Czerwiec pod znakiem jubileuszu koronacji i rocznicy śmierci pierwszego króla Polski

We wtorek, 17 czerwca, punktualnie o godz. 10:25 w najstarszych katedrach i kościołach całej Polski zabiją dzwony. W ten symboliczny sposób uczczony zostanie dzień, w którym wedle przekazów zmarł Bolesław Chrobry. W projekt "Dzwony na śmierć Króla" włączyły się również poznańskie świątynie, w tym Bazylika Archikatedralna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Dzwony zabrzmią tam w trakcie mszy świętej w intencji zmarłego króla, która rozpocznie się o godz. 10. Liturgię odprawi arcybiskup Zbigniew Zieliński.
- Bicie dzwonów w tradycji kościelnej jest wyrazem szacunku dla zmarłych, a także wezwaniem do modlitwy. Pokazujemy w ten sposób, że jako naród polski cieszymy się faktem koronacji i przypominamy o nim, jako o budulcu polskiej państwowości i kultury. Wydarzenie to będzie wspominane także w parafiach archidiecezji poznańskiej. Poprosiliśmy proboszczów, by w czasie modlitwy pamiętali o pierwszym władcy Polski - mówi ks. Krystian Sammler, dyrektor Wydziału Duszpasterstw, Ogólnego i Specjalistycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
Po liturgii w poznańskiej katedrze przedstawiciele Miasta Poznania i regionu złożą kwiaty w Złotej Kaplicy. To właśnie tam - zgodnie historycznymi z przekazami - pochowani są pierwsi władcy Polski, Mieszko I i Bolesław Chrobry. Obiekt został wzniesiony na miejscu średniowiecznej kaplicy Najświętszej Marii Panny. We wtorek, 17 czerwca, będzie można wyjątkowo zwiedzić go bezpłatnie, w dodatku z przewodnikiem. Złota Kaplica zostanie otwarta po mszy św. i będzie dostępna aż do godziny 18:00.
Z Poznania po władzę i koronę
Tego samego dnia (we wtorek, 17 czerwca) o godz. 11:00 odbędzie się wernisaż wystawy "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę" w kościele pw. Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim. Ekspozycja poświęcona jest grodowi poznańskiemu jako prawdopodobnemu miejscu narodzin pierwszego króla oraz jego wiecznego spoczynku w tamtejszej katedrze. Przygotowane plansze stanowią uzupełnienie prezentowanych już reliktów palatium i kaplicy pałacowej, a także kamiennego tronu piastowskiego, wmurowanego w ścianę gotyckiej świątyni. Na wystawie przedstawiona jest również droga Chrobrego do korony oraz losy jego następców, a także dzieje grobowca pierwszego monarchy Polski. Ekspozycja wzbogacona jest w liczne odnośniki wirtualne do wizualizacji wyspy i tamtejszych budowli sprzed 1000 lat. Zwiedzający mogą pobrać specjalną aplikację, pozwalającą na podróż w czasie i zapoznanie się z odkrytymi na wyspie zabytkami.
- Naszym celem jest opowiedzenie o Bolesławie Chrobrym i jego czasach na podstawie informacji historycznych i archeologicznych. Wystawa jest tego przykładem. Kościół pw. Najświętszej Marii Panny, w którym prezentowana jest część ekspozycji to miejsce szczególne. To tutaj stał kiedyś pałac Mieszka i Bolesława. Tutaj znajdowała się też najstarsza na naszych ziemiach chrześcijańska kaplica, zbudowana najprawdopodobniej dla Dobrawy, czyli matki Bolesława Chrobrego, a żony Mieszka I. W miejscu tym obcujemy z prawdziwymi, choć ukrytymi w ziemi, reliktami i architekturą z czasów pierwszych Piastów - tłumaczy prof. Marzena Szmyt, dyrektorka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Zaraz po wernisażu w kościele pw. Najświętszej Marii Panny oficjalnie otwarta zostanie ekspozycja w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Będzie ona zachęcać do poznania aktualnych wyników badań prowadzonych na Ostrowie Tumskim oraz studiów nad początkami monarchii piastowskiej i roli stolicy Wielkopolski w czasach Bolesława Chrobrego. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć liczne prezentacje, film popularnonaukowy i wywiady z naukowcami.
