Fyrtle Festiwal

Na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu odbędzie się Fyrtle Festiwal. Dla mieszkańców i turystów przygotowano wiele atrakcji związanych z poznańską tożsamością lokalną. Będzie można wziąć udział w licznych koncertach, piknikach sąsiedzkich, spacerach czy warsztatach. W ramach festiwalu powstanie także pierwszy w Polsce mural na drodze. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zdjęcie przedstawia dwie uśmiechnięte osoby. W tle KontenerArt. - grafika artykułu
Fyrtle Festiwal

Fyrtle to 42 poznańskie osiedla, a każde z nich ma swoją specyfikę, którą warto poznać. Okazja ku temu będzie już w dniach 24 czerwca - 3 lipca. 

W pierwszy dzień festiwalu koncert zagra poznański zespół Muchy, zdobywca tegorocznego Fryderyka. Przed nimi na scenie będzie można posłuchać zespołów, których utwory pojawiły się na płycie "My Name Is Poznań" - Niemoc, Happy Pills i Shyness!.  

Świętowanie będzie trwało także nad Wartostradą, która łączy fyrtle. Na Ratajach, przy moście Rocha namalowany zostanie pierwszy w Polsce "drogal", czyli mural na drodze - "Miara Poznania". Będzie on przedstawiać ogromną linijkę, która zmierzy elementy z wszystkich 42 poznańskich osiedli. Inauguracja muralu w sobotę, 25 czerwca. Tego samego dnia, na placu Kolegiackim, w miejscu dawnej Kolegiaty, śniadaniem rozpocznie się piknik z historią w tle.

W niedzielę, 26 czerwca na wildeckiej Madalinie odbędzie się impreza sąsiedzka pod hasłem CIL&Grill. W konkursie grillowania zmierzą się Centra Inicjatyw Lokalnych, a sędziować będzie m.in. Maciej Nowak, krytyk kulinarny i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. Koncert zagra zespół Fanfara Awantura.

W drugą sobotę wakacji (2.07) obchodzić będziemy Święto Fyrtli. W tym roku hasłem przewodnim jest "Ogród!" Miejscem celebracji będą trzy osiedla: Śródka, Wilda i Kwiatowe. Na wildeckim ROD "Mazurek" prowadzony jest Działkowy Ogród Międzykulturowy (DOM), który Miasto zakłada wspólnie z Malta Festival Poznań. Działkowcy z 6 krajów, aż do późnej jesieni, będą wspólnie kultywować tu ziemię, swoje roślinne zwyczaje i kiełkującą wspólnotę. Zorganizowany na jego terenie "Wielokulturowy piknik na RODos" będzie okazją do wspólnego przyrządzania i smakowania potraw z różnych krajów. 

Świąteczne atrakcje czekać będą także na Śródce - w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, niedaleko Bramy Poznania - odbędą się warsztaty, pokazy i spacery tematyczne, m.in. w ramach cyklu "Rzeka Żywa". Święto Fyrtli zakończy się w ogrodzie na osiedlu Kwiatowym. Uroczyście, z udziałem władz Miasta, powitamy tu nowy, roślinny mural przy Osiedlowym Domu Kultury "Stokrotka". 

Ponadto Towarzystwo Krajoznawcze "Krajobraz", pod którego redakcją powstawała w zeszłym roku książka "Fyrtle - z życia poznańskich osiedli" poprowadzi mikrowyprawy, na których będzie można wygrać wspomnianą publikację. 

Fyrtle Festiwal promuje nie tylko lokalność, ale i współpracę. Wydarzenia realizowane są przez Miasto Poznań wraz z partnerami, w tym m.in. Estradą Poznańską, Poznańskim Centrum Dziedzictwa, Wartą Poznań, Malta Festival Poznań, Domem Kultury "Stokrotka", Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Centrami Inicjatyw Lokalnych oraz Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz".

Szczegółowy program można znaleźć na stronie: fyrtle.pl/festiwal. Część wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu można także śledzić na Facebooku: Koncertowy start lata nad Wartą - KontenerART i Ogród Szeląg, Wartostrada łączy fyrtle * otwarcie drogalu, Święto Fyrtli * Śródka, Wilda, Kwiatowe.

SK/JZ

sieci społecznościowe