekrz)

Najnowsze poznańskie kąpielisko posiada linię brzegową o długości 41 m. Przy brzegu znajduje się plaża piaszczysto-trawiasta. Na terenie ogólnodostępnym, przylegającym do kąpieliska i plaży, zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją plaży są dwa pomosty. W najbliższym sąsiedztwie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Plaża powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

  • Jezioro Kierskie - Plaża Smocza (Krzyżowniki)

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 45 m i plażę trawiasto-piaszczystą. Na terenie plaży znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu, siłownia zewnętrzna oraz stacja naprawy rowerów. W 2019 r. oddano do użytku nowy pawilon, w którym mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nową inwestycją jest także położona w sąsiedztwie kąpieliska marina. Przy plaży będzie stał food truck z lodami, napojami i przekąskami.

  • Jezioro Strzeszyńskie - Plaża Malibu

Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 65 m, piaszczystą plażę oraz trawiastą polanę dla wypoczywających. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do siatkówki, siatkówki plażowej, koszykówki, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, pomost oraz molo.

  • Kąpielisko Rusałka

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości prawie 100 m. Do dyspozycji wypoczywających jest rozległy teren piaszczysty oraz trawiasty. Najnowsze obiekty w obrębie kąpieliska to otwarte na początku czerwca 2019 r. molo oraz pomosty wybudowane na potrzeby Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w boccia, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

  • Kąpielisko Malta

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 100 m i plażę trawiasto-piaszczystą. Przy kąpielisku można skorzystać ze strefy do street workoutu i boiska do sportów plażowych - beach soccera i siatkówki plażowej. W pobliżu kąpieliska funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych, nieopodal znajduje się także plac zabaw.

 POSiR