25 lat współpracy partnerskiej Poznania i Hanoweru

Dzisiaj, 8 listopada, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyły się uroczystości z okazji 25 - lecia współpracy partnerskiej Poznania i Hanoweru. Gospodarzami spotkania byli prezydent Poznania Ryszard Grobelny i nadburmistrz Hanoweru Herbert Schmalstieg.

nadburmistrz Hanoweru Herbert Schmalstieg wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Poznania - grafika artykułu
nadburmistrz Hanoweru Herbert Schmalstieg wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Poznania

Poznań i Hanower to miasta, które łączy wiele podobieństw. Oba miasta pełnią funkcje o znaczeniu ponadregionalnym, są ważnymi ośrodkami przemysłu, handlu, nauki i kultury. W Poznaniu i Hanowerze mają siedzibę liczące się zakłady przemysłowe, znane z dokonań naukowych wyższe uczelnie oraz instytuty badawcze, a także doceniane na arenie międzynarodowej instytucje kultury. Słyną również, z uznanych na całym świecie, międzynarodowych targów.
Te podobieństwa z pewnością ułatwiły podpisanie umowy o partnerstwie między Hanowerem a Poznaniem w 1979 r. Umowa ta została odnowiona w roku 1999 i przy tej okazji zakreślono nowe obszary współdziałania pomiędzy miastami. Dziś współpraca obejmuje wiele dziedzin, wśród nich ważne miejsce zajmują kultura, sport, komunikacja i transport oraz ochrona środowiska. Przede wszystkim jednak wzajemne relacje mają służyć nawiązywaniu kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu miast.
W tym roku przypada 25 - lecie współpracy partnerskiej między Poznaniem i Hanowerem. Temu jubileuszowi nadano szczególny charakter w obu miastach, gdzie przez cały rok odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe, które mają uświetnić ćwierćwiecze współpracy. W pierwszych dniach października w kościele Neuestädter Hof - und Stadtkirche w Hanowerze, odbył się wspólny koncert Poznańskiej Filharmonii i Hannoverscher Oratorienchor pod dyr. Christiana Fischera. Wykonano wówczas "Ein deutsches Requiem" Johannesa Brahmsa. Z kolei we wrześniu br.miała miejsce w Hanowerze Międzynarodowa Olimpiada Młodzieży, w której udział wzięło 50 sportowców z Poznania. Grali oni ze swoimi niemieckimi kolegami w piłkę ręczną, piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę oraz rywalizowali w pływaniu. Bardzo ciekawym wydarzeniem był Bieg Sztafetowy z Hanoweru do Poznania, w którym udział wzięli mieszkańcy obu miast.
Uroczystościom jubileuszu 25 - lecia współpracy partnerskiej Poznania i Hanoweru w stolicy Wielkopolski towarzyszą liczne imprezy kulturalne: koncerty, wystawy i pokazy. Rewizyta delegacji władz miasta Poznania w Hanowerze planowana jest od 19 do 21 listopada br.

sieci społecznościowe