Będzie nowa szkoła na Strzeszynie

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się Robert Nowicki - wiceminister rozwoju, Łukasz Mikołajczyk - wojewoda wielkopolski, Bartosz Guss - zastępca prezydenta Poznania oraz przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Razem wypracowali stanowisko, w ramach którego KZN, podlegający Ministerstwu Rozwoju, nieodpłatnie przekaże na rzecz Miasta Poznania nieruchomości położone na Strzeszynie.
- Spotkanie spięło klamrą wieloletnie negocjacje - podkreśla Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Daje ono podstawę do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców. Zgodnie z planem zagospodarowania będzie mogła tam powstać szkoła oraz tereny zielone.
Władze Poznania starały się o przekazanie tych nieruchomości od kilku lat. Bez prawa do nich Miasto nie mogło rozpocząć przygotowań do budowy nowej szkoły. Teraz w końcu będzie to możliwe. Nowa podstawówka jest w tym rejonie niezwykle potrzebna - obecnie na Strzeszynie działa tylko szkoła przy ul. Hezjoda. To zbyt mało, by zaspokoić potrzeby mieszkańców.
- Cieszę się, że wreszcie nastąpił przełom w rozmowach - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Na tej podstawie będziemy mogli uruchamiać postępowanie przetargowe na wyłonienie projektanta szkoły i przedszkola - bo chcielibyśmy, by powstał tam zespół szkolno-przedszkolny. Już wcześniej zapowiadaliśmy, że to dla nas najważniejsza inwestycja oświatowa tej kadencji. Strzeszyn rozwija się dynamicznie - choć dwa lata temu zbudowaliśmy tam jedno przedszkole a obecnie rozbudowujemy drugie, to nowa placówka jest tam niezwykle potrzebna. Będzie to druga tak duża inwestycja oświatowa w Poznaniu po szkole na Umultowie.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Rejon ul. Koszalińskiej i M. Wańkowicza" teren przekazany Miastu przeznaczony jest pod realizację placówki oświatowej (szkoła wraz z zapleczem sportowym) oraz tereny zielone i drogi pieszo-rowerowe. Ogółem stanowisko dotyczy około 130.965 m2.
Podczas spotkania rozmawiano również o realizacji programu Mieszkanie+.
- Spotkaliśmy się, aby szczegółowo omówić współpracę samorządu z agencjami reprezentującymi Skarb Państwa, które wykonują zadania realizowane przez Ministerstwo Rozwoju - mówi Robert Nowicki. - Jestem przekonany, że prace związane z programem dynamicznie przyspieszą, czego przykładem jest Poznań.
Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, podtrzymał gotowość do współpracy.
- Obecnie gmina wykonuje poprzez spółki miejskie długoterminowy plan budownictwa mieszkaniowego, realizując strategię poprawy jakości życia wspólnoty samorządowej - tłumaczy Bartosz Guss.
Propozycja rządowa może stanowić uzupełnienie oferty mieszkaniowej na rynku poznańskim. Realizacja inwestycji jest możliwa na terenie nieruchomości przy ul. Żelaznej.
- Zgodnie z informacjami, które podczas spotkania zostały zaprezentowane, w ramach decyzji o warunkach zabudowy możliwa jest na tym obszarze realizacja inwestycji polegającej na budowie zespołu 12 wielorodzinnych budynków mieszkalnych - dodaje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
Kolejne spotkanie ma odbyć się jeszcze w marcu. Zostaną podczas niego omówione kroki prawne dotyczące możliwości realizacji wyżej wymienionych inwestycji.
AW
Zobacz również

Weekend w Poznaniu

Wybory Prezydenta RP - najczęściej zadawane pytania

Letnie staże w urzędzie