- W tym wypadku opowieść jest osnuta wokół artefaktów, jakie pozostały nam z czasów pierwszych Piastów - wyjaśnia prof. Marzena Szmyt.
Obie wystawy to część szerszego, trzyetapowego projektu. Od połowy kwietnia oglądać można ekspozycję w Muzeum Archeologicznym, mieszczącym się w Pałacu Górków przy ul. Wodnej. To opowieść o państwie Bolesława Chrobrego. Jest osnuta wokół wybranych zabytków, związanych z religią, kulturą, obyczajowością, gospodarką, obowiązującym prawem czy organizacją sił zbrojnych. Ekspozycji towarzyszy punkt edukacyjny, działający na dziedzińcu muzeum. Zwiedzający mogą tam oglądać, dotykać i przymierzać rekonstrukcje zabytków pochodzących z czasów panowania Bolesława Chrobrego (np. uzbrojenia czy ozdób).
Wszystkie odsłony wystawy - zarówno tę w Pałacu Górków, jak i na Ostrowie Tumskim można będzie zwiedzać aż do 31 grudnia.
Kultura i historia na Ostrowie Tumskim
- 2025 r. został ogłoszony przez Radę Miasta Poznania Rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski. Przykładamy dużą wagę do tej rocznicy. W celebrację tego wyjątkowego jubileuszu włączyły się nasze instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Wiele wydarzeń z tym związanych już się odbyło, wiele jeszcze przed nami - zapowiada Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Poznańska kulminacja działań artystycznych nastąpi 29 czerwca na Ostrowie Tumskim i Śródce. Pod egidą Poznańskiego Centrum Dziedzictwa odbędzie się koncert z prawykonaniem utworu "1025" Aleksandra Dębicza w katedrze poznańskiej (we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkopolan Bona Fide oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu). Wydarzenie z udziałem wybitnych solistów - Iwony Hossy, Łukasza Kuropaczewskiego, Macieja Frąckiewicza i Bartłomieja Nizioła oraz Orkiestry Świętego Marcina jest głównym punktem projektu "1025. Muzyka Polskich Katedr". Koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Wejściówki dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu.
Natomiast wieczorem na Ostrowie Tumskim odbędzie się wyjątkowe widowisko plenerowe "Bolezlavus: kroniki, artefakty i haplogrupy", w wykonaniu Fundacji Asocjacja 2006. Ma ono nawiązywać do pierwszej koronacji i początków Polski w średniowiecznym świecie i będzie składać się z dwóch części: wędrownej - na placu przed katedrą i stacjonarnej - w amfiteatrze Bramy Poznania nad Cybiną. Spektakl rozpocznie się o godz. 21:30. Widowisko inspirowane postacią Bolesława Chrobrego oraz jego syna, Mieszka II powstało według wizji i scenografii Piotra Tetlaka, w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego i choreografii Pauliny Wycichowskiej.
- Zachęcamy naszych mieszkańców i mieszkanki, aby uczestniczyli w tych wydarzeniach, bo naprawdę warto - powiedział Jędrzej Solarski.
Wspomniane wystawy, koncerty i spektakle to nie jedyne wydarzenia, jakie będą działy się w stolicy Wielkopolski w ramach obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski. O tym, co jest planowane oraz co już się wydarzyło można przeczytać na wortalu Rok Bolesława Chrobrego, do którego przejście prowadzi z miejskiej strony Poznan.pl.
AJ
Zobacz również

Uczcili rocznicę śmierci pierwszego króla Polski

Weekend w Poznaniu

Letni festiwal jazzowy w parku
