Artystyczna Wielkanoc - Poznański Jarmark Wielkanocny

Tradycyjnie, w tygodniu przed Niedzielą Palmową rozpoczyna się w Poznaniu na Starym Rynku Jarmark Wielkanocny. W tym roku trwać będzie od 29 marca do 4 kwietnia. W programie kiermasz świąteczny i wydarzenia artystyczne.

pisanki - grafika artykułu
pisanki

Część handlowa jarmarku zlokalizowana jest od strony południowej i zachodniej Starego Rynku. W ofercie kupców i rzemieślników biorących udział w imprezie znajdzie się wiele tradycyjnych wyrobów wielkanocnych oraz produktów spożywczych mogących się przydać na świątecznym stole.

Jak zawsze, wielkanocnej imprezie towarzyszyć będą prezentacje artystyczne. W piątek, sobotę i niedzielę (30 marca - 1 kwietnia) wystąpią m.in. dziecięce i młodzieżowe zespoły szkolne i parafialne, grupy folklorystyczne, śpiewacze z poznańskich i podpoznańskich domów kultury. Swój udział zapowiedzieli m.in. młodzi artyści ze szkoły Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza, Gimnazjum nr 6 i Niepublicznego Przedszkola im. L. Krzemienieckiej. Wśród zespołów folklorystycznych nie zabraknie znanych "Chludowian" z podpoznańskiego Chludowa. Chóry będą reprezentować "Stokrotki", "Kleszczewianki" i "Olszyna". Na wielkanocnej estradzie wystąpi także znany poznański akordeonista Wojciech Szopka.

Prezentacje artystyczne będą wspierać akcję charytatywną pod patronatem Starosty Szamotulskiego, polegającą na zbieraniu nakrętek na sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego, małego Waldka.

W tym roku, po raz pierwszy, na jarmarku spotkać będzie można młodych sportowców z Klubu Sportowego "Warta". Piłkarze odwiedzą Stary Rynek w sobotę, 31 marca, o godz. 16.00 - swoimi kolorami klubowymi nawiązywać będą do zielonych barw wiosny.

Na uczestnikach dotychczasowych wielkanocnych spotkań w Poznaniu szczególne wrażenie zrobiły dwie imprezy: "Poznańskie Jajo" i "Wielkopolska Parada Pisanek". Zwłaszcza ta ostatnia cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności ze względu na wielkie "Mega Pisanki", które pojawiły się przed poznańskim Ratuszem razem z zespołami folklorystycznymi z Poznania i okolicznych gmin. Jarmark Wielkanocny na Starym Rynku, obok obrzędowego, nabrał integracyjnego charakteru - stał się imprezą aglomeracyjną, w której chętnie uczestniczą nie tylko poznaniacy, ale mieszkańcy całego powiatu.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

sieci społecznościowe