Coraz mniej pustostanów

W Poznaniu ubywa pustostanów. Wprowadzone przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych metody zarządzania przyspieszyły proces zagospodarowania lokali. Dzięki tym działaniom w pierwszych 6 miesiącach tego roku aż 319 poznańskich rodzin otrzymało mieszkanie.  

Ilustracja przedstawia wyremontowany pustostan. Zdjęcie przedstawia pusty pokój, na którym widać parkiet i okna
Wyremontowane pustostany są przekazywane kolejnym poznaniakom

W ubiegłym roku spółka przejmowała miesięcznie średnio 50 lokali, które trafiały na listę pustostanów. Takie sytuacje miały miejsce praktycznie każdego dnia, z różnych powodów: wypowiedzenie umowy przez najemcę, zgony lokatorów czy odzyskiwanie miejskich mieszkań od dłużników. W przypadku dużych lokali spółka decydowała się na podział na dwa mniejsze. Takie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem oraz są wykorzystywane w programie lokali socjalnych ze wsparciem treningowym.

Przy ogromnej skali 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy. ZKZL skupił się jednak na szybkim zagospodarowaniu zwalnianych lokali - tak, aby mogły służyć kolejnym poznaniakom. 

W listopadzie 2019 r. liczba pustostanów zbliżała się do 700 lokali. Wtedy zarząd spółki podjął decyzję o wdrożeniu innowacyjnego w skali kraju procesu, opracowanego według metodyki Lean Management. Podczas prac nad programem optymalizacji zagospodarowania pustostanów zespół projektowy wskazał na główne problemy, które zaczęto eliminować. W sposób przemyślany ograniczono do minimum biurokrację, a tradycyjne dokumenty wewnętrzne zastąpiono formularzami elektronicznymi. Decyzje podejmowane są on-line za pomocą dostępnych systemów. Wszystkie etapy procesu są skrupulatnie monitorowane za pomocą wykresów. 

Dzięki wprowadzonym zmianom proces zagospodarowania pustostanów znacząco się skrócił. Obecnie maksymalny czas trwania procesu - od przejęcia lokalu do wprowadzenia się nowych lokatorów, dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych - wynosi około 90 dni (należy podkreślić, że każdy remont musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość procesu). Mieszkania, które nie wymagają remontu przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia, w którym są przejmowane. 

Największym sukcesem wprowadzenia procesu szczupłego zarządzania jest zwiększająca się liczba osób, które otrzymały wsparcie Miasta w postaci możliwości wynajmu mieszkania. W pierwszym półroczu 2020 r. aż 319 rodzin zamieszkało w nowym lokum. Średnio w miesiącu poznaniakom przekazywanych jest ponad 57 lokali. W porównaniu do pierwszego półrocza 2019 r. to wzrost o blisko 75 proc. (wówczas przekazano 185 mieszkań). Tempa nie wyhamowały nawet obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jednocześnie cały czas spada liczba pustostanów. 

Proces zagospodarowania pustostanów został doceniony, m. in. przez magazyn "Forbes". Poznań jako krajowy lider w zakresie mieszkalnictwa daje pozytywne wzorce dla innych miast. 

ZKZL/ AJ