125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu

W 1898 roku w stolicy Wielkopolski zakończyła się era wagonów ciągniętych przez konie, a rozpoczął się trwający do dziś etap tramwaju elektrycznego. Z okazji 125-lecia tego wydarzenia Miasto wydaje okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań organizuje m.in. paradę jubileuszową. Chętni będą mogli wziąć udział w nauce jazdy tramwajami oraz autobusami. 

Specjalna karta Peka - grafika artykułu
Z okazji 125 lat tramwajów elektrycznych w Poznaniu ukazała się specjalna kata PEKA fot. MPK

125 lat temu, wiosną 1898 roku, na torowiska w stolicy Wielkopolski wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Przewoźnik - wówczas pod nazwą Posener Strassenbahn - otworzył tym samym nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej. To wydarzenie, poprzedzone budową własnej elektrowni oraz montażem sieci trakcyjnej, trwale zmieniło oblicze publicznego transportu zbiorowego. Nastąpił szybki rozwój komunikacji miejskiej, co ułatwiło przemieszczanie się tysiącom osób.

- Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania Poznania bez sieci połączeń tramwajowych. Stanowi ona kręgosłup transportowy miasta. Pomimo upływu lat tramwaj ciągle jest cenionym środkiem podróżowania, a wraz z rozwojem aglomeracji zwiększają się w tym zakresie potrzeby mieszkańców i mieszkanek - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego jestem przekonany, że jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla przewoźnika, czyli MPK Poznań, ale także dla całej społeczności i bardzo się cieszę, że będziemy mogli obchodzić go razem.

Wydarzenia związane z jubileuszem 125-lecia tramwaju elektrycznego w mieście i dniem św. Katarzyny odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 listopada.

- W ramach obchodów w dniu 26 listopada przewidujemy m.in. paradę tramwajów i prezentację historycznego taboru MPK Poznań, "naukę jazdy" tramwajem i autobusem miejskim, wycieczki do Centrali Nadzoru Ruchu - wymienia Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. 

Ukaże się także okolicznościowa karta PEKA na okaziciela, na której znajdzie się obraz tramwaju typu I, uwieczniony niegdyś na pocztówce.

- Karta dedykowana jest właśnie obchodom 125. rocznicy pojawienia się w naszym mieście tramwajów elektrycznych. Od dzisiaj będzie można ją kupić m.in. w naszych Punktach Obsługi Klienta. Jestem przekonany, że mieszkańcy Poznania i aglomeracji poznańskiej, ale i kolekcjonerzy czy turyści z przyjemnością będą z niej korzystać. Warto przypomnieć, że karty okolicznościowe poza walorem kolekcjonerskim mogą być także normalnie używane do opłacania przejazdów na liniach organizowanych przez ZTM w atrakcyjnej taryfie przystankowej - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Historia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o. o. sięga 1880 roku, kiedy to powstało Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej i została uruchomiona pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. Przewozy tramwajami trakcji elektrycznej rozpoczęto w Poznaniu w marcu 1898 roku, początkowo trasami tramwajów konnych, a później również po nowych trasach. Przez lata, wraz z rozwojem nowych technologii, zmieniło się wiele, jednak to, co najważniejsze, pozostało stałe: MPK Poznań nadal dba o to, aby pasażerowie podróżowali bezpiecznie i komfortowo nowoczesnym, ekologicznym taborem.

Parada, nauka jazdy tramwajem, warsztaty 

Parada tramwajów rozpocznie się o godz. 11.00. Tramwaje m.in.: typu I z wagonem doczepnym WD, KSW+ND, N+ND, Konstal 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR pojadą trasą: Zwierzyniecka - Kraszewskiego - Dąbrowskiego - Roosevelta - rondo Kaponiera - Święty Marcin - Podgórna - Strzelecka - Królowej Jadwigi - Górna Wilda - 28 Czerwca 1956 roku - Pamiątkowa - Zajezdnia Madalińskiego.

Od godz. 12.00 na terenie zajezdni przy ul. Madalińskiego będzie można obejrzeć historyczne tramwaje, które wcześniej wezmą udział w paradzie oraz zabytkowe samochody z kolekcji Automobilklubu Wielkopolskiego. Zostanie tu utworzone stoisko Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, będzie można zobaczyć również modele z klocków Lego Mateusza Wawrowskiego oraz obrazy Michała Wędziny.  

Nauka jazdy tramwajem odbędzie się na terenie zajezdni przy ul. Głogowskiej 131/133. Kursy będą realizowane Moderusem Beta w godzinach 11.00-17.00. Każda "lekcja" potrwa ok. 10 minut. Aby wziąć udział w zajęciach, należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS: www.kmps.org.pl - początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do tramwaju).

Na terenie zajezdni Głogowska w godzinach 12.00-16.00 będzie można zwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji MPK Poznań oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Przy współpracy z CraftyModels zorganizowana zostanie wystawa drewnianych modeli tramwajów, swoje grafiki przedstawi SiXi Artystka. Będzie również możliwość zwiedzenia Centrali Nadzoru Ruchu (wejścia co ok. 20 minut) - aby wziąć udział w wycieczce, należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS: www.kmps.org.pl - początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać przy wejściu).

Nauka jazdy autobusem szkoleniowym odbędzie się na parkingu przy Galerii Panorama, znajdującej się przy ul. Góreckiej 30 (w godzinach 11.00-17.00).Aby wziąć udział w zajęciach, należy posiadać prawo jazdy kat. B oraz zarejestrować się. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS: www.kmps.org.pl - początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do autobusu).

Przy Galerii Panorama zorganizowana zostanie również prezentacja autobusów: będzie można obejrzeć m.in. Jelcza 043 ("ogórka") z przyczepą oraz pojazdy Mercus, Mercedes-Benz Conecto, Solaris Urbino 12 hydrogen.

Aby ułatwić dojazd do wszystkich miejsc, w których odbywać się będą Katarzynki, uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia dowozowa. Autobusy (Ikarus 280, DAF MB200, MAN oraz Ikarus 280.70E z Gdańska) będą kursować po trasie: Panorama - Drużynowa - Dmowskiego - Krauthofera - Głogowska (przy zajezdni) - Hetmańska - Zajezdnia Madalińskiego - Hetmańska - Dmowskiego - Krauthofera - Górecka - Panorama.

We wszystkich miejscach, w których odbywać się będą Katarzynki, uruchomione zostaną punkty informacyjne, w których będzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy w MPK Poznań.

MPK