Bezpłatne chipowanie psów i kotów

Każdy właściciel psa czy kota, który musiał szukać swojego zagubionego zwierzęcia, wie, jak stresująca może być taka sytuacja. Jak zapewnić sobie większe szanse na odnalezienie pupila? Pomocne może być jego zachipowanie. W Poznaniu można zrobić to za darmo.

Na zdjęcuy biało-bury kot, leżący na podłodze i patrzący w obiektyw - grafika artykułu
W Poznaniu można zachipować zwierzęta za darmo/ fot. Schronisko dla zwierząt

- Koty, które do nas trafiają, w większości są nie zachipowane - mówi Katarzyna Frąckowiak, pracująca w Schronisku dla zwierząt w Poznaniu.- To powoduje, że nawet, gdy wyglądają i zachowują się jak domowe, często zostają w naszym schronisku, bo nie jesteśmy w stanie odnaleźć ich właścicieli. Ogłaszamy oczywiście na naszej stronie internetowej w zakładce "Nowoprzybyłe" wszystkie zwierzęta przybywające do nas, jak również obserwujemy profil FB Zaginione/Znalezione, jednak i to często nie pomaga.

Tak nie musiałoby się dziać, gdyby kot był zachipowany. W Poznaniu można to zrobić za darmo.

Domowe psy i koty z różnych przyczyn mogą uciec swoim właścicielom lub zgubić się. Nie zawsze łatwo jest je odnaleźć. Straż Miejska Miasta Poznania co roku odławia 600-700 takich zwierząt. Znakowanie to metoda, która pozwala na szybką identyfikację ich właścicieli. Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa lub kota elektronicznego mikroczipa z 15-cyfrowym, unikatowym numerem. Dane o zaczipowanym zwierzęciu są następnie wprowadzane do Miejskiego Rejestru Psów i Kotów, prowadzonego w ramach Międzynarodowej Bazy Danych SafeAnimal. Ważne: każdy właściciel, który dostał lub kupił już zachipowane zwierzę, powinien upewnić się, że dane znajdują się w bazie.

Niezwykle ważne jest, aby właściciele aktualizowali w bazie swoje dane przy okazji każdej zmiany miejsca zamieszkania, numeru telefonu, czy też nazwiska. W przypadku znalezienia zwierzęcia pozwoli to na szybki kontakt i bezpieczny powrót kota lub psa do domu.

Ważne: znakowanie i rejestrację psa należy wykonać w ciągu 14 dni od jego kupna albo przygarnięcia, lub w czasie 6 miesięcy od jego urodzenia. Zachipowanie jest też konieczne, żeby skorzystać z bezpłatnej kastracji lub sterylizacji psa i kota, jakie zapewnia Miasto Poznań.

Więcej informacji: poznan.pl/

AW

Załączniki

sieci społecznościowe