Darmowe szczepienia przeciw grypie

W Poznaniu ruszają bezpłatne szczepienia przeciw grypie. W tym roku skorzysta z nich ponad 5 tysięcy poznaniaków i poznanianek od 60 roku życia. Od 7 października można będzie się zaszczepić w trzynastu placówkach objętych programem. 

Darmowa profilaktyka przeciw grypie czeka na około 5,1 tysięcy poznaniaków i poznanianek - grafika artykułu
Darmowa profilaktyka przeciw grypie czeka na około 5,1 tysięcy poznaniaków i poznanianek

Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać osoby, które już ukończyły lub w tym roku skończą 60 lat, są czasowo lub na stałe zameldowane w Poznaniu i tutaj rozliczają swój podatek. Wymagane jest również podpisanie świadomej zgody na udział w programie i zaszczepienie oraz kwalifikacja lekarska. Darmowa profilaktyka przeciw grypie czeka na około 5,1 tysięcy poznaniaków i poznanianek. 

Aby skorzystać z bezpłatnych szczepień, należy zgłosić się do jednej z placówek biorącej udział w programie. Zaszczepić można się w następujących miejscach: 

Wilda, Świerczewo

NZOZ INTERMED Poradnia Medycyny Rodzinnej (ul. 28 Czerwca 1956r.), NZOZ Przychodnia Lekarza Rodzinnego ZDROWIE (ul. Osinowa 14/16).

Jeżyce, Strzeszyn

"EDICTUM" (ul. Mickiewicza 31), Przychodnia Lekarza Rodzinnego "Vitamed" (ul. Galla 2D), "NASZE ZDROWIE" (ul. Strzeszyńska 63), NZOZ "Hipokrates" (ul. Literacka 47A).

Stare Miasto

Przychodnia Specjalistyczno-Rehabilitacyjna z POZ USI-MED (ul. Szewska ⅚), Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ (ul. Solna 21).

Nowe Miasto

NZOZ SALVITA (Os. Lecha 120), NZOZ SALVITA (ul. Katowicka 11/U16), Poradnia Lekarska Biegańska, Mańczak-Dalz i Nowak (ul. Starołęcka 18), Placówka Lekarzy POZ (ul. Głuszyna 222).

Grunwald

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska (ul. Szylinga 1). 

Godziny przyjęć oraz telefony kontaktowe do placówek, w których można wykonać bezpłatne szczepienia znajdują się w załączniku.

Tylko w latach 2015-2018 w ramach miejskich programów zwalczania grypy zaszczepionych zostało ponad 40 tys. osób. Do tej grupy w większości należeli poznaniacy i poznanianki powyżej 60 roku życia. Nowy program profilaktyki zachorowań na grypę obejmujący lata 2019-2023 zakłada, że szczepienia przeciwko tej chorobie będą finansowane z budżetu Poznania przez kolejne 5 lat. Koszt programu został wyceniony na 1,5 mln zł. Wynikałoby z tego, że każdego roku na walkę z grypą będzie przeznaczane około 300 tys. zł. 

Walka z grypą jest szczególnie trudna ze względu na fakt, iż jej wirus jest bardzo nieprzewidywalny i charakteryzuje się wysokimi zdolnościami mutacyjnymi. Ze względu na ciągłe pojawianie się nowych odmian, konieczne jest coroczne dostosowywanie składu szczepionki. 

Poznań od lat dba o zdrowie swoich mieszkańców. We wrześniu Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy po raz kolejny nadała miastu tytuł Honorowego Eksperta w zakresie profilaktyki tej choroby. 

VL

Załączniki