IMGW ostrzega: nadchodzą silne burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego - najwyższego w trzystopniowej skali - stopnia dotyczące wystąpienia burz i ulewnych deszczy. Obowiązuje ono dzisiaj (10 lipca), od godz. 14 do 22. 

Zdjęcie nieba z chmurami i piorunami. - grafika artykułu
IMGW ostrzega: nadchodzą silne burze

W środę, 10 lipca, w godz. 14-22 obowiązuje trzecie (w skali trzystopniowej) ostrzeżenie IMGW. Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu - lokalnie nawet do 80 mm oraz porywy wiatru - nawet do 120 km/h. Miejscami możliwy jest grad, a nawet trąby powietrzne. 

Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje w całej Polsce. Różni się tylko ich zapowiadana skala. W zachodniej części kraju, w tym w Poznaniu mogą być one najsilniejsze (wspomniany trzeci stopień). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk atmosferycznych wynosi 90%.  

Warto zabezpieczyć przedmioty, które może porwać wiatr oraz nie pozostawiać rzeczy na parapetach, tarasach i balkonach. IMGW wydał także poradnik, wyjaśniający jak zachować się w czasie burzy. Można go znaleźć na stronie imgw.pl.

Uważać trzeba także na wysokie temperatury

W Poznaniu nadal obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Temperatura w środę, 10 lipca może sięgnąć nawet 34 stopni Celsjusza. Podobnie jest w całej Polsce.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje dzisiaj niemal przez cały dzień - do godz. 20.30. Temperatura maksymalna może wynieść od 31°C do 34°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia upałów wynosi 80 proc.

Podczas wysokich temperatur lepiej unikać przebywania na pełnym słońcu. Należy zadbać o nawodnienie organizmu - pić dużo wody i unikać alkoholu. Warto założyć przewiewne i jasne ubrania, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Opiekunowie zwierząt powinni również zadbać o dobrostan swoich pupili - zapewnić im dostęp do wody i cienia.

AJ