Dzień Walki z Depresją

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To poważna choroba, która dotyka miliony osób w Polsce, także młodych ludzi. Dlatego Miasto rozpoczyna dyskusję o tym, jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - ruszyły zapisy na konferencję, poświęconą tej tematyce. 

Grafika - grafika artykułu
23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To poważna choroba, która dotyka miliony osób w Polsce, także młodych ludzi

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To poważne zaburzenie, które znacznie utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia. Jest źródłem cierpienia dla osób, które jej doświadczają. 

Wśród najczęstszych objawów depresji są: obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia, zaburzenia apetytu, utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie, problemy ze snem, poczucie bezsilności, bezsensu życia, myśli samobójcze, problemy z pamięcią i koncentracją. 

To jednak choroba, która bywa podstępna - pierwsze objawy często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Dlatego Miasto - we współpracy z Wydawnictwem Forum Media Polska i redakcją magazynu "Charaktery" - zaprasza na spotkanie "Nastolatek na drodze do dorosłości - jak wspierać zdrowie psychiczne młodzieży?". Odbędzie się ono 20 marca, w samo południe w Centrum Kultury Zamek, ale zapisy na nie ruszają już dziś. Chętni mogą rejestrować się przy pomocy formularza.

Marcowe spotkanie ma stanowić odpowiedź na rosnący kryzys zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Aby jak najwięcej osób mogło wziąć w nim udział, transmisja on line prowadzona będzie na kanale facebookowym Miasta Czuły Poznań.

- Od kilku lat z niepokojem zauważamy stały wzrost problemów z obszaru zdrowia psychicznego wśród młodego pokolenia, co staje się wyzwaniem dla naszej społeczności - mówI Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dzieci i młodzież borykają się z samotnością, poczuciem niezrozumienia i braku wsparcia, nadmiernym stresem i presją społeczną oraz nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych przy często bardzo niskim poziomie odporności psychicznej. Aby skutecznie radzić sobie z tymi problemami i polepszyć kondycję najmłodszych w obszarze zdrowia psychicznego, niezbędne jest podjęcie działań obejmujących wiele poziomów społecznych. 

Spotkanie - połączone z warsztatami "Strategie budowania porozumienia z nastolatkiem w oparciu o wzajemne granice" - to pierwszy, ale nie ostatni krok w tej wspólnej inicjatywie  Miasta i wydawnictwa.

W 2023 r. rozpoczęła się ogólnopolska akcja społeczna #zdrowiewgłowie, w ramach której czasopismo "Charaktery" (Wydawnictwo Forum Media Polska) we współpracy ze specjalistami problematyki zdrowia psychicznego, z Fundacją TVN oraz firmą Amazon, przygotowało poradnik "Nastolatki na zakręcie. Jak wspierać zdrowie w głowie młodych ludzi?". Misją akcji jest dotarcie do tych, którzy mają realny wpływ na życie młodych ludzi i dostarczenie im kompetencji do skutecznego wspierania zdrowia psychicznego. 

Miasto Poznań, wspierając #zdrowiewgłowie, zaplanowało cykl warsztatów dla kadry pedagogicznej oraz rodziców i opiekunów - ich daty zostaną podane wkrótce. Warsztaty prowadzone będą przez specjalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy tych spotkań otrzymają poradniki. 

Pomoc dla dzieci, młodzieży, seniorów

Dobrostan psychiczny poznaniaków i poznanianek to jeden z głównych priorytetów Miasta w obszarze ochrony i promocji zdrowia. Urząd miasta każdego roku ogłasza konkursy i nabory ofert - mogą się do nich zgłaszać organizacje pozarządowych, których działania wspierają zdrowie psychiczne.

