Cudzoziemcy zameldowani w Poznaniu

Obecnie w stolicy Wielkopolski zameldowanych jest ponad 8 tys. osób posiadających obce obywatelstwo. To o 800 więcej niż w ubiegłym roku. Ponadto od lutego numer PESEL otrzymało w naszym mieście ponad 32 tys. uchodźców z Ukrainy.

Na zdjęciu kobieta w czerwonej koszulce, przed nią, tyłem do zdjęcia inna osoba. - grafika artykułu
W stolicy Wielkopolski zameldowanych jest ponad 8 tys. osób posiadających obce obywatelstwo, fot. Polish For You

Według oficjalnych danych pochodzących z Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP, w Poznaniu jest zameldowanych 8500 obcokrajowców (dane na 30 czerwca). Dodatkowo przebywa tutaj także liczna grupa niezameldowanych cudzoziemców, głównie uchodźców z Ukrainy, ale również osób, które pracują tymczasowo na podstawie odpowiednich dokumentów. Szacuje się, że ich liczba dochodzi do 100 tys. 

Od lutego do połowy sierpnia, numer PESEL w Poznaniu otrzymało ok 32,5 tys. osób z Ukrainy. Prawie 23 tys. z nich podjęło tutaj pracę. Stanowi to ponad 70%, co jest bardzo dużym odsetkiem, zważywszy na fakt, że wśród imigrantów najwięcej było kobiet z dziećmi. 

W 2003 roku liczba zameldowanych cudzoziemców w Poznaniu wynosiła 1,3 tys. osób, w 2015 r. było to 2,8 tys., a w połowie 2019 r. już 7,3 tys. W 2022 r. zanotowano silny wzrost, tym samym osiągając rekordową liczbę obcokrajowców w stolicy Wielkopolski. Przybyłe osoby pochodzą z ponad 100 krajów świata, w tym w 85% z Europy, przy czym tylko w 12% z krajów Unii Europejskiej. 

Obecnie, wśród zameldowanych obcokrajowców, najwięcej jest osób z Ukrainy - 41,5%, co stanowi ok 3,5 tys. W 2022 około 500 Ukraińców z meldunkiem w Poznaniu wróciło do swojego kraju m.in. ze względu na wojnę z Rosją oraz z powodu wprowadzonych w Ukrainie restrykcji wyjazdowych dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym.

Kolejnymi co do liczebności nacjami obcokrajowców zameldowanymi w Poznaniu są Białorusini (1900), Rosjanie (400), Niemcy (200), Hindusi (124), Włosi (112), Turcy (104), Gruzini i Nigeryjczycy (po 102 osoby). Są także obywatele Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Rumunii. 

Spośród migrantów z innych kontynentów dominują Azjaci (8,2%), a w dalszej kolejności wymienić można Afrykan (3,9%). Stosunkowo niewielu cudzoziemców pochodzi z Ameryki Północnej (1,1%), Ameryki Południowej (0,8%) oraz Australii i Oceanii (0,1%). Ok. 1,5% stanowią osoby o nieustalonym obywatelstwie. Uwzględniając pojedyncze państwa, najwięcej obywateli spoza Europy i jej najbliższych okolic przybyło z: Indii (124), Nigerii (102), Kazachstanu (63), Chin (51), Korei Południowej (50) oraz Stanów Zjednoczonych (49). Nie brakuje także przybyłych z krajów bardzo odległych, np. Tanzanii, Togo, RPA, Nowej Zelandii, Boliwii, Sri Lanki, Kolumbii czy Kostaryki.

PD

sieci społecznościowe