11 listopada - zmiany w organizacji ruchu

W piątek, 11 listopada, podczas Święta Niepodległości i Dni Świętomarcińskich na poznanianki i poznaniaków czekać będzie wiele atrakcji w różnych miejscach miasta. W związku z obchodami planowane są czasowe zmiany w organizacji ruchu.

Na zdjęciu tramwaj linii nr 6, stojący na przystanku - grafika artykułu
W związku z obchodami planowane są czasowe zmiany w organizacji ruchu

W tym roku Dni Świętomarcińskie odbędą się pod hasłem "Czyń dobro". Na mieszkańców stolicy Wielkopolski oraz turystów czekać będą imprezy w różnych miejscach miasta. W związku z tym w rejonie pl. Kolegiackiego, Wolnego Dziedzińca Urzędu Miasta i parku Chopina wprowadzony zostanie zakaz wjazdu oraz parkowania na placu Kolegiackim (z wyjątkiem pojazdów obsługi). Zakazy te będą obowiązywać od czwartku, 10 listopada, od godz. 20:00 do piątku, 11 listopada, do godz. 20:00. 

Całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju obowiązywać będzie na stanowiącej drogę dla służb ratowniczych ul. Wodnej. Dojazd do parkingu przy ul. Za Bramką będzie możliwy ul. Wszystkich Świętych od strony ul. Garbary i od pl. Bernardyńskiego. Ul. Wodna między ul. Klasztorną i Ślusarską będzie w tym czasie dwukierunkowa. Drogi dojścia i rozchodzenia się uczestników zaplanowano od strony ul. Ślusarskiej, Koziej, Za Bramką, Gołębiej, Wrocławskiej i Lewandowskiej.

Bieg Niepodległości RunPoland

Bieg rozpocznie się w piątek o godz. 11:11 na ul. Grunwaldzkiej przed ul. Śniadeckich, a jego trasa liczy 10 km i poprowadzi ulicami: Grunwaldzką (jezdnia północna), przez skrzyżowanie ul. Cmentarna/Wieruszowska (nawrotka), następnie ul. Grunwaldzką (jezdnia południowa), a meta zlokalizowana będzie przy MTP. Szczegółowe informacje o zmianach na poznańskich ulicach w związku z biegiem można uzyskać pod numerem infolinii organizatora: 725 590 950 oraz na stronie biegniepodleglosci.pl.

Ruch pojazdów na trasie biegu zostanie wstrzymany i będzie wznawiany stopniowo po przebiegnięciu ostatnich zawodników. Utrudnień w ruchu w tym rejonie można spodziewać się w godzinach od 10:00 do 14:00. W tym czasie wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne na trasie biegu, a ruch tramwajowy i autobusowy zostanie podporządkowany czasowej organizacji ruchu. 

Przejazd poprzeczny przez trasę biegu udostępniany będzie w miarę możliwości przez śluzy na skrzyżowaniach ul. Grunwaldzkiej z ul.: Szylinga/Matejki, Wojskową, rondem Jana Nowaka Jeziorańskiego, Grochowską, Bułgarską/Jugosłowiańską, rondem Skubiszewskiego, Cmentarną/Wieruszowską. Nie będzie możliwości wjazdu na ul. Grunwaldzką z innych wylotów poprzecznych na trasie biegu.

W związku z przygotowaniami do biegu odcinek ul. Grunwaldzkiej od ul. Bukowskiej do ul. Szylinga będzie wyłączony z ruchu pojazdów od czwartku 10 listopada od godz. 23:00 do piątku 11 listopada do godz. 14:00. Na powyższym odcinku ul. Grunwaldzkiej nie będzie możliwości parkowania od godz. 18:00 w czwartek 10 listopada do czasu zakończenia biegu i przywrócenia stałej organizacji ruchu. Kierowcy proszeni są o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami.

W związku z organizacją biegu Niepodległości, w piątek (11 listopada) od północy do godz. 16:00 ulice Grunwaldzka i Bukowska na odcinku pomiędzy ul. Matejki a ul. Roosevelta zostaną zamknięte dla ruchu tramwajowego i autobusowego. W trakcie zawodów zmienionymi trasami będą kursowały linie nr 6, 15 oraz 193. 

  • Linia nr 6 - będzie miała 11 listopada zmienioną trasę od pierwszych kursów do ok. godz. 16:00: MIŁOSTOWO -... - Matyi - Głogowska - Reymonta - Grunwaldzka - BUDZISZYŃSKA/JUNIKOWO.
  • Linia nr 15 - będzie miała 11 listopada zmienioną trasęod pierwszych kursów do ok. godz. 16:00: POŁABSKA -... - Roosevelta - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Grunwaldzka - JUNIKOWO.
  • Linia nr 193 - będzie miała 11 listopada zmienioną trasę od godz. 10:30 do ok. godz. 16:00: OS. SOBIESKIEGO -... - Bułgarska - Jugosłowiańska - Taczanowskiego - Ściegiennego - Zgoda - GÓRCZYN PKM.

Stary dobry Św. Marcin 2022

Atrakcje dla poznanianek i poznaniaków przygotowano także w rejonie Alf na ul. Św. Marcin. Odcinek tej ulicy od al. Niepodległości do Al. Marcinkowskiego jest niedostępny dla ruchu ogólnego pojazdów i parkowania. W szczególności 11 listopada zamknięte będą i nadzorowane przez straż miejską: ul. Garncarska przy ul. Taczaka, pl. Wolności przy ul. 3 Maja oraz Al. Marcinkowskiego przy ul. Piekary. 

Komunikacja tramwajowa dojeżdża do przystanku przy pl. Cyryla Ratajskiego od strony pl. Wielkopolskiego i ronda Śródka, a do przystanku na Al. Marcinkowskiego od strony ul. Królowej Jadwigi i od mostu Rocha. 

Inne zmiany w organizacji ruchu

Organizacja ruchu może zmienić się również z powodu innych zgromadzeń. Start Marszu Niepodległości zaplanowano na godz. 13:00 przy bramie HCP na ul. 28 Czerwca 1956 r. Trasa marszu prowadzi ul. 28 Czerwca 1956 r. w kierunku rynku Wildeckiego (godz. 14:00), ul. Wierzbięcice do Pomnika Powstańców Wielkopolskich (godz. 15:00), ul. Matyi (godz. 15:30), mostem Dworcowym pod MTP (godz. 16:00), ul. Roosevelta, rondo Kaponiera, pl. Mickiewicza (zakończenie). W związku z organizacją przemarszu możliwe są utrudnienia w ruchu na jego trasie.

Inne zgromadzenia zaplanowano także w godz. od 12:00 do 14:00 w rejonie ul. Kartuskiej, Strzeszyńskiej i Szarych Szeregów oraz w godz. od 12:00 do 13:00 w rejonie kościoła św. Marcina, pl. Wiosny Ludów (procesja wokół placu) i na odcinkach ulic sąsiadujących.

W razie potrzeby funkcjonariusze policji mogą wprowadzać dynamiczne zmiany w organizacji ruchu. Należy zachować ostrożność w rejonie imprez i zgromadzeń, zwracać uwagę na oznakowanie oraz sygnały osób upoważnionych do sterowania ruchem.

MIR/AW

sieci społecznościowe