W 2024 r. szczególną pomocą objęto dzieci, młodzież oraz seniorów. Dzięki współpracy z licznymi stowarzyszeniami i fundacjami w Poznaniu realizowane są więc projekty, których głównym celem jest wspieranie młodych ludzi, którzy doświadczają kryzysów psychicznych, mają trudności w funkcjonowaniu w grupie rówieśników lub doświadczają trudności rodzinnych. To także działania, które mają pomóc im w codziennym życiu oraz zwiększyć wiedzę rodziców i opiekunów na temat zdrowia psychicznego najmłodszych. Część projektów skupia się też na zapobieganiu kryzysom psychicznym u dzieci i młodzieży poprzez pomoc rodzicom i opiekunom. 

W Poznaniu działa też "Środowiskowe centrum poprawy zdrowia psychicznego osób starszych" - miejsce wsparcia dla dorosłych, w szczególności tych powyżej 60 roku życia oraz ich opiekunów, doświadczających kryzysu psychicznego, w tym zaburzeń poznawczych i otępienia,  zagrożonych samotnością i wykluczeniem. Prowadzone są tam grupy wsparcia, interaktywne warsztaty i zajęcia praktyczne. Uczestników mają dostęp do indywidualnych konsultacji z psychologiem, coachem i psychiatrą.

Tradycyjnie i od lat Miasto prowadzi też projekt "Poznań uzależniony od profilaktyki". W tegorocznej edycji we współpracy z Estradą Poznańską, zorganizowane zostały spotkania w Kinie Muza dla uczniów szkół podstawowych. Dla młodych ludzi były one szansą, by porozmawiać o wzajemnych relacjach i zdrowiu psychicznym. 

Gdzie szukać wsparcia? 

Miejscem, które oferuje szerokie i kompleksowe wsparcie dla wszystkich osób potrzebujących pomocy, jest miejski Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Pamiątkowej 28. Pracują w nim specjaliści - psychologowie i prawnicy. Mogą tam zgłaszać się nie tylko poznanianki i poznaniacy, którzy właśnie przechodzą kryzys - ale również tacy, którzy chcą go uniknąć.  

W PIK wsparcie może znaleźć każdy, kto ma problemy rodzinne czy ma kryzys w związku. To także miejsce dla osób, które straciły kogoś bliskiego, przeżywają kryzys rozwoju osobistego, zmagają się z uzależnieniem lub współuzależnieniem. Pomoc znajdą tam również wszyscy, którzy - niezależnie od płci - doświadczyli przemocy domowej, napadu czy gwałtu, wypadku komunikacyjnego, pożaru, czy jakiejkolwiek innej katastrofy. 

Pomoc jest bezpłatna, finansowana z budżetu Miasta Poznania. Można tam zgłosić się osobiście, przez całą dobę (ul. Pamiątkowa 28), ale można również zadzwonić (509 111 508) lub napisać mail (pik@m.poznan.pl). 

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi również dwa telefony zaufania. To Pomarańczowa Linia oraz Niebieska Linia.  Pomarańczowa Linia działa pod numerem tel. 61 843 01 01, codziennie w godz. 8:00 -18:00. To pomoc przede wszystkim dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin. Niebieska Linia działa pod numerem tel. 61 814 17 17, od poniedziałku do soboty w godz. 12:00 - 19:00. Znajdą tu pomoc osoby, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, a także wszyscy, którzy są świadkami przemocy.

W całej Polsce działają telefony zaufania, z których można skorzystać. Są to: 

  • Kryzysowy telefon zaufania: 116 123
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Ogólnopolski telefon zaufania dla osób LGBTQ+: 22 628 52 22
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002
  • Całodobowy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800121212
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01 (Fundacji ITAKA)
  • Całodobowa Linia Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym: 800 70 2222
  • Telefon zaufania dla dzieci: 116 111 (Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę")
  • W Poznaniu w nagłych sytuacjach można zadzwonić do Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej: 509 111 508

Wsparcie można znaleźć również w internecie, m.in. na stronach takich jak: 

Ważne informacje można też znaleźć w wydawanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej "Kryzysowniku" - zawiera on m.in. wskazówki, jak rozpoznać sygnały nadchodzącego kryzysu psychicznego oraz informacje o tym, w jaki sposób towarzyszyć osobie cierpiącej oraz gdzie zwrócić się o pomoc.

AW