Długi weekend w Poznaniu

Ostatni długi weekend w tym roku będzie bardzo muzyczny i... słodki. Punktem kulminacyjnym będą Imieniny ulicy Św. Marcin, parada i koncerty przed CK Zamek. Nieodłącznym elementem najbliższych dni będą oczywiście Rogale Świętomarcińskie.

11 listopada, oprócz Dnia Niepodległości, poznaniacy będą świętować Imieniny ul. Św. Marcin
11 listopada, oprócz Dnia Niepodległości, poznaniacy będą świętować Imieniny ul. Św. Marcin

Piątek 8.11

Hunter u Bazyla

Hunter to polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza thrash i heavy metalu. W Poznaniu grupa rozpocznie jesienną trasę koncertową, podczas której posłuchać będzie można w całości płyty "Hellwood" z 2009 roku. Jako suppot wystąpi formacja SIQ.

Godz. 19:00

Klub U Bazyla, ul. Norwida 18A

Bilety - 45 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/428743751158974/

Lucibela - koncert z cyklu Marcin Kydryński przedstawia

Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino d'Santiago flirtują z klubowymi rytmami - Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu porównuje się do Cesarii Evory.

Godz. 20:00

Blue Note, ul. Kościuszki 79

Bilety - 95 zł

Więcej informacji na stronie http://bluenote.poznan.pl/event/marcin-kydrynski-przedstawia-lucibela/

Jazz Ring 2019

Maciek Pruchniewicz - gitarzysta, kompozytor, producent oraz An On Bast - producentka i kompozytorka wystąpią w ramach trwającego w listopadzie festiwalu Jazz Ring 2019. Projekt zbudowany wokół klimatów jazzowo-klubowych. Konglomerat ambientowej gitary z brzmieniami syntezatora modularnego oraz samplowania na żywo.

W ramach Jazz Ringu odbędzie się w listopadzie jeszcze pięć koncertów.

Start: 20:30

Dragon Social Club, ul. Zamkowa 3

Bilety - 20zł.

Więcej na temat festiwalu Jazz Ring 2019 - https://www.facebook.com/jazz.ring.festival/

Weekend z Bergmanem

Listopad to miesiąc skłaniający do refleksji: dziwna pogoda, jesienna chandra czyhająca za rogiem... Nic tylko dorzucić drwa do tego kominka oglądając filmy Ingmara Bergmana. W weekend 8-10 listopada w kinie Pałacowym CK Zamek będzie można obejrzeć pięć filmów szwedzkiego mistrza kina: "Jesienna sonata" (8.11, g.18:45), "Persona" (8.11, g. 20:45), "Siódma pieczęć" (9.11, g.16:45), "Funny i Aleksander" (10.11, g. 15:45) oraz "Gdzie rosną poziomki" (10.11, g. 19:15).

Kino Pałacowe CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Bilety - 12 zł

Więcej informacji dostępnych jest na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/513362125909601/

Wystawa Daniela Lismore

Od 5 listopada do 29 lutego w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru można oglądać wystawę Daniela Lismore "Jestem dziełem sztuki". Znane osobowości ze świata mody jak Vivienne Westwood i Naomi Campbell oraz marki H&M, Mastercard czy Bulgari zapraszają do współtworzenia flagowych projektów. David Beckham w swoich postach w mediach społecznościowych wielokrotnie podkreślał unikatowość jego twórczości. A to tylko początek długiej listy artystów i celebrytów, uznających Daniela Lismore'a za wybitnego i intrygującego artystę. W Poznaniu, po raz pierwszy jego wymykającą się definicjom sztuka, prezentowana jest polskiej publiczności.

Wystawa czynna codziennie od 12:00 do 20:00

Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar w Poznaniu

Bilety - 10 zł

Więcej o wystawie:

https://www.facebook.com/events/763323634117357/?event_time_id=766300793819641

Sobota 9.11

Wjazd generała Dąbrowskiego do Poznania

213 lata temu, do Poznania przyjechał gen. Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybickiego. Z tej okazji odbędzie się inscenizacja. Na Starym Rynku przed Odwachem odbędzie się krótki pokaz umiejętności kawaleryjskich przygotowany przez Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Będzie też można wziąć udział w grze miejskiej "Hasło Generał" - szczegóły i rejestracja na www.gramiejska.pl

Godz. 12:05

Stary Rynek

Dzień Jeża w Palmiarni

Z okazji Dnia Jeża w dniach 9-10 listopada w Palmiarni Poznańskiej odbędą się spotkania edukacyjne. Tegoroczną, II edycja Poznańskiego Dnia Jeża dotycząca ochrony i pomocy jeżom europejskim połączona zostanie z akcją edukacyjną o dzikich zwierząt bytujących w miastach. Projekt ma charakter edukacyjny - nie będzie żywych zwierząt.

