Cały Poznań Ukulele

Poznań po raz kolejny stanie się polską stolicą ukulele. Stolica Wielkopolski znów będzie gościć największy w Europie festiwal poświęcony temu instrumentowi. Cały Poznań Ukulele to wydarzenie łączące elementy artystyczne, performatywne i edukacyjne dla całych rodzin. 

Na zdjęciu zespół seniorów w niebieskich koszulkach, każdy ma ukulele w ręku - grafika artykułu
Cały Poznań Ukulele pokazuje, że grać na tym instrumencie może każdy, niezależnie od wieku

Tegoroczna edycja festiwalu będzie trwać aż 4 dni - od 30 maja do 2 czerwca. Kolejną nowością jest zmiana lokalizacji. Miasteczko festiwalowe będzie czekać na odwiedzających na placu Wolności. Wydarzenie rozpoczną koncerty klubowe w Muchos, gdzie w czwartek na scenie wystąpi polska artystka Ranko Ukulele.

Różnorodność muzycznych doświadczeń

Koncerty będą trwać przez wszystkie dni festiwalu, ale w sobotę odbędzie się jeden w szczególnej lokalizacji. Tradycyjnie o godzinie 12.00 muzycy z Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele (PPNOU) wejdą na wieżę poznańskiego Ratusza i zagrają hejnał, który symbolicznie otworzy festiwal. 

Muzyczne emocje zagwarantują nie tylko polscy wykonawcy. W sobotni wieczór odwiedzający usłyszą prawie trzydziestoosobowy irlandzki zespół Dublin Ukulele Collective. Ponadto podczas festiwalu wystąpią artyści z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Belgii. Ukłonem w stronę zagranicznych muzyków będzie również koncert poświęcony twórczości legendarnego zespołu The Beatles. 

W niedzielę przed finałem imprezy, o godzinie 17.30 odbędzie się koncert w ramach "Uku w Operze" - czyli projektu, podczas którego zabrzmią największe hity muzyki poważnej w opracowaniu na ukulele. W tym roku Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele wystąpi ze znanymi na całym świecie wirtuozami skrzypiec - Bartłomiejem Niziołem i Mariuszem Patryrą. Towarzyszyć im będzie między innymi Kasia Pakosińska oraz zespół Sopranissimo. 

Ukulele dla każdego 

Cały Poznań Ukulele pokazuje, że grać na tym instrumencie może każdy, niezależnie od wieku. Ostatniego dnia festiwalu wystąpi m.in. grupa dziecięco-młodzieżowa Ukulelove Łejery oraz SeniorUki, czyli śpiewający i grający zespół seniorów i seniorek.

Wydarzenie jest również okazją do rozpoczęcia swojej przygody z ukulele. Odbędą się warsztaty gry na instrumencie zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych osób. Ponadto na uczestników będzie czekać kilkadziesiąt ukulele przygotowanych do bezpłatnego wypożyczania. 

Na placu Wolności znajdzie się UKU-BUS, czyli muzyczny autokar, będący sceną otwartą dla wszystkich. Edukacyjną stronę wydarzenia zapewni Poradnia Ukulelowa, czyli miejsce, w którym będzie można zapytać o wszystko związane z instrumentem. 

Wszystkie punkty programu podczas festiwalu są darmowe. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej lub na Facebooku wydarzenia.

AG