Wydarzenie w cenie biletu i w godzinach otwarcia Palmiarni. Sobota: 9:00 - 16:00, niedziela: 9:00-17:00

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18

Bilet normalny: 10 zł, ulgowy: 7 zł

Więcej na stronie: https://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/14-prezentacja-oferty/432-dzien-jeza-w-palmiarni-poznanskiej

Trio rosyjskich pianistów

Bel Suono to mieszanka klasyki, rocka, popu i najbardziej znanych filmowych utworów w wykonaniu trzech młodych, przystojnych i świetnie wykształconych pianistów - absolwentów Moskiewskiego Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego. Pianiści potrafią urzec każdą publiczność, która nigdy nie nudzi się na ich koncertach. Artyści obrali sobie za cel przełamanie stereotypowego myślenia większości osób na temat muzyki klasycznej, wprowadzając do niej radość i energię. I takie też są ich koncerty: pełne pasji, oryginalnych połączeń różnych stylów muzycznych i humoru.

Godz. 20:30

Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14

Bilety: 235 - 329 zł

Więcej na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/319552375576344/

Stanley Jordan w ramach Ery jazzu

Wybitny amerykański gitarzysta Stanley Jordan zaprosił do współpracy jedną z najważniejszych, polskich orkiestr jazzowych - Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. Wspólnie zrealizują kolejny Poznań Jazz Project, flagowy pomysł Ery Jazzu. Repertuar koncertu obejmie najpopularniejsze interpretacje ze słynnych albumów gitarzysty, ale także kompozycje poznańskich muzyków. Słuchacze jedynego w Polsce koncertu usłyszą nie tylko standardy jazzu, ale także kompozycje Mozarta, Bartoka oraz hity The Beatles i Led Zeppelin.

Godz. 19:00

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Bilety: 80-120 zł

Więcej na stronie organizatora: https://jazz.pl/era-jazzu/stanley-jordan-poznan-jazz-project/

Niedziela 10.11

Pożegnanie Helmutów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu oraz Klub Miłośników Pojazdów Szynowych zapraszają na imprezę pożegnalną tramwajów niemieckich, wycofywanych z floty pojazdów poznańskiego MPK. Z tej okazji udostępnione zostaną wszystkie będące jeszcze w eksploatacji wagony GT8 (697, 699, 702, 703, 707, 708, 711). Dodatkowo uruchomiony zostanie dwukierunkowy wagon GT8 #907 z Frankfurtu oraz premierowo po remoncie wagon GT6 #615. W ramach pożegnania w godzinach 11-12 na terenie Zajezdni Madalińskiego odbywać się będzie wystawa. O godzinie 12 odbędzie się pożegnalny przejazd wybranymi wagonami GT8 po mieście z możliwością wykonania pamiątkowych zdjęć na trasach komunikacyjnych. Dodatkowo wagony przejadą również przez zajezdnię Franowo (bez możliwości wysiadania). Podczas przejazdu umundurowani członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych przeprowadzą kwestę pt. "Ratujmy Stare Bimby". Dochód z kwesty przeznaczony zostanie na remonty wagonów historycznych.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

Godz. 11:00 - 15:00

Zajezdnia przy ul. Madalińskiego

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/458829028171753/

10 tenorów

Wyjątkowe występy dziesięciu utalentowanych śpiewaków są pełne pasji i radości. Polsko-ukraińska grupa wokalna 10 TENORÓW zaprezentuje ciekawy i zróżnicowany repertuar - od popowych przebojów, poprzez rockowe ballady czy pieśni ludowe aż do arii operowych. Nic dziwnego - jest ich aż DZIESIĘCIU, więc i możliwości znaczące. Ważnym elementem jest także perfekcja, z jaką wykonują muzykę oraz skala talentu, który pozwala na sięganie równocześnie do twórczości Johanna Straussa i Leonarda Cohena.

Godz. 18:00

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Bilety: 95 - 130 zł

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2236625246555382/

Filharmonia Dowcipu

Gospodarz widowiska, Waldemar Malicki, w towarzystwie energetycznej orkiestry i wybitnych solistów, oczarowuje i bawi, ale nie bezrefleksyjnie. Dlatego też nie zabraknie satyryczno-obyczajowych monologów wokół tak intrygujących tematów, jak prawa kobiet, tolerancja, popularne programy telewizyjne czy "medyczna" marihuana, ani muzyczno-słownych komentarzy do pojawiających się w Polsce niedorzeczności. Filharmonia Dowcipu to również gratka dla wprawionych melomanów! Sięgając do klasyki w kontekście roku Moniuszkowskiego, przywołamy "Prząśniczkę" i zaszalejemy z "Tym zegarem starym" w wersji folk, pop, rap, a także włoskiej, francuskiej i niemieckiej. Będzie się można przekonać się, że Moniuszko i AC/DC są sobie bliżsi wszyscy przypuszczają.

Godz. 17:00 i 20:00

Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14

Bilety: 100 - 160 zł

Więcej o Filarmonii Dowcipu można przeczytać na stronie https://www.facebook.com/filharmoniadowcipu/

Wielkopolanie na drodze ku Niepodległej

Z okazji 11 listopada w Bramie Poznania Ichot będzie można wziąć udział w wycieczce historycznej. Oprowadzając grupę po salach gród i woda, a także częściowo sali złoto, przewodnik przedstawi podstawowe fakty z dziejów narodu, państwa i regionu, które służyły promowaniu świadomości narodowej i dążeń niepodległościowych. Starania te stanowią główny wątek dalszej części oprowadzania, prezentującej strategie działań Polaków pod zaborem pruskim, których centralną i nieformalną stolicą był Poznań.

Godz. 17:00-18:00

Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Oprowadzanie bezpłatne

Zapisy pod numerem 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania.

Więcej informacji na stronie Bramy Poznania http://bramapoznania.pl/event/93

Poniedziałek 11.11

Imieniny ul. Św. Marcin

Tradycyjny korowód wraca w tym roku na swoją "starą" trasę. Parada ze Świętym Marcinem na czele przejdzie z ul. Piekary na parking przed Zamkiem. Po wręczeniu Marcinowi kluczy do miasta rozpocznie się koncertowy maraton. Na scenie wystąpią: Kraków Street Band, Izzy & The Black Trees oraz Pablopavo i Ludziki. Przez cały dzień będzie można wziąć też udział w animacjach i warsztatach. Imieninowe propozycje dla swoich gości przygotowali także przedsiębiorcy, artyści i restauratorzy z ulicy Św. Marcin.

Godz. 10:00 -22:00

Ul. Św. Marcin

Szczegółowy program dostępny na stronie CK Zamek https://ckzamek.pl/wydarzenia/5357-imieniny-ulicy-swiety-marcin/

Dni Świętomarcińskie: http://www.poznan.pl/sw_marcin/

Scenariusz dla trzech aktorów

Na jednej scenie będzie można zobaczyć Andrzeja Grabowskiego, Mikołaja Grabowskiego i Jana Peszka. Seans zbudowany na doskonałym tekście Bogusława Schaeffera oraz dowcipnej grze prowadzonej przez wybitnych aktorów z inteligentnym widzem. Widowisko wypełnione improwizacjami znakomitych ludzi teatru, którzy prowadzą błyskotliwą, a czasem wręcz zajadłą dyskusję o świecie sztuki i swoim w nim miejscu. Mistrzowskie trio: Jan Peszek wraz z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi, zdradzając nieco ze swej prywatności, przeniosą Państwa w niepowtarzalną przestrzeń zwariowanej teatralnej próby, "teatru w teatrze", na pograniczu absurdu i rzeczywistości.

Godz. 17:00 i 20:00

Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

Bilety: 70 i 84 zł

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/411599519384673/

Koncert Natalii Przybysz

Długo oczekiwana trasa koncertowa Natalii Przybysz, w ramach której odwiedzi także Poznań. Wokalistka będzie promować swój piąty solowy album "Jak Malować Ogień". Spodziewać się można wspaniałej muzyki, klimatycznej scenografii oraz pięknych oraz dojrzałych tekstów. Sama artystka namawia: "Jest świeżo, energetycznie i mamy masę powietrza, które chcemy z Wami dzielić na spotkaniach, jakimi są dla nas koncerty. Spodziewajcie się dobrych dźwięków i dużo ciepłego wiatru."

Start: 20:00

Klub Tama, ul. Niezłomnych 2

Bilety: 68 - 80zł

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/418248985484040/

